Nové procesory Intel Haswell Refresh v testech

Intel oficiálně uvedl nové procesory Haswell Refresh a s nimi i nové čipy série 9. Co přináší nového a vyplatí se upgrade?

Podle nedávných spekulací měl Intel uvést nové procesory Haswell Refresh i s čipsety řady 9 už tento měsíc a nakonec se tak opravdu stalo. Intel uvedl nejen zmíněné  procesory, ale také nový čipset, na kterém už je založeno velké množství základních desek od všech velkých výrobců.

24 nových procesorů s vyšším výkonem a nižší cenou

Procesory Haswell Refresh od Intelu nepřináší takřka žádné technologické novinky, alespoň pokud jde o portfolio 24 představených modelů řady Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Čipy jsou stále vyráběné 22nm technologií a neliší se ani TDP. Oproti minulé generaci Haswell ale některé modely přináší mírně vyšší frekvence v řádu 100 MHz až 200 MHz a obvykle i mírně nižší cenu. Intelu se zkrátka podařilo výrobní proces odladit, takže dochází k menšímu počtu zmetků, což znamená efektivnější výrobu.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled 24 nových modelů 22nm čipů Haswell Refresh (Zdroj: Anandtech)

Jak můžete vidět v přehledu nových procesorů, chybí zde odemčené verze nejen Pentia (oslava 20letého výročí), ale především nejvyššího čtyřjádrového modelu. V současné nabídce je totiž pouze Core i7-4790 bez „K“. Jak jsme psali už ve starším článku, právě pro čipy „Devil‘s Canyon“ Intel přichystal novinky pro milovníky přetaktování, kdy čipy budou mít lepší přenos tepla. Těchto modelů se ale dočkáme až v polovině roku.

Klepněte pro větší obrázek
Speciální modely K pro fanoušky přetaktování přijdou později

Nejvyšším modelem s Haswell Refresh je tak čtyřjádrový Core i7-4790, který pracuje na základní frekvenci 3,6 GHz a dokáže se přetaktovat až na 4 GHz (Turbo). Čip podporuje HyperThreading, má integrovanou grafiku Intel HD 4600 a TDP 84 W. Jedinou změnou oproti staršímu Core i7-4771 je tak o 100 MHz vyšší frekvence a také mírně nižší cena.

Čipset Intel 9 Series

Pro nové procesory je připraven i nový čipset řady 9, který už je k dispozici v rámci základních desek od výrobců jako Asus, Gigabyte, MSI, ASRock a dalších. Nejvyšší verzí je Intel Z97, pro střední třídu je určená verze H97. Čipset podporuje čipy Haswell i Hawell Refresh a desky tak mají socket LGA 1150. Čipset bude podporovat i 14nm čipy Broadwell, které se pro socket 1150 představí koncem tohoto roku, ve větší míře pak nejspíše až začátkem roku 2015

Klepněte pro větší obrázek
Nový čipset Intel série 9

Mezi hlavními novinkami čipsetů série 9 je podpora úložiště M.2 a SATA Express přes PCI Express, které umožňují propustnost až 1 GB/s, tedy o 67 % více, než rozhraní SATA 6 Gb/s. Řešení podporuje technologii Intel RST (Rapid Storage Technology). Lze tedy očekávat, že se v prodeji objeví více modelů SSD pro M.2 s rychlostí vysoko přes omezení, které má rozhraní SATA (reálně maximum kolem 550 MB/s).

Klepněte pro větší obrázek
Přehled technologií Intel H97 a Z97

Intel zapracoval i nové technologie z oblastí bezpečnosti – Intel DPT (Device Protection Technology) nebo Boot Guard. TRIM je podporovaný i u zapojení dvou SSD do RAID0, zlepšená byla podpora UEFI Fast Boot a dynamická cache SSD, která může mít kapacitu 16 GB.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Intel zatím oznámil, že low-endové verze čipsetu řady 9 nebudou, takže z pohledu základních desek se nyní setkáme pouze s modely s Intel H97 a Z97. Později bychom se ale měli dočkat ještě verze Intel X99 pro osmijádrové čipy Haswell-E a Broadwell-E s podporou operačních pamětí DDR4.

Testy ze světa

Vzhledem k tomu, že samotné procesory nepřináší žádné technologické novinky a mají v rámci některých modelů jen opravdu mírně vyšší frekvenci, nejsou rozdíly oproti minulé generaci tak důležité, aby to stálo za výměnu starších Haswellů.

První testy se objevily na zahraničních webech jako Anandtech, TweakTown, další se pravděpodobně objeví později. Otestováno bylo pouze několik modelů, především pak nejvyšší Core i7-4790, který ale bohužel nemá odemčený násobič pro snadné přetaktování.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jak je vidět na vybraných testech, po stránce výkonu se žádná změna takřka nekoná, většinou je mírně nad nebo pod úrovní modelu Core i7-4770K. To co ale naměřili redaktoři TweakTown, ukazuje na mírně nižší spotřebu v klidu i při zátěži a navíc také nižší teplotu jader. Rozdíl oproti Core i7-4770K je o deset stupňů celsia při maximálním vytížení.

Pro opozdilce i plánovače

Pokud už máte sestavu s čipem Haswell a desku s čipsetem série 8, případný upgrade na aktualizované modely je spíše zbytečný. Něco jiného je, pokud máte starší sestavu a plánujete upgrade na modernější. V takovém případě jsou nové čipy výbornou volbou, stejně tak nové základní desky s čipsetem H97 nebo Z97. Výhodou je, že na desku případně umísíte i nadcházející 14nm čipy Broadwell, které přinesou výraznější zvýšení výkonu, snížení spotřeby a samozřejmě i novější integrovanou grafiku s vyšším grafickým výkonem.

Jestli patříte mezi ty, kteří si rádi procesor přetaktují a získají tak zadarmo poměrně dost výkonu navíc, musíte počkat až na modely s písmenem „K“ v názvu, které budou mít odemčený násobič a také mnohem lepší vlastnosti pro přetaktování, než jakékoli starší čipy.

Témata článku: Hardware, Technologie, Počítače, Intel, Procesory, Intel Core, Intel Core I7, Refresh, Support, Block, Intel Core I3, Trim, Guard, Canyon

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Ředitel ČTÚ 13. 5. 2014 8:56:07
    "Čipset bude podporovat i 14nm čipy Broadwell" - to už je jako oficiální...
  • Jarda.abc 13. 5. 2014 8:51:37
    A to si budu muset kupovat nový noťas letos, to je děs. Kdo může ten...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky