Nové Office z pohledu IT profesionála

V souvislosti s uváděním nových verzí Office na český trh bych rád upozornil na zdroje a informace, důležité z pohledu IT profesionála.

Zdroje, příručky a dokumentace

Knihovna TechNet je pro IT profesionály místem zaslíbeným, proto není divu, že první odkaz vede právě tam. V sekci věnované Office produktům naleznete aktuální informace jak o klientských Office 2013, tak o službě Office 365. Mimo jiné máte k dispozici následující články:

Druhým velmi zajímavým místem je Office 2013 TechCenter, neboli informace o Office 2013 v kostce na jednom místě. K dispozici máte sekce s informacemi o novinkách, nasazení, kompatibilitě, správě a Office Anywhere. Z nejzajímavějších článků vybíráme:

V souvislosti s výše zmíněným je rovněž potřeba zmínit Office 365 TechCenter, který sdružuje informace o této cloudové službě. I tento portál je rozdělen do sekcí popisujících novinky, nasazení, možnosti vyzkoušení a v neposlední řadě zde máte k dispozici školicí materiály.

Za zmínku rovněž stojí nově zřízení Office IT Pro Blog, na kterém jsou k dispozici videa ze seriálu Office Garage Series. Názvy již publikovaných videí mluví samy za sebe:

Další videa budou postupně přibývat.

Pokud vás zajímá nasazení Office 2013 ve firemním prostředí, mrkněte na Microsoft Download Centrum a stáhněte si eBook: Deployment guide for Office 2013 v jednom ze čtyř dostupných formátů.


Pokud jste z akademického sektoru a zajímá vás nasazení Office 365, mrkněte na TechNet blog zaměřený na školství, kde kolegové tuto problematiku podrobně popsali.

A to nejlepší nakonec: stránky Více o Office 365 naleznete jako jednu ze speciálních sekcí českého TechNet blogu.

Tréninková uživatelská videa

Chcete znát nejužitečnější funkcionality a „vychytávky“ Nových Office a jejich přínosy pro zákazníky? Díky seriálu krátkých videí máte nyní možnost se s nimi seznámit. Budete tak schopni tyto funkce nejen využívat, ale i demonstrovat vašim zákazníkům.

Společné rysy aplikací

Word

Excel

Outlook

PowerPoint

OneNote

Instalace Office Click-to-Run

Office Click-to-Run je v podání společnosti Microsoft zajímavou cestou, jak klientovi doručit a následně i aktualizovat aplikace Microsoft Office pomocí vlastních virtualizačních a streamovacích technologií. Virtualizační technologie vytvářejí na lokálním počítači izolované prostředí, ve kterém jsou aplikace Microsoft Office na počítači spouštěny. To přináší řadu výhod, které projdeme v dalších odstavcích.

Co vlastně je Click-to-Run

Jak již bylo řečeno, jedná se o Microsoft streamovací a virtualizační technologii určenou pro instalaci, spouštění a aktualizaci Microsoft Office aplikací. Princip fungování je založen na technologii Microsoft Application Virtualization (App-V), se kterou jste se mohli potkat již u Office 2010, kde bylo Click-to-Run dostupné pouze pro uživatele ze segmentu koncových spotřebitelů. V nové verzi Office 2013 je již Click-to-Run k dispozici širšímu okruhu uživatelů.

Vlastní nasazení pomocí Click-to-Run je z pohledu uživatele mnohem rychlejší, protože může jednotlivé Office produkty začít používat již velmi rychle po vlastním začátku instalace (cca 1-2 minuty), zatímco kompletní dokončení stahování produktu probíhá na pozadí. Pokud uživatel v průběhu počátečního stahování po úvodní iniciaci spustí některou z aplikací, proces okamžitě stáhne potřebné položky, umožní s aplikací pracovat a následně na pozadí pokračuje zbytek instalačního procesu.

Po dokončení úvodní instalace může uživatel s produkty Office pracovat i bez připojení k internetu, protože všechny aplikace jsou staženy na lokální počítač, a nejsou tak spouštěny z žádného internetového nebo lokálního serveru.

Na lokálním počítači vzniká vlastní izolované aplikační prostředí jak pro vlastní soubory Office, tak pro uložení nastavení, takže nedochází k ovlivnění jiných aplikací, které jsou nainstalovány na lokálním počítači. Přesto může takto instalovaný Office spolupracovat s ostatními lokálními aplikacemi, jako jsou například aplikační makra nebo různé automatizace Office. To se nicméně nemusí týkat všech doplňků nebo integračních nástrojů.

Proč využít Click-to-Run

Aplikační virtualizace je zajímavou alternativou ke klasické metodě nasazení (MSI instalace) a údržby Office aplikací. Může totiž přinést několik užitečných vlastností.

 • Rychlost instalace - Vlastní proces nasazení a údržby je výrazně rychlejší, což může znamenat úsporu nákladů na správu.
 • Proces aktualizace - Neustále aktuální. Údržba aplikace, co se týče aktualizací, probíhá z pohledu uživatele zcela bez zásahu. Není potřeba, aby prováděl jakékoli manuální stahování nebo instalaci aktualizací. Přesto je možné z pozice správce distribuci aktualizací řídit.
 • Paralelní instalace více verzí - Vzhledem k tomu, že Click-to-Run instalace je provozována v izolovaném prostředí a neovlivňuje se s lokální instalací, lze ji nasadit paralelně s lokální instalací starší verze Office. Tato vlastnost může výrazně ovlivnit rozhodování o nasazení nové verze, protože není nutné mít stoprocentně vyřešenu aplikační kompatibilitu doplňků a Office aplikací. Ty z doplňků, které zatím nejsou s novou verzí kompatibilní, prostě mohou být i nadále spouštěny v původní verzi Office.
 • Správa aplikací - Správce prostředí může i nadále používat nástroje pro správu podobně, jako doposud. K nasazení lze používat software pro distribuci aplikací, jako například Microsoft System Center Configuration Manager apod. Dále je také možné využívat k definici uživatelského nastavení skupinových politik, protože Click-to-Run používá stejné sady skupinové politiky.

Pro jaké produkty je možné využít Click-to-Run

Tento způsob instalace je dostupný pro následující produkty Office 365:

 • Office 365 ProPlus
 • Visio Pro for Office 365
 • Project Pro for Office 365
 • SharePoint Designer 2013
 • Lync 2013
 • Lync 2013 Basic

Který produkt bude pro uživatele dostupný, závisí na verzi předplatného Office 365.

Kromě produktů Office 365 je možné Click-to-Run využít i pro:

 • Office Professional 2013
 • Office Home Business 2013
 • Office Home and Student 2013

Vlastní proces instalace

Click-to-Run instalace z portálu Office 365

Nejprve si představíme postup, kdy si uživatel provádí Click-to-Run instalaci na svém počítači sám. Ta probíhá v postupných krocích:

 1. Uživatel má účet v prostředí Office 365 a má přidělenu licenci Office 365 ProPlus.

  Klepněte pro větší obrázek

 2. V sekci instalace softwaru vybere jazykovou verzi a následně 32-bit nebo 64-bit instalaci (preferována je 32-bit kvůli kompatibilitě s Office doplňky, ale zároveň se nesmí kombinovat 32-bit a 64-bit instalace Office aplikací na jednom počítači, a to ani se staršími verzemi).

  Klepněte pro větší obrázek

 3. Spustí instalaci tlačítkem Install. Krátký instalační proces končí po necelých dvou minutách (v závislosti na rychlosti počítače a připojení).

  Klepněte pro větší obrázek

 4. Následuje průvodce základním nastavením.

  Klepněte pro větší obrázek

 5. Po jeho dokončení může uživatel začít s aplikacemi pracovat a na pozadí probíhá kopírování dalších souborů.

  Klepněte pro větší obrázek

Po kompletním dokončení instalace jsou všechny aplikace uživateli dostupné i bez připojení k internetu v off-line režimu.

Click-to-Run distribuovaná instalace

Ve větších organizacích nebude žádoucí, aby každý uživatel prováděl instalaci samostatně, a navíc kompletně stahoval celý balík instalačních dat z internetu. Zároveň bude chtít správce prostředí instalaci konfigurovat podle specifických požadavků organizace.

Click-to-Run podporuje i takovýto postup distribuované instalace, která se skládá z několika postupných kroků.

Klepněte pro větší obrázek

 1. Vytvořit uživatelům účet v prostředí Office 365.
 2. Stáhnout z Microsoft Download Center aplikaci Office Deployment Tool.
 3. Použít Office Deployment Tool (Setup) ke stažení Click-to-Run balíčku.
 4. Provést úpravy staženého konfiguračního XML.
 5. Vložit Click-to-Run balíčky do infrastruktury distribučního úložiště.
 6. Provést nasazení Office 365 ProPlus pomocí nástrojů pro distribuci softwaru s využitím Office Deployment Tool Click-to-Run balíčků a konfiguračního XML.
 7. Přidat aplikační doplňky a vlastní úpravy.

Podrobnosti k možnostem úprav instalace Click-to-Run jsou uvedeny v článku http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj219428.aspx a detailní popis práce s Office Deployment Tool najdete v článku http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj219422.aspx.

Aktualizace Clik-to-Run instalace

Standardně je Click-to-Run instalace aktualizována automaticky. Automatický aktualizační proces sám detekuje a stáhne nová data na pozadí. Instalace aktualizací proběhne také na pozadí okamžitě po dokončení stahování. Pouze v případě, že jsou aktualizované komponenty aktuálně používány aplikacemi Office, je instalace odložena.

Administrátor může v rámci konfiguračního XML souboru nastavit parametry aktualizací včetně cesty (i lokální distribuční místo), odkud budou aktualizace stahovány. Administrátor tak může řídit, které aktualizace budou v jeho prostředí aplikovány.

Více informací je v článcích http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj219420.aspx a Click-to-Run for Office 365 Configuration.xml file.

Office na vyžádání (Office On Demand)

Na závěr si představíme ještě další možnost použití Office aplikací, která je v prostředí Office 365 k dispozici pod názvem Office On Demand (Office na vyžádání).

Co je Office na vyžádání

Tento způsob využití aplikací Office nabízí on-line přístup k desktopovým Office aplikacím z počítače, který nemá instalovánu poslední verzi Office lokálně. Funkce je dostupná každému, kdo využívá Office 365 předplatné, jež obsahuje Office balík. Office na vyžádání je funkce, kterou využijete v případě práce na počítači, jenž například není váš nebo ho využíváte pouze na přechodnou dobu.

Na rozdíl od Click-to-Run instalace probíhá v případě využití Office na vyžádání pouze streamování aplikací na lokální počítač a nedochází k instalaci. Proto je možné využívat tuto variantu pouze on-line. Aplikace Office na vyžádání jsou uživateli dostupné z rychlé navigace jeho SkyDrive Pro knihovny.

Pro které aplikace je Office na vyžádání k dispozici

Aktuálně je možné použít Office na vyžádání pro aplikace:

 • Word
 • Excel
 • PowerPoint
 • Publisher
 • Access
 • Project (pokud máte Project Pro for Office 365 předplatné)
 • Visio (pokud máte Visio Pro for Office 365 předplatné)

Podrobnosti najdete v článku http://office.microsoft.com/en-001/office365-sharepoint-online-enterprise-help/use-office-on-demand-HA103337813.aspx.

Autoři: Pavel Salava, Gates2Win a Tomáš “Kanty” Kantůrek, Microsoft

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Legální software skoro zadarmo? Academic Edition

Témata článku: Microsoft Office 365, IT, Office 2010, Office, Instalační proces, What, Skydrive, Izolované prostředí, Office365, Live.com, Okruh uživatelů, SFF, Office 2007, Aktualizační proces, Microsoft Office 2013, Forum, Postupný krok, Moderní vzhled, Live, Pohled, Office Deployment Tool, Office 2013, Nový režim, Microsoft Office 2010, Click, Notebooky msi na Mall.cz


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky