Nové hobby - archivování Internetu

Pokud při surfování po Internetu narazíte na "mrtvý" odkaz, pak můžete využít přístupu k archivu Internet Archive.
Po studiích na MITu (Massachusetts Institute of Technology) byl řadovým zaměstnancem až do roku 1992, kdy založil společnost WAIS, kterou za tři roky prodal za 15 mil. $ společnosti America OnLine. Roku 1996 začal projekty Alexa Internet a Internet Archive. Takový je stručný životopis Brewster Kahle - člověka, jehož posledním úspěchem je, že zarchivoval Internet na pásky o celkové velikosti 2 terabytů (neboli dvou miliónů megabytů).

V současnosti je asi 640 000 webových site. Jejich počet se každého půl roku zdvojnásobí. Přibližně 1 % site se každý týden změní. Cílem archivování Internetu je zjistit nejnavštěvovanější site, které pravděpodobně obsahují nezajímavější informace. Tím se zabývá Internet Archive. Jde však pouze o mezistupeň k naplnění ještě fantastičtějšího cíle projektu Alexa Internet - a tím je vytvoření nástroje, který přispěje k nalezení informace, o které víme, že na webu je a přesto ji nemůžeme najít.

Obvyklá životnost dokumentu na Internetu je 75 dnů, tedy průměrně pětasedmdesát dnů je webový odkaz platný - poté už jen častá chyba "404 Document not found". Což je obrovská škoda, uvážíme-li, kolik dokumentů se k veřejnosti dostane pouze a výhradně prostřednictvím Internetu, bez kterého by se o nich pomalu ani nevědělo (příkladem budiž elektronické zveřejnění mírně kontroverzní petice pracovníků NKÚ).

Konec teorie Praktické využití tohoto kolosálního nápadu vyráží dech. Pokud při surfování po Internetu narazíte na "mrtvý" odkaz, pak můžete využít přístupu k archivu Internet Archive, kde při troše štěstí příslušná stránka bude uložena. K tomu stačí volně dostupný software Alexa (1,7 MB), který spolupracuje s webovým klientem Microsoftu i Netscapu. Prostřednictvím aplikace Alexa je též možné zjistit jinak skryté informace o webové straně - např. častost aktualizace, návštěvnost atd.)

Sbírka Internet Archive zahrnuje webové strany, Gopher, systémy elektronických zpráv a volně přístupný software.

Další informace: Alexa Internet, Internet Archive, dokument Archiving the Internet.

Váš názor Další článek: Po Pentiu chyba i v Pentiu II

Témata článku: Software, Internet, Arc, Alexa, Site, Životopis, Archiv, Alex, Obrovská škoda, Častá chyba


Určitě si přečtěte

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky