Nové oči pro roboty

Vědec českého původu vyvinul nový systém, který umožní robotům používat prostorové vidění. Kombinace dvou kamer a počítačového vyhodnocovacího systému má být kvalitnější a levnější než použití laserových senzorů.
Profesor Hans Moravec z Carnegie Mellon University v Pittsburghu dokončil vývoj systému pro trojrozměrné vidění, které má najít uplatnění v robotice. Podle svého autora je technologie natolik propracovaná, že umožní robotům autonomní pohyb v reálném prostředí bez speciálních úprav.

Moravcův systém spočívá ve dvojici digitálních kamer ve stereoskopickém nastavení, který promítá obraz do 3D sítě vytvořené v robotickém „mozku“. Tento systém umožňuje vyhodnotit vzdálenost robota od předmětů v prostoru tím, že vyhodnocuje odlišnosti mezi obrazem z levé a pravé kamery pomocí matematického modelu. Digitální síť tvořená 32 miliony buněk pomáhá statistickými metodami vyhodnocovat nejednoznačná data, jako je obraz viděný jen jednou kamerou či velké jednolité plochy jako čistě natřené jednobarevné zdi. Tato technologie funguje také v nepříznivých světelných podmínkách. Robot ale bude potřebovat několik vteřin na přepínání mezi světelnými režimy.

První uplatnění má Moravcův systém najít v oblasti průmyslové robotiky. „Dar zraku“ by podle autora technologie významně zvýšil efektivitu robotů a usnadnil jejich nasazení díky absenci externích pomůcek pro orientaci jako jsou čárové kódy či magnetické pásky lepené na zeď. Tento fakt má vyvážit i vyšší pořizovací cenu, která je nyní odhadována při sériové výrobě na 5 000 USD. Největší část nákladů tvoří čipy potřebné pro statistické výpočty v 3D síti, ale vzhledem k trendu klesajících cen v tomto oboru předpokládá Moravec snížení ceny o tisíc dolarů v horizontu tří let.

O uvedení do výroby se Moravec snaží ve spolupráci se společností Botfactory. Zatím je projekt ve fázi hledání investora, který by přinesl potřebných pět milionů dolarů. Zájem zatím projevila firma FMC Technologies a německý výrobce úklidové techniky Karcher.

Diskuze (3) Další článek: 20. výročí Internetu

Témata článku: Roboti, Robotika, Klesající cena, Sériová výroba, Robotická buňka, Robot, Potřebný prostor, Autonomní pohyb, Pittsburgh, Autonomní systém, Autonomní technologie, Digitální kamery, Německý výrobce, Reálné nasazení


Určitě si přečtěte

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

Aprílové vtípky: Výběr toho nejlepšího kolem počítačů, internetu a techniky

** Výběr nejlepších aprílových vtípků 2019 ** Článek postupně aktualizujeme

redakce | 29

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co nového zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 5

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fotolabů

Oklamali jsme rozpoznání obličeje

13 tipů pro rychlejší Wi-Fi

Test NVMe SSD 500 GB