Před pár dny vynesla raketa Falcon 9 rekordních 149 malých satelitů. Byly mezi nimi jak ty od privátního sektoru a NASA, tak další várka družic pro satelitní internet Starlink. A právě ta byla nejzajímavější, jednalo se totiž (mimo jiné) o satelity s polární dráhou letu – od severku k jihu.
Díky nim bude moci Starlink pokrýt i severní zeměpisné šířky, přičemž zpočátku se počítá především s územím USA včetně Aljašky. Dosavadních více než tisíc družic používá ke komunikaci pozemní stanice napojené do páteří rychlou optikou, budoucnost (a snad i úspěch) Starlinku by ale měla spočívat v meshové síti.
Prvních deset meshových družic Starlinku
To znamená, že pakety od samotáře kdesi v americké části Arktidy dohopsají k pozemní centrále skrze několik družic, které spolu budou komunikovat podobně jako meshová Wi-Fi síť v rodinném domě. No, a právě tato várka deseti polárních satelitů je už vybavená i vzájemnou komunikací. Elon Musk na Twitteru zároveň doplnil, že příští rok by už měly být do meshe zapojené všechny nové družice Starlinku.
Na rozdíl od domácí Wi-Fi nepoužívá starlinkový mesh rádiový kmitočet, ale laserové spojení. Ve vesmíru jej už neruší atmosféra, a tak po sobě mohou družice zvesela poblikávat (míněno s nadsázkou, zpravidla se používá laser s frekvencí mimo obor viditelného světla) a přenášet data obrovskou rychlostí.

Nové družice Starlink s laserovými vysílači/detektory (černé ovály uprostřed)
Na stranu druhou, laserová komunikace vyžaduje velmi přesné zacílení laserového paprsku, aby jej na dalším satelitu zachytil detektor. I v tomto je tedy Starlink technologickým průkopníkem, v takovém měřítku (výhledově tisíce jednotek na oběžné dráze) se totiž laserem ve vesmíru ještě neblikalo.
V každém případě, díky meshi budou mít zákazníci Starlinku k dispozici rychlý internet i v regionech, kde není pozemní přijímací stanice. Takže třeba zrovna na té Aljašce.