Nové mobilní GeForce, Tegra a IONizace netbooků

Stávající mini notebooky jsou jen slabou předehrou toho, co nás čeká již v blízké budoucnosti. Měli jsme možnost si prohlédnout, co nás čeká. FOTOREPORTÁŽ

Stává se pravidlem, že některé produkty dříve dostáváme od dodavatelů technologií, nežli od samotných výrobců. V tomto případě se vytáhla nVidia a ukázala dvojici ION mini notebooků a celou plejádu Tegra smartbooků.

Promluvit si o novinkách přímo se zodpovědnými lidmi z vedení či vývoje je vždy lákavá příležitost a nVidii patří dík za to, že tyto lidi z času na čas dotáhne i na starý kontinent. Na mnichovské zastávce aktuální evropské „tour“ jsme se podívali na lákavou výstavku malých, velkých i mikro notebooků doplněnou o přednášky nejpovolanějších.

Klepněte pro větší obrázek
Bill Dally

Bill Dally je vedoucím vědcem a viceprezidentem pro výzkum. Jakožto profesor z prestižního Stanfordu a držitel mnoha patentů s orientací na paralell computing je pro tuto práci téměř ideální. U kulatého stolu poodkryl budoucnost směrování na masivně paralelní systémy složené z tisíců jednotek či jader (grafické jádra v současnosti využívají stovky shader jednotek). Vylepšování použitelnosti pro vědecký výzkum (vyšší přesnost) i uživatelské aplikace je v centru pozornosti.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
Část výstavky vzácných strojů, které si zatím nekoupíte...

Nové mobilní GeForce v akci

K vidění byla řada zajímavých notebooků klasické velikosti od malého Dell Studia 14z po zřejmě nejvýkonější notebook současnosti Alienware M17x se čtyřjádrovým procesorem, dvěma výkonnými grafikami v SLI a až třemi SSD disky.

Klepněte pro větší obrázek
Dell Studio 14z je jeden z mála „PC“ notebooků s čipovou sadou 9400M. Zaujal zajímavou konstrukcí a bytelným tělem – v současnosti jej však v Evropě nelze sehnat.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Dvojice Asus notebooků obsahovala inovované mobilní grafiky GeForce z řady 2xx. Tyto čipy jsou zajímavé sníženou klidovou spotřebou a opět o kousek vyšším výkonem – tentokrát ale nejde jen o pouhé vyleštění starých čipů ale významněji vylepšené kousky.
Klepněte pro větší obrázek
K nepříliš lákavému „Cyber Systém“ založeném na bázi Clevo nebyli bližší informace – statečně tak alespoň blikal nevkusnými diodami.
Klepněte pro větší obrázek
Tento Packard Bell se na našem trhu objeví pouze tehdy, pokud se k tomu odhodlá nejmenovaný řetězec se spotřební elektronikou.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Nezajímavějším kouskem výstavky „velkých“ notebooků byl jednoznačně tento Alienware M17x – zřejmě nejvýkonnější notebook na světě. Dvojice mobilních GTX 280M v SLI, dva či tři SSD disky a quad-core – prostě brutální mašina. Zaujal promakaným designem a neuvěřitelným výkonem.

Tegra spojuje chytré mobily a mini notebooky

Mnoho pozornosti si v prezentacích i výstavce uzurpovala zcela nová kategorie produktů – takzvané smartbooky. Jak samotný název napovídá, jde o určitou kombinaci vlastností chytrého telefonu a klasického notebooku.

Srdcem smartbooků bylo v tomto případě samozřejmě od nVidie – jde o zařízení založené na bázi nVidia Tegra. Osm nezávislých procesorů v jediném kousku křemíku se postará téměř o všechny „životní“ funkce těchto zařízení. Základem je ARM procesor a grafické části zaměřené na akceleraci všech vizuálních aspektů jejich používaní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Více o zařízeních založených na čipu nVidia Tegra se dočtete v článku na Smartmania.cz, zde jen v krátkosti fotografický průlet výstavkou.

Tegra se technologicky nejvíce blíží čipům, které najdete v chytrých telefonech, a proto není překvapením, že operační systém na vystavených smartboocích byl Windows CE, který si s ARM procesory výborně rozumí. Rané vývojové verze obsahovaly prohlížeč Firefox s plnou podporou i akcelerací flash obsahu a možnosti přehrávání HD videa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavý tablet bohužel nefungoval – stal se obětí zvědavosti a zemřel při operaci, či spíše pitvě. Být o kousek tenčí , tedy bez zbytečných portů, byl by to velmi elegantní kousek hardwaru. Zaujal trackpointem, nízkou hmotností a obrovskou výdrží.

Představu o smartbooku ztělesnil Mobinnova élan s hmotností 836 g a 8,9“ displejem. Při těchto parametrech obsahuje 26Wh baterii, která mu díky neuvěřitelné úspornosti Tegry vystačí až na 10 hodin přehrávání HD videa nebo až 25 dní přehrávání hudby. To skutečně není překlep – největším žroutem energie je ve smartbooku displej a když jej vypnete, tak je 26 Wh baterie v kontextu spotřeby v řádu desítek až stovek mW přímo gigantickou zásobárnou energie.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek 
Takto by měl vypadat netbook, když máme na mysli přenosné zařízení s trvalým připojením k internetu s plnohodnotným přístupem k internetovým službám. Extrémně úsporná Tegra uvnitř si s flash obsahem totiž poradí lépe než cokoliv s Atomem od Intelu.

S extrémní výdrží a nízkou cenou (do 150 dolarů nebo téměř zadarmo od mobilního operátora s datovým tarifem) půjde zcela jistě na dračku. Zapomeňte na aplikace, postačí dobře optimalizovaný prohlížeč, a pak klidně i na nabíječku – pár dní to zvládnete i bez ní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Posledním Tegra „smartbookem“ byl podivný produkt velkého OEM a ODM výrobce Wistron, který Tegru použil zvláštním způsobem do většího těla s „HD“ displejem o rozlišení 1 366 × 768 bodů. Výbava mimo jiné zahrnuje i relativně velkou baterii s kapacitou 56 Wh. S touto výbavou by měl Wistron M5 přehrávat video obsah kolem 15 až 30 hodin v závislosti na jasu displeje a hudbu snad i dva měsíce při vypnutém displeji.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Tento modul velikosti so-dimm paměti bohatě stačí pro akceleraci flash obsahu, HD videa a všeho kolem při spotřebě v desítkách až stovkách mW.

IONizovaný Lenovo IdeaPad S12

Několik produktů založených na nVidia ION již dorazilo i na naše trhy, mini notebook s touto zajímavou platformou však doposud chybí. Napravit by to mohlo například Lenovo, které má připraven větší IdeaPad s označením S12. Díky většímu displeji má velmi pohodlnou klávesnici, zůstalo mu pevné tělo a moderní platforma mu do výbavy přidala dobrou sadu vstupů a výstupů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Lenovo IdeaPad S12

Dalším ION mini notebookem byl drobný Weibu N10, který tvarem i vlastnostmi zapadá mezi plejádu ostatních notebooků. Díky i IONu má výhodu v HDMI výstupu a lepším výkonu ve hrách. U vystavených vzorek překvapilo použití „stolní“ verze Intel Atom 230 s vyšším TDP.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Weibu N10

Témata článku: Hardware, Notebooky, Tegra, Alienware, Dell Alienware, Mobilní telefony mini, Staré mobilní telefony, Mikro, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, T mobile mobilní telefony akce, Packard Bell

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Langer 25. 6. 2009 8:07:38
    Nevím, co je tzv. hyperkorektní tvar slova, ale v každém případě je to...
  • Roman Langer 25. 6. 2009 8:02:20
    Není tomu tak, v akademickém slovníku s nogbukem možná uveden je, ale ve...
  • Jan Menzl 24. 6. 2009 18:45:33
    Ano, jedná se o tzv. hyper korektní tvar slova "potenciální". Spíše by se...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 27

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 20

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky