Hardware | Intel

Nové procesory Intel Tiger Lake: Jak Intel vyšlechtil 10nm výrobní proces

  • Intel zůstává u 10nm výroby, výkon procesorů se přesto výrazně zvýšil
  • Velmi výrazný posun představuje grafika
  • Přibyla podpora nových moderních rozhraní

Jedenáctá generace procesorů Intel Core zvaná Tiger Lake byla představena minulý měsíc. S odstupem se podrobněji podíváme, co Intel v nové generaci procesorů inovoval a jak chce bojovat se sílící konkurencí. 

Když Intel před rokem přišel s 10. generací procesorů Intel Core neboli s rodinou Ice Lake, bylo zřejmé, že 10nm výroba ještě není zcela vyladěná. Procesory nedosahovaly příliš vysokých taktů a výraznější výkonnostní posun zaznamenala jen grafická jádra, a to pouze některá. Také byla zmodernizována výbava ať už v podobě integrovaného portu Thunderbolt 3, nebo HDMI 2.0.

S novými procesory Tiger Lake ovšem došlo i k výraznému posunu v 10nm výrobě, která by měla být tím hlavním klíčem k úspěchu nové architektury.

Vylepšený výrobní proces

Intel označuje vylepšený 10nm proces u Tiger Lake značkou SuperFin nebo 10SF a má být největším vnitrogeneračním pokrokem, jaký doposud Intel uskutečnil. Zatímco přidané plusko neboli vylepšení výrobního procesoru (např. přechod ze 14nm+ na 14nm++) přinášel přibližně 4 až 6% vylepšení výkonu na watt, rozdíl při přechodu z 10nm na 10SF činí vysokých 17,5 %.

Technologické postupy 10nm procesu u 10SF zůstaly zachovány, ale nově byla využita self-aligned čtyřnásobná expozice, kobaltové kontakty a technika Contact Over Active Gate (COAG), která výrazně spoří místo a umožňuje tak zvětšení hustoty tranzistorů. Výroba je však kvůli tomu složitější.

Naopak u nejpodstatnějších tranzistorů byla mírně zvětšena rozteč finů 3D tranzistorů Fin-FET, což sice zhoršuje hustotu, ale tranzistory jsou pak schopny propustit více proudu. Ze stejného důvodu byla vylepšena metoda kontaktů Drain a Source snižující jejich odpor. Mezi vodiče v kovových vrstvách Intel aplikoval technologii tenké bariéry, která umožňuje zmenšit jejich odpor téměř o třetinu, což je výrazné překonání původní limitace.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Články z Computeru, Wi-Fi, SSD, Architektura, Výroba, Thunderbolt, PCI, Project Athena, Tiger Lake-B, Ica Lake, Sunny Cove, Tiger Lak, Notebook, Willow Cove, Grafika, Lak, GeForce, Cache, Full HD, Nový procesor, GPU, Turbo, Pevné disky SSD na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

15 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme 15 tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián
Mapy.czMapyTipy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony