Samsung | SSD

Nové SSD Samsung 970 Evo a Pro: vyšší rychlost za nižší cenu

  • Samsung představil novou generaci SSD řady 970
  • K dispozici jsou opět ve variantě Evo a Pro
  • Výkon je vyšší a cena překvapivě o něco nižší

Samsung na konci minulého měsíce představil novou generaci SSD 970 Evo a 970 Pro, které navazují na legendární Samsung 960 Evo a 960 Pro, které patřily neuvěřitelnou dobu (skoro 2 roky) k nepřekonatelným modelům jak z pohledu samotného výkonu, tak i poměru ceny a výkonu.

Samsung 970 Evo a Pro

Základní rozdíl mezi modely Evo a Pro zůstává stejný – řada Evo používá levnější a méně odolnější NAND flash čipy TLC (tři bity na buňku) a řada Pro pak MLC (dva bity na buňku) s vyšší výdrží. V obou případech už se jedná o 64vrstvé čipy. Právě Pro modely jsou určeny pro náročnější uživatele, kteří zapisují nadstandardní množství dat.

Řada Evo je k dispozici v kapacitách 250 GB, 500 GB, 1 TB a 2 TB, přičemž právě největší 2TB model už používá nejnovější 512Gb čipy. Prostoru na M.2 (2280) SSD je zkrátka málo. V případě Pro varianty lze vybírat pouze kapacity 512 GB nebo 1 TB.

Všechny modely disponují novým řadičem Samsung Phoenix s podporou NVMe 1.3 a kapacita rychlé cache LPDDR4 DRAM se pohybuje od 512 MB po 2 GB dle celkové kapacity SSD. Evo modely mají navíc i SLC zapisovací cache o velikosti 4 GB až 6 GB (dynamicky až 72 GB).

Na poli sekvenčního čtení a zápisu nabízí nové generace jen menší zlepšení. Maximum při čtení je až 3,5 GB/s a při zápisu pak až 2,5 GB/s. U náhodného zápisu a čtení došlo k výraznějšímu posunu a řada Evo má až 500 tisíc IOPS při čtení a 480 tisíc IOPS při zápisu. Pro varianty mají v obou směrech 500 tisíc IOPS. Je ale třeba upozornit na nejmenší model Evo s kapacitou 250 GB, který má výrazně nižší parametry výkonu a bude tak lepší se mu vyhnout a koupit raději větší 500 GB model.

Spotřebu se podařilo udržet velmi nízko, při maximální vytížení do 6 W a v klidu pak pod úrovní 30 mW. SSD jsou tak vhodné i pro použití do notebooků, byť lze pro tento segment zvolit mnohem úspornější SSD (například Western Digital Black).

Novou výhodou řady Evo je, že nyní dostává pětiletou záruku a to i přes to, že z pohledu výdrže je na tom dvakrát hůře, než řada Pro. I tak můžete například na 500GB model zapsat celkově 300 TB.

Zahraniční testy

K dispozici jsou už i první reálné testy, a to nejen modelů řady Evo, ale i Pro, které byly k dispozici o něco později. Díky zahraničním redakcím se tak můžeme podívat, jak se nová generace vede v různém nasazení a hlavně ve srovnání s minulou generací a různou konkurencí.

Jak je vidět na vybraných grafech, nové modely už mají mnohem větší a silnou konkurenci, než tomu bylo dříve. V případě rychlosti náhodného čtení a zápisu vše drtí SSD Intel Optane, ale ta jsou drahá, velká a mají velkou spotřebu, takže jsou mimo srovnatelnou konkurenci.

Zajímavé je, že v některých případech je výkon předchozí generace vyšší, ale modely 970 často vedou v oblasti zápisu, v reálných aplikacích a náročných úlohách. Už to rozhodně ale není žádný významný rozdíl, který bylo možné pozorovat dříve.

Vyplatí se?

Samsung čerstvě představil ještě mírně snížené koncové ceny za jednotlivé modely. Nejmenší 970 Evo s kapacitou 250 GB, kterému se ale raději vyhněte, bude mít cenu 110 dolarů (asi 2 800 korun). 970 Evo s kapacitou 500 GB pak 200 dolarů (přibližně 5 tisíc korun), 1TB model vyjde na 400 dolarů (kolem 10 tisíc korun) a největší 2TB varianta 800 dolarů (20 tisíc korun).

Řada Pro bude pochopitelně o něco dražší, 512GB varianta vyjde na 250 dolarů (kolem 6 250 korun) a 1TB verze pak 500 dolarů (přibližně 12 500 korun). Jedná se tak o ceny, které jsou nižší než při uvedení minulé generace.

Pokud již máte předchozí generaci, určitě se nevyplatí kupovat novou, protože rozdíly v rychlostech jsou minimální. Jestliže se rozhoduje pro nákup nového SSD, Samsung 970 Evo a Pro je určitě třeba brát jako jednu z prvních voleb. Na trhu lze ale nalézt velmi podobný výkon ještě za mírně nižší cenu, například SSD řady Western Digital Black Extreme Pro, které se velmi povedly a Black modely stojí kolem 4 tisíc korun v 512GB verzi.

Konkurence v oblasti výkonných SSD do slotu M.2 je obrovská a vyrovnaná, což je jedině dobře, protože to znamená, že se rychleji bude tlačit na snižování ceny a představení nových, ještě rychlejších modelů.

Diskuze (4) Další článek: Šance pro Microsoft Store: vývojáři získají více peněz ze svých aplikací

Témata článku: Intel, Samsung, SSD, Generace, Množství dat, Pětiletá záruka, Významný rozdíl, Nadstandardní množství, Minulá generace, Náročná úloha, Podobný výkon, Nízká cena, Snižování cen, TB SSD, Evo, Malé zlepšení, SSD Intel, Zahraniční test, Zápis, Reálná aplikace, PC Perspective, Náhodné čtení, Black, Rychlá cache, Kapacita, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej i kloub a mnohem sympatičtější cenu

Motorola Razr 2022 se chystá i do Evropy. Má lepší displej i kloub a mnohem sympatičtější cenu

** Flipům od Samsungu roste dravější konkurence ** Motorola udělala ve svém Razru 2022 několik důležitých změn ** Je elegantnější a přitom výkonná

Jan Láska
Ohebný displejVéčko
K americkému námořnictvu se připojila robotická minolovka. K likvidaci min nepotřebuje posádku

K americkému námořnictvu se připojila robotická minolovka. K likvidaci min nepotřebuje posádku

** Robotické válečné lodě se už stávají realitou ** Do služby v US Navy nedávno oficiálně vstoupila robotická minolovka ** Námořní miny detekuje a likviduje pomocí sonaru a magnetickými systémy

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě