Nové rychlé harddisky od IBM

Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.
Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.

Prvním diskem je Ultrastar 9LZX s kapacitou 9,1 GB. Jedná se o "tenčí" verzi disku z loňského roku, který se při provozu méně zahřívá. Nová verze má nejmenší provozní teplotou mezi disky s 10000 ot./min. Jeho "bráchou" ve třídě, ovšem s vyšší kapacitou 18,2 GB je Ultrastar 18ZX. Přenosová rychlost obou disků je 187,2 až 243,7 Mbit/s, otáčky 10 020 ot/min, průměr disku 3,5, velikost bufferu 4 MB, průměrná přístupová doba 6,2/5,3 ms, počet disků 5/10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL. Jeho vysoká hodnota přenosové rychlosti ho předurčuje pro využití filmovými producenty a tvůrci.

V oblasti vysoko kapacitních disků se objeví Ultrastar 36XP. Uchovává osmkrát více dat než průměrný serverový disk. Je tedy navržen hlavně pro posílení paměťových kapacit serverů pod UNIXem a diskových polí RAID. Kapacita jak lze zjistit z označení je 36,4 GB (to představuje přes kilometr vysoký stoh popsaného papíru a 17 hodin videa v MPEG-2), otáčky 7200 ot./min, průměrná přístupová doba 7,5 ms, přenosová rychlost 143,2 až 231,2 Mbit/s, velikost bufferu 4 MB, počet disků 10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL.

Hlavní novinkou je disk Ultastar 18ES. Je to vůbec první disk jehož hlavy byly vyrobeny novou magnetorezistivní technologií GMR (Giant MagnetoResistive). Ta umožňuje zvýšení hustoty bitů na ploše disku. Tím se pro určenou kapacitu snižuje počet disků a tedy i diskových hlav. To má za následek zvýšení jeho spolehlivosti a snížení ceny. Firma IBM se jako první společnost v oboru začala zabývat touto technologií a první výsledky tedy nesou ovoce. Ultrastar 18ES má kapacitu 18,2GB, 7200 ot/min, průměrnou přístupovou dobu 7 ms, přenosovou rychlost 159 až 244 Mbit/s, průměr disku 3,5 palce, počet disků 5, hlav 10, rozhraní Ultra SCSI, Fast a Fast/Wide, Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, FCAL.

Je dobré, že i vývoj a výkon diskových paměťových médií drží krok se stále se zvyšujícími výkony ostatních počítačových komponent (procesory, operační paměti, grafické karty atd.). Vždyť hustota na ploše disku (3 miliardy bitů na palec čtvereční) dosažená pomocí technologie GMR je až neuvěřitelná.

Váš názor Další článek: Čipové karty lze programovat ve Windows

Témata článku: Video, IBM, Přenosová rychlost, Vysoká teplota, Giant, Využitá kapacita, Filmový producent, Plynulé video, Průměrná teplota, Fast, Harddisk, Zvýšený počet, Nejmenší plocha

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost