Nové rychlé harddisky od IBM

Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.
Firma IBM oznámila novou řadu harddisků Ultrastar. Tyto disky jsou určeny především pro využití v aplikacích využívající plynulé video.

Prvním diskem je Ultrastar 9LZX s kapacitou 9,1 GB. Jedná se o "tenčí" verzi disku z loňského roku, který se při provozu méně zahřívá. Nová verze má nejmenší provozní teplotou mezi disky s 10000 ot./min. Jeho "bráchou" ve třídě, ovšem s vyšší kapacitou 18,2 GB je Ultrastar 18ZX. Přenosová rychlost obou disků je 187,2 až 243,7 Mbit/s, otáčky 10 020 ot/min, průměr disku 3,5, velikost bufferu 4 MB, průměrná přístupová doba 6,2/5,3 ms, počet disků 5/10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL. Jeho vysoká hodnota přenosové rychlosti ho předurčuje pro využití filmovými producenty a tvůrci.

V oblasti vysoko kapacitních disků se objeví Ultrastar 36XP. Uchovává osmkrát více dat než průměrný serverový disk. Je tedy navržen hlavně pro posílení paměťových kapacit serverů pod UNIXem a diskových polí RAID. Kapacita jak lze zjistit z označení je 36,4 GB (to představuje přes kilometr vysoký stoh popsaného papíru a 17 hodin videa v MPEG-2), otáčky 7200 ot./min, průměrná přístupová doba 7,5 ms, přenosová rychlost 143,2 až 231,2 Mbit/s, velikost bufferu 4 MB, počet disků 10, rozhraní Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, SSA a FCAL.

Hlavní novinkou je disk Ultastar 18ES. Je to vůbec první disk jehož hlavy byly vyrobeny novou magnetorezistivní technologií GMR (Giant MagnetoResistive). Ta umožňuje zvýšení hustoty bitů na ploše disku. Tím se pro určenou kapacitu snižuje počet disků a tedy i diskových hlav. To má za následek zvýšení jeho spolehlivosti a snížení ceny. Firma IBM se jako první společnost v oboru začala zabývat touto technologií a první výsledky tedy nesou ovoce. Ultrastar 18ES má kapacitu 18,2GB, 7200 ot/min, průměrnou přístupovou dobu 7 ms, přenosovou rychlost 159 až 244 Mbit/s, průměr disku 3,5 palce, počet disků 5, hlav 10, rozhraní Ultra SCSI, Fast a Fast/Wide, Ultra2 SCSI Fast/Wide, SCA-2, FCAL.

Je dobré, že i vývoj a výkon diskových paměťových médií drží krok se stále se zvyšujícími výkony ostatních počítačových komponent (procesory, operační paměti, grafické karty atd.). Vždyť hustota na ploše disku (3 miliardy bitů na palec čtvereční) dosažená pomocí technologie GMR je až neuvěřitelná.

Váš názor Další článek: Čipové karty lze programovat ve Windows

Témata článku: Video, IBM, Průměrná teplota, Harddisk, Plynulé video, Fast, Giant, Přenosová rychlost, Filmový producent, Nejmenší plocha, Vysoká teplota, Zvýšený počet, Využitá kapacita


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

Pojďme programovat elektroniku: Jak vlastně funguje akcelerometr a gyroskop nejen ve vašem telefonu

** Každý současný vybavený mobil má akcelerometr a gyroskop ** Jenže co každé z těchto čidel vlastně dělá a jak vypadá? ** Dnes si to vysvětlíme a do hry zapojíme i Airbus A380 a Arduino

Jakub Čížek | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku