Nové družice Starlink už mají laserové vysílače. Teprve teď se začíná rodit kosmická meshová síť

Nové družice Starlink už mají laserové vysílače. Teprve teď se začíná rodit kosmická meshová síť

Před pár dny vynesla raketa Falcon 9 rekordních 149 malých satelitů. Byly mezi nimi jak ty od privátního sektoru a NASA, tak další várka družic pro satelitní internet Starlink. A právě ta byla nejzajímavější, jednalo se totiž (mimo jiné) o satelity s polární dráhou letu – od severku k jihu.

Díky nim bude moci Starlink pokrýt i severní zeměpisné šířky, přičemž zpočátku se počítá především s územím USA včetně Aljašky. Dosavadních více než tisíc družic používá ke komunikaci pozemní stanice napojené do páteří rychlou optikou, budoucnost (a snad i úspěch) Starlinku by ale měla spočívat v meshové síti.

Klepněte pro větší obrázek
Družice Starlinku na satellitemap.space

Prvních deset meshových družic Starlinku

To znamená, že pakety od samotáře kdesi v americké části Arktidy dohopsají k pozemní centrále skrze několik družic, které spolu budou komunikovat podobně jako meshová Wi-Fi síť v rodinném domě. No, a právě tato várka deseti polárních satelitů je už vybavená i vzájemnou komunikací. Elon Musk na Twitteru zároveň doplnil, že příští rok by už měly být do meshe zapojené všechny nové družice Starlinku.

Na rozdíl od domácí Wi-Fi nepoužívá starlinkový mesh rádiový kmitočet, ale laserové spojení. Ve vesmíru jej už neruší atmosféra, a tak po sobě mohou družice zvesela poblikávat (míněno s nadsázkou, zpravidla se používá laser s frekvencí mimo obor viditelného světla) a přenášet data obrovskou rychlostí.

Klepněte pro větší obrázek
Nové družice Starlink s laserovými vysílači/detektory (černé ovály uprostřed)

Na stranu druhou, laserová komunikace vyžaduje velmi přesné zacílení laserového paprsku, aby jej na dalším satelitu zachytil detektor. I v tomto je tedy Starlink technologickým průkopníkem, v takovém měřítku (výhledově tisíce jednotek na oběžné dráze) se totiž laserem ve vesmíru ještě neblikalo.

V každém případě, díky meshi budou mít zákazníci Starlinku k dispozici rychlý internet i v regionech, kde není pozemní přijímací stanice. Takže třeba zrovna na té Aljašce. 

Diskuze (7) Další článek: Co se stane s vaječným žloutkem, když do vejce praštíte? Vědecké zkoumání ukazuje spojitost s lidskou hlavou

Témata článku: Technologie, Vesmír, Internet, SpaceX, USA, Wi-Fi, Starlink, Komunikace, Družice, Satelit, Twitter, Elon Musk, Falcon, Poskytovatelé internetu, Laser, Arktida, Aljaška, Várka, Wi-fi síť, Vysílač


Určitě si přečtěte

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 10

Lukáš Václavík
Doprava
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment