Mapy | Mapy Google

Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři

Když Google před pár týdny oznámil, že více obarví své mapy, doufali jsme, že si lépe pohraje se znázorněním zalesněných ploch a dalších přírodních prvků – že zvýší svoji informační hodnotu.

Mapy Google jsou totiž sice v prvé řadě autoatlasem, ve kterém mají nejvyšší prioritu komunikace, ale i motorista by se jistě rád dozvěděl, že bude v cíli, jen co projede tam tím pruhem lesa na obzoru, který jasně vidí i v mapách.

V tuto chvíli by už měli mít nové mapy všichni z vás, a tak se na to můžeme podívat. Co se skutečně změnilo? Mapy Google jsou nyní v některých pohledech ještě méně přehledné než v srpnu! Sice opravdu ubylo šedé a přibylo zelené, ta však neoznačuje zalesněné plochy, ale při středním přiblížení na okolí většího města a republiku v podstatě veškeré okolí.

Klepněte pro větší obrázek
Střední přiblížení na Brno a jeho okolí ve staré podobě map od Googlu

Brno tak v nových mapách vypadá spíše jako některé z ruských měst kdesi na zalesněné Sibiři, obklopuje jej totiž spojitá zelená barva. Nepoznáte, co je pole a co les.

Když přitom mapu o něco přiblížíte, abyste získali více detailů, zelená barva opět zmizí do odstínů šedé, takže detaily zalesněných ploch z mapy stejně nevyčtete – leda že by to byla některá z přírodních památek, CHKO či národní park, které mapy zvýrazňují sytější zelenou.

Klepněte pro větší obrázek
Brno a stejné přiblížení v nových mapách od Googlu. Jihomoravská metropole se rázem teleportovala kamsi na zalesněnou Sibiř – alespoň tedy podle těch barev

Jenže toto zobrazení zpravidla spíše mate, protože přírodní památka o velikosti jednoho hektaru může být kdesi uprostřed souvislého lesa, ale mapy od Googlu zobrazí jen ji – jako by byla okolo otevřená krajina.

Klepněte pro větší obrázek
A pro srovnání ještě letecký/satelitní snímek stejné oblasti

Stručně řečeno, nic se nezměnilo a mapy od Googlu se bez letecké/satelitní vrstvy i nadále neobejdou. Alespoň že ta je prvotřídní.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Problematické znázornění lesa při velkém přiblížení zůstává. Zelené jsou jen přírodní památky, nikoliv souvislé zalesněné plochy, což mate naprosto všechny od motoristů po sportovce a turisty.
Diskuze (45) Další článek: Pohlídejte domácnost: Test levné motorické domácí Wi-Fi kamery Umax U-Smart C2

Témata článku: Google, Mapy, Mapy Google, Brno, Navigace, Kartografie, Turistika, Sibiř, Nová mapa, Přírodní památka, Les, Mapa, Přiblížení, Česká republika


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk