Nové kurzy pro IT profesionály a vývojáře zdarma

Produkty a technologie v IT se překotně rozvíjí a není jednoduché s nimi udržet krok, zejména ve chvíli, kdy se potřebné informace nacházejí na různých místech a ne vždy kompletní. Kde se tedy ajťák či vývojář dozví na jednom místě vše potřebné?
Nové kurzy pro IT profesionály a vývojáře zdarma

Pokud bychom se zaměřili konkrétně na produkty a technologie Microsoftu, je odpověď jednoduchá: MVA. A co se vlastně za touto zkratkou skrývá?

Klepněte pro větší obrázekMVA neboli Microsoft Virtuální Akademie je výukový portál, který si klade za cíl pomocí technických kurzů dávat IT profesionálům a vývojářům informace o aktuálních technologiích a produktech Microsoftu. Portál je k uživatelům k dispozici zcela zdarma a kromě klasických kurzů zde naleznete i pravidelně pořádané online semináře, jejichž hlavní výhodou oproti klasickým kurzům je možnost kladení otázek přímo během přenosu.

Klasické kurzy typicky obsahují videozáznam jednotlivých lekcí ve formě přednášky a demo ukázek, použité materiály a odkazy na webové stránky s dalšími informacemi o daném tématu. Za každou splněnou položku získáváte body, stejně tak jako za splnění závěrečného testu a dokončení kompletního kurzu. U každého dokončeného kurzu pak máte k dispozici certifikát, potvrzující splnění kurzu.

Klepněte pro větší obrázek

Nabídka kurzů je velmi pestrá, vybírat můžete podle témat, které vás zajímají, případně podle konkrétních produktů, či podle toho, do jaké hloubky se chcete v dané problematice dostat. Naprostá většina kurzů se kromě úvodní části věnuje čistě technické stránce daného produktu či technologie, k dispozici jsou ovšem i licenční kurzy, které vám pomohou zorientovat se v licenční nabídce. Ostatně nejlepší přehled o tom, co MVA nabízí, vám malý výběr z nabídky kurzů, které v nabídce naleznete.

Kurzy pro začátečníky:

 • PowerShell akademie – český kurz, který vás provede prvními kroky ve skriptovacím jazyce PowerShell, bez něhož se dnes žádný správce IT neobejde. Po zvládnutí tohoto kurzu můžete pokračovat nedávno nově uvedeným, rovněž českým kurzem PowerShell akademie v4.
 • Neworking Fundamentals – v kurzu se srozumitelnou formou dozvíte základy počítačových sítí, co je to IP adresa, jak funguje konfigurace adresního prostoru, co to je DNS, jak funguje DHCP a další informace nutné pro pochopení počítačových sítí.
 • Understanding Active Directory – co to je Active Directory, jak funguje, k čemu ji lze použít, jak funguje ověřování počítačů a zařízení, co je doménový řadič, jak se doména replikuje a mnoho dalších základních informací vám poskytne tento kurz.
 • Database Fundamentals – obdoba předchozího kurzu, zaměřené na úvod do databází a práci s nimi.

Kurzy s tématikou služeb Microsoft Azure:

 • Windows Azure pro IT profesionály – český kurz, ve kterém vám představíme jednotlivé služby, které Windows Azure poskytuje, a zaměříme se podrobněji na části důležité z pohledu IT profesionála, tedy Windows Azure Virtual Machines, práci s disky a sítěmi, probereme možnosti správy Windows Azure pomocí PowerShellu, ukážeme si, jak na spolupráci Windows Azure a jednotlivých produktů rodiny System Center a rovněž si povíme o službě Windows Azure Active Directory, cloudovém ekvivalentu adresářových služeb Active Directory.
 • Moving to Hybrid Cloud with Windows Azure – veřejné cloudové služby Microsoftu umožňují velmi dobrou integraci se stávající firemní infrastrukturou. V tomto kurzu se dozvíte, co všechno a jakým způsobem lze kombinovat.
 • Hybrid Cloud Workloads – Websites – v kurzu se dozvíte, jak v Microsoft Azure vytvářet webové stránky a jakým způsobem je propojit s vaším stávajícím IT prostředím.
 • Hybrid Cloud Workloads – Storage and Backup – služba Azure Storage umožňuje ukládání obrovských objemů dat při zachování vysoké dostupnosti, a při rozšíření o službu Azure Backup můžete svůj zálohovací software jednoduše rozšířit o možnosti ukládání zálohovaných dat šifrovaně do cloudu. Jak na to vám představí tento kurz.
 • Automating the Cloud with Azure Automation – Azure Automation je nová služba, která umožňuje přímo v cloudovém prostředí spouštět automatizované úlohy, jež následně mohou konfigurovat nejrůznější prostředí, Azurem počínaje a servery ve vlastním datacentru konče. V kurzu se dozvíte, jak Automation funguje a jak je možné ji využít pro vlastní potřeby

Kurzy zaměřené na ukončení podpory WS2003 a následné kroky:

Kurzy na téma Office 365 a dalších cloudových služeb:

 • Expanding Office 365 with Enterprise Mobility Suite – služby Office 365 lze efektivně využít na mobilních zařízeních typu tablety či chytré telefony, přičemž v těchto scénářích Microsoft nabízí i další služby: Windows Intune pro správu mobilních zařízení, Azure Active Directory Premium a Rights Management Services, které jsou k dispozici v licenčním balíčku EMS.
 • Getting the Most out of Your Office 365 Trial – pokud jste si aktivovali zkušební verzi Office 365 a rádi byste během testování vyzkoušeli maximum možností, které Office 365 nabízí, je tento kurz určen právě vám.
 • Office Guides: Introduction to Office 365 – úvodní kurz ze série Office Guides, ve kterém se dozvíte základní informace o Office 365. Navazující kurzy Office Guides pak podávají detailní pohled na jednotlivé části služby typu Exchange, Lync, SharePoint, jejich administraci a nastavení.

Kurzy zaměřené na klientské systémy Windows:

 • Windows 8 ve firemním prostředí – český kurz, který vás provede novinkami v operačním systému Windows 8, které jsou důležité z pohledu správce firemní sítě, zodpovědného za klientské počítače. Dozvíte se více o benefitech, které používání Windows 8 přináší běžnému uživateli, zjistíte lepší možnosti využití v kombinaci se zařízeními typu tablet či konvertibilní notebooky, prostor bude věnován i jednotlivým edicím a rozdílům mezi nimi. Značná část kurzu je pak věnována možnostem deploymentu Windows 8 na počítače ve firemní síti, svůj prostor má popis bezpečnostních vylepšení, technologie umožňující zapojení soukromých zařízení uživatelů do firemního prostředí a v neposlední řadě zde máte k dispozici i obsáhlou přednášku na téma vzdáleného přístupu pomocí Remote Desktop Services (RDS) či virtualizace desktopů VDI.
 • Migrating from Windows XP to Windows 7 – přechod z Windows XP na novější operační systém je kvůli ukončení technické podpory Windows XP horkým tématem. V kurzu se dozvíte, jak přechod na novější OS provést, jaké nástroje máte k dispozici a jak lze vše automatizovat a ušetřit si tak práci.
 • Migrating from Windows XP to Windows 8.1 – kurz podobný předchozímu s tím rozdílem, že migraci provádíme na Windows 8.1
 • What’s new in Windows 8.1 for IT Professionals – souhrn novinek ve Windows 8.1, důležitých z pohledu IT profesionála
 • System Center 2012 R2 Configuration Manager &Windows Intune – jak na správu klientských počítačů, notebooků, tabletů a mobilních telefonů, monitoring a nasazení aplikací či bezpečnostních politik vám předvede tento kurz.
 • Windows 8.1 Deployment – nasazení nového OS na počítače, včetně migračních scénářů a všech možných automatizačních fíglů vám představí tento kurz.
 • Defense in depth: Windows 8.1 Security – pokud vás zajímají novinky ve Windows 8 z pohledu bezpečnosti, je tento kurz určen právě pro vás.

Kurzy zaměřené na serverové systémy Windows:

Kurzy zaměřené na virtualizaci a privátní cloud:

 • VMware to Hyper-V Migration – pokud aktuálně používáte virtualizační platformu VMWare a rádi byste se seznámili s Hyper-V, je tento kurz určen právě vám, protože přiblíží terminologii používanou oběma produkty a srovná použití technologií na obou stranách.
 • Virtuální akademie – český kurz, který vás provede serverovou virtualizací v podání Microsoftu, a to od nejjednodušších prostředí až po virtuály v cloudu. V pěti modulech se nejprve věnujeme základům práce s Hyper-V ve Windows Serveru 2012, následně vás seznámíme s možnostmi vysoce dostupných virtualizačních řešení, ukážeme si správu virtualizace pomocí nástrojů rodiny System Center 2012 SP1 a tvorbu privátního cloudu a v posledním modulu si rovněž představíme virtuální stroje v cloudové službě Windows Azure.
 • Server Virtualization with Windows Server and System Center – komplexní kurz, ve kterém se na konkrétních příkladech dozvíte, jak vybudovat virtualizované datacentrum od základů až po privátní cloud.
 • Software-Defined Networking with Windows Server and System Center – virtualizace sítí začíná být stále důležitějším prvkem virtualizovaného datacentra, a v tomto kurz se dozvíte, jak řeší virtualizaci sítí produkty Microsoftu.

Celkem naleznete na portálu MVA několik stovek kurzů, které pokrývají prakticky všechny oblasti aktuálních produktů a technologií Microsoftu.

Pokud si tedy potřebujete doplnit znalosti a hledáte správný zdroj relevantních a aktuálních informací, neváhejte a Microsoft Virtuální Akademii navštivte, stojí to za to.

- Tomáš „Kanty“ Kantůrek, Microsoft


 

 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Spory EU s Googlem zřejmě bude řešit i Jourová

Témata článku: Software, Microsoft, Cloud, Nejlepší přehled, Malý výběr, Trial, Vývoj, IT, Windows Server, Azur Active Directory, Nepostradatelný pomocník, Software Defined Network, Microsoft Office 2010, Virtualizační řešení, Microsoft Office 2013, WWW, Výukový portál, Hybrid, Windows 8.1, Praktický příklad, Veřejné cloud, Značná část, Networking, Remote Desktop Services, Depth, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 10


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11