Nové oči pro roboty

Vědec českého původu vyvinul nový systém, který umožní robotům používat prostorové vidění. Kombinace dvou kamer a počítačového vyhodnocovacího systému má být kvalitnější a levnější než použití laserových senzorů.
Profesor Hans Moravec z Carnegie Mellon University v Pittsburghu dokončil vývoj systému pro trojrozměrné vidění, které má najít uplatnění v robotice. Podle svého autora je technologie natolik propracovaná, že umožní robotům autonomní pohyb v reálném prostředí bez speciálních úprav.

Moravcův systém spočívá ve dvojici digitálních kamer ve stereoskopickém nastavení, který promítá obraz do 3D sítě vytvořené v robotickém „mozku“. Tento systém umožňuje vyhodnotit vzdálenost robota od předmětů v prostoru tím, že vyhodnocuje odlišnosti mezi obrazem z levé a pravé kamery pomocí matematického modelu. Digitální síť tvořená 32 miliony buněk pomáhá statistickými metodami vyhodnocovat nejednoznačná data, jako je obraz viděný jen jednou kamerou či velké jednolité plochy jako čistě natřené jednobarevné zdi. Tato technologie funguje také v nepříznivých světelných podmínkách. Robot ale bude potřebovat několik vteřin na přepínání mezi světelnými režimy.

První uplatnění má Moravcův systém najít v oblasti průmyslové robotiky. „Dar zraku“ by podle autora technologie významně zvýšil efektivitu robotů a usnadnil jejich nasazení díky absenci externích pomůcek pro orientaci jako jsou čárové kódy či magnetické pásky lepené na zeď. Tento fakt má vyvážit i vyšší pořizovací cenu, která je nyní odhadována při sériové výrobě na 5 000 USD. Největší část nákladů tvoří čipy potřebné pro statistické výpočty v 3D síti, ale vzhledem k trendu klesajících cen v tomto oboru předpokládá Moravec snížení ceny o tisíc dolarů v horizontu tří let.

O uvedení do výroby se Moravec snaží ve spolupráci se společností Botfactory. Zatím je projekt ve fázi hledání investora, který by přinesl potřebných pět milionů dolarů. Zájem zatím projevila firma FMC Technologies a německý výrobce úklidové techniky Karcher.

Diskuze (3) Další článek: 20. výročí Internetu

Témata článku: Roboti, Reálné nasazení, Sériová výroba, Autonomní technologie, Robot, Potřebný prostor, Pittsburgh, Robotická buňka, Robotika, Autonomní systém, Digitální kamery, Autonomní pohyb, Klesající cena

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost