Nové hobby - archivování Internetu

Pokud při surfování po Internetu narazíte na "mrtvý" odkaz, pak můžete využít přístupu k archivu Internet Archive.
Po studiích na MITu (Massachusetts Institute of Technology) byl řadovým zaměstnancem až do roku 1992, kdy založil společnost WAIS, kterou za tři roky prodal za 15 mil. $ společnosti America OnLine. Roku 1996 začal projekty Alexa Internet a Internet Archive. Takový je stručný životopis Brewster Kahle - člověka, jehož posledním úspěchem je, že zarchivoval Internet na pásky o celkové velikosti 2 terabytů (neboli dvou miliónů megabytů).

V současnosti je asi 640 000 webových site. Jejich počet se každého půl roku zdvojnásobí. Přibližně 1 % site se každý týden změní. Cílem archivování Internetu je zjistit nejnavštěvovanější site, které pravděpodobně obsahují nezajímavější informace. Tím se zabývá Internet Archive. Jde však pouze o mezistupeň k naplnění ještě fantastičtějšího cíle projektu Alexa Internet - a tím je vytvoření nástroje, který přispěje k nalezení informace, o které víme, že na webu je a přesto ji nemůžeme najít.

Obvyklá životnost dokumentu na Internetu je 75 dnů, tedy průměrně pětasedmdesát dnů je webový odkaz platný - poté už jen častá chyba "404 Document not found". Což je obrovská škoda, uvážíme-li, kolik dokumentů se k veřejnosti dostane pouze a výhradně prostřednictvím Internetu, bez kterého by se o nich pomalu ani nevědělo (příkladem budiž elektronické zveřejnění mírně kontroverzní petice pracovníků NKÚ).

Konec teorie Praktické využití tohoto kolosálního nápadu vyráží dech. Pokud při surfování po Internetu narazíte na "mrtvý" odkaz, pak můžete využít přístupu k archivu Internet Archive, kde při troše štěstí příslušná stránka bude uložena. K tomu stačí volně dostupný software Alexa (1,7 MB), který spolupracuje s webovým klientem Microsoftu i Netscapu. Prostřednictvím aplikace Alexa je též možné zjistit jinak skryté informace o webové straně - např. častost aktualizace, návštěvnost atd.)

Sbírka Internet Archive zahrnuje webové strany, Gopher, systémy elektronických zpráv a volně přístupný software.

Další informace: Alexa Internet, Internet Archive, dokument Archiving the Internet.

Váš názor Další článek: Po Pentiu chyba i v Pentiu II

Témata článku: Software, Internet, Site, Alexa, Archivování, Archiv, Obrovská škoda, Životopis, Častá chyba, Alex, Arc


Určitě si přečtěte

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu