Nové MacBooky Pro: vylepšení, na která se čekalo

Není žádným tajemstvím, že se o přicházejícím updatu nejvyšší řady přenosných počítačů MacBook Pro již dlouho spekulovalo a včera jsme se konečně dočkali celkem sedmi nových modelů. Co nabízejí?

Podle očekávání jsme se dočkali updatu řady notebooků MacBook Pro, změn se nedočkala řada základních plastových MacBooků i ultralehkého MacBooku Air. Pojďme si je prohlédnout podrobněji.

MacBook Pro 13“

Notebook MacBook Pro s úhlopříčkou displeje o velikosti 13,3 palce i nadále setrvává u procesorů z rodiny Core 2 Duo, a to především z důvodu integrované grafické karty. Ta je součástí chipsetu a Intel neumožňuje s procesory Core i5 a Core i7 (kterými jsou vybaveny vyšší modely) použít čipset nVidie.

Klepněte pro větší obrázek
Nová sada MacBooků Pro

Grafická karta je totiž zřejmě součástí čipsetu a nově se jedná o model nVidia GeForce 320M s 256 MB grafické paměti sdílené s hlavní operační pamětí. To je změna oproti dřívější výbavě této základní řada, která byla osazena také integrovanou grafickou kartou GeFroce 9400M. O nové grafice není toho mnoho známého, zřejmě však vychází z GeForce 325M, která je vyráběná pokročilejším výrobním procesem, podporuje dle všeho technologii Optimus a ve srovnání s 9400M je přibližně čtyřikrát výkonnější (zatímco starší grafika nabídne 16 stream procesorů, novinka jich má hned 48). Současně také má podporu pro VP4, což znamená i možnosti GPU akcelerace nejen H.264, MPEG2, VC1 formátů i DivX HD. Grafická karta prohání zobrazení na lesklém displeji s rozlišením 1 280 x 800 obrazových bodů.

MacBook Pro 13“ je k dispozici ve dvou verzích, které se vzájemně liší rychlostí použitého procesoru a velikostí pevného disku. Slabší model disponuje procesorem Intel Core 2 Duo taktovaný na frekvenci 2,4 GHz a pevný disk o velikosti 250 GB, vyšší pak stejným procesorem na frekvenci 2,66 GHz a diskem s 320GB volného místa. Oba procesory jsou osazeny 3 MB vyrovnávací paměti typu L2 a oběma sekundují čtyři gigabajty operační paměti.
Nabídka rozšiřujících portů je standardní a nabízí dvojici USB 2.0 portů, rychlý port FireWire 800, gigabitovou síťovku, konektor Mini DisplayPort určený pro připojení externích zobrazovacích zařízení a slot na SD kartu. Samozřejmostí pak je vestavěná webová kamera, velký skleněný multidotykový touchpad, podsvícená klávesnice, multiformátová DVD vypalovačky, dvoupásmová Wi-Fi s podporou 802.11n i Bluetooth ve verzi 2.1 včetně rozšíření EDR.

Klepněte pro větší obrázek
Třináctipalcový hliníkový MacBook

Integrovaný akumulátor o kapacitě 63,5 watthodin slibuje více než deset hodin výdrže při aktivním webové surfování. To vše při hmotnosti dva kilogramy a šířce 2,41 centimetrů a celohliníkovém těle. Cena základního modelu je 1 199 dolarů (v přepočtu 22 200 korun bez daně), pokročilejší pak 1 499 dolarů (přibližně 27 800 korun bez daně). Ceny v české distribuci však prozatím stanoveny nebyly.

MacBook Pro 15“

Prostřední model z řady MacBook Pro se odlišuje velikostí úhlopříčky 15,4 palce a ve srovnání se základním třináctipalcovým modelem také procesory z řady Core iX s duálními přepínatelnými grafickými kartami.
K dispozici jsou tři modely, které se liší procesory a velikostí pevného disku. Základní patnáctka nabídne procesor Intel Core i5 taktovaný na frekvenci 2,4 GHz a disk o velikosti 320 GB, prostřední pak stejný procesor s vyšším taktem 2,53 GHz a disk o velikosti 320 GB. Nejvyšší model se odlišuje trochu více: jeho disk nabídne také „pouze“ půl terabajtu úložného prostoru, ale procesorem již je Intel Core i7 na frekvenci 2,66 GHz s 4 MB L2 vyrovnávací paměti (Core i5 modely mají 3MB L2). Všechny tři modely v základu přicházejí se 4 GB operační paměti rozšiřitelné na 8 GB.

Zajímavé jsou informace o grafických kartách. Osazena je jak integrovaná karta od Intelu (bohužel v době tvorby tohoto článku blíže nespecifikovaná), tak i dedikovaná grafika nVidia GeForce GT 330M doplněná o 256 MB vlastní grafické paměti u Core i5 model nebo o 512 MB u modelu s procesorem Core i7. Zatímco o integrované kartě toho opravdu prozatím mnoho nevíme, dedikovaná podle papírových specifikací nevykazuje příliš odlišností od integrované karty použité u třináctipalcového modelu. Moudřejší pochopitelně budeme až po testu novinek – prozatím ale víme, že mezi oběma grafickými kartami bude možné přepínat za chodu operačního systému bez nutnosti ukončování práce a otevřených aplikací.

Klepněte pro větší obrázek

Základní výbavou všech modelů je lesklý displej s rozlišením 1 440 x 900 bodů, ovšem za příplatek můžete mít až rozlišení 1 680 x 1 050 bodů s možností volby lesklého nebo matného provedení.

Akumulátor s kapacitou 77,5 watthodin slibuje něco mezi osmi až devíti hodinami bezdrátového surfování internetem, nabídka portů a další bižuterie je stejná, jako u třináctky. Hmotnost je dva a půl kilogramu a šířka 2,41 centimetrů.

Ceny těchto modelů jsou stanoveny na 1 799 dolarů (přibližně 33 300 korun), 1 999 dolarů (asi 37 000 korun) a 2 199 dolarů (cca 41 000 korun). České ceny opět prozatím neznáme.

MacBook Pro 17“

Největší model mezi přenosnými notebooky od Applu je stále sedmnáctipalcový MacBook Pro. Ten stále zůstává nejtenčím notebookem této třídy (šířka zavřeného notebooku je pouhých dva a půl centimetru) a stále je velmi lehký, hmotnost se stále pohybuje těsně pod hranicí tří kilogramů.

K dispozici je ve dvou motorizacích: standardně dodávaná bude ta s procesorem Intel Core i5 o frekvenci 2,53 GHz, k dispozici pak bude ještě speciální konfigurace (dostupná u nás pravděpodobně na objednávku) s procesorem Intel Core i7 o frekvenci 2,66 GHz. Standardně jsou opět osazovány 4 GB operační paměti, 500GB pevný disk a kombinace integrované grafické karty Intel HD a karty nVidia GeForce GT 330M s půl gigabajtem vlastní grafické paměti, opět s automatickým přepínáním grafických karet za chodu.. Displej je lesklý s rozlišením 1 920 x 1 200 obrazových bodů.

Nabídka portů zde obsahuje trojici USB 2.0 portů, jeden FireWire 800 port, gigabitovou síťovou kartu, výstup Mini DisplayPort pro připojení externího monitoru, dvojice zvukových vstupů a výstupů a slot pro rozšiřující karty typu ExpressCard/34.

Akumulátor má úctyhodnou kapacitu 95 watthodin a dokáže tuto mobilní „obludu“ udržet v chodu něco málo přes osm hodin aktivní práce s využitím bezdrátové sítě.

U tohoto modelu můžete (alespoň v zámoří, o dostupnosti doplňkových konfigurací v Česku prozatím nemáme žádné informace) využít také bohatou nabídku paměťových SSD disků, které jsou k dispozici v kapacitách 128 GB, 256 GB i 512 GB (a samozřejmě za patřičně tučné příplatky, přesněji 200 dolarů, 650 dolarů nebo 1 300 dolarů, přepočet nechám raději na vás).

Klepněte pro větší obrázek
Kompletní řada MacBooků, včetně základního plastového modelu a tenkého Airu

Základní sedmnáctipalcový model začíná na ceně 2 299 dolarů (v přepočtu přibližně 43 000 korun), za procesor Core i7 si připlatíte dalších 200 dolarů (asi čtyři tisíce navíc). Jaké však budou konečné ceny v Česku si netroufáme odhadovat, ale dá se očekávat, že budou přibližně kopírovat ceny současných modelů příslušných kategorií.

Doplněno:

Koncové ceny pro český trh

Uvedené ceny v článku odpovídají americkým obchodům Applu a přepočet na české koruny byl jen pro utvoření představy. Nyní už známe předpokládané ceny u českých distributorů s ohledem na dovozová cla či zákonnou dvouletou záruku (v USA je jen jeden rok):

MacBook Pro 13″ 2,4 GHz – 30 276 Kč
MacBook Pro 13″ 2,66 GHz – 38 196 Kč
MacBook Pro 15″ 2,4 GHz (Core i5) – 46 128 Kč
MacBook Pro 15″ 2,53 GHz (Core i7) - 51 624 Kč
MacBook Pro 15″ 2,66 GHz (Core i7) – 56 928 Kč
MacBook Pro 17″ 2,53 GHz (Core i5) – 59 592 Kč

Více informací o cenách na SuperApple.cz.

 

Diskuze (218) Další článek: Britská tajná služba MI5 propustí zaměstnance bez znalostí sociálních sítí

Témata článku: Notebooky, Apple, Mac Pro, Přenosný notebook, In Karta, Základní řada, Kompletní řada, Sedmnáctipalcový Macbook, MacBook, Intel Core I5, Core, Kilogram, Matné provedení, Základní model, Český distributor, Mini notebooky s úhlopříčkou 10, Intel Core I7, Model, Základní rada, Dvoupásmová Wi-Fi, Rozšiřující konektor, Americký obchod, Prostřední model, Půl centimetru, Core i5, Nejprodávanější notebooky na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5