Nové rychlé harddisky od IBM

Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.
Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.

Prvním diskem je Ultrastar 9LZX s kapacitou 9,1 GB. Jedná se o "tenčí" verzi disku z loňského roku, který se při provozu méně zahřívá. Nová verze má nejmenší provozní teplotou mezi disky s 10000 ot./min. Jeho "bráchou" ve třídě, ovšem s vyšší kapacitou 18,2 GB je Ultrastar 18ZX. Přenosová rychlost obou disků je 187,2 až 243,7 Mbit/s, otáčky 10 020 ot/min, průměr disku 3,5, velikost bufferu 4 MB, průměrná přístupová doba 6,2/5,3 ms, počet disků 5/10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL. Jeho vysoká hodnota přenosové rychlosti ho předurčuje pro využití filmovými producenty a tvůrci.

V oblasti vysoko kapacitních disků se objeví Ultrastar 36XP. Uchovává osmkrát více dat než průměrný serverový disk. Je tedy navržen hlavně pro posílení paměťových kapacit serverů pod UNIXem a diskových polí RAID. Kapacita jak lze zjistit z označení je 36,4 GB (to představuje přes kilometr vysoký stoh popsaného papíru a 17 hodin videa v MPEG-2), otáčky 7200 ot./min, průměrná přístupová doba 7,5 ms, přenosová rychlost 143,2 až 231,2 Mbit/s, velikost bufferu 4 MB, počet disků 10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL.

Hlavní novinkou je disk Ultastar 18ES. Je to vůbec první disk jehož hlavy byly vyrobeny novou magnetorezistivní technologií GMR (Giant MagnetoResistive). Ta umožňuje zvýšení hustoty bitů na ploše disku. Tím se pro určenou kapacitu snižuje počet disků a tedy i diskových hlav. To má za následek zvýšení jeho spolehlivosti a snížení ceny. Firma IBM se jako první společnost v oboru začala zabývat touto technologií a první výsledky tedy nesou ovoce. Ultrastar 18ES má kapacitu 18,2GB, 7200 ot/min, průměrnou přístupovou dobu 7 ms, přenosovou rychlost 159 až 244 Mbit/s, průměr disku 3,5 palce, počet disků 5, hlav 10, rozhraní Ultra SCSI, Fast a Fast/Wide, Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, FCAL.

Je dobré, že i vývoj a výkon diskových paměťových médií drží krok se stále se zvyšujícími výkony ostatních počítačových komponent (procesory, operační paměti, grafické karty atd.). Vždyť hustota na ploše disku (3 miliardy bitů na palec čtvereční) dosažená pomocí technologie GMR je až neuvěřitelná.

Váš názor Další článek: Čipové karty lze programovat ve Windows

Témata článku: Video, IBM, Přenosová rychlost, Giant, Vysoká teplota, Nejmenší plocha, Zvýšený počet, Filmový producent, Harddisk, Plynulé video, Fast, Průměrná teplota, Zvyšující výkon, Využitá kapacita


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 49

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu