Nové disky Western Digital s rozhraním UltraATA/66

Paraemtry nových disů Western Digital pro rozhraní Ultra ATA/66
Firma Western Digital před časem podepsala dohodu o spolupráci s firmou IBM a teď je tu první ovoce, které tato spolupráce přinesla. Nové modely disků z řady Caviar 10,2 GB a 13,0 GB budou jako první na světě vybaveny rozhraním UltraATA/66. Parametry těchto disků jsou po dlouhé době opět srovnatelné s konkurencí, hustota záznamu na jednu plotnu je 4,3 GB, což je dnes špičková hodnota, dále přístupová doba 9,5 ms, rychlost rotace 5400 ot/min. Nové disky mají 512 kB cache, to je při rychlosti rozhraní UltraATA/66 více než potřeba. Nové rozhraní bude vyžadovat nové kabely, oproti dnešním 40 žilovým kabelům budou potřeba 80 žilové kabely, konektory však zůstanou stále 40 pinové, zapojení bude ob jeden vodič, který se využije na uzemnění. Výhoda tohoto nového zapojení je v tom, že se minimalizuje vznik chyb při přenosu dat po kabelu a není potřeba již tak dost krátký kabel ještě zkrátit. (Podle specifikace pro UltraATA/33 je délka kabelu pouze 40 cm.)

Další inovace se týká SCSI disků řady Enterprise, v této řadě budou dostupné dvě velikost 9,1 GB a 18,2 GB obě dvě velikosti budou ještě dostupné v provedení AV pro zpracování videa se 4 MB cache a speciální teplotní kalibrací, která nevyžaduje přesun hlavičky. Tak se zajistí i při přehrávání velkých video souborů konstantní tok dat. Parametry těchto disků jsou přístupová doba 6,9 ms, rychlost rotace 7200 ot/min, rozhraní Ultra2 SCSI a SCA II. Další novinkou je monitorování výšky průletu hlaviček nad plotnami, cílem této technologie je spolehlivější provoz disku.

Vypadalo to, že Western Digital opouští špičku výrobců pevných disků, ale jak je vidět nehodlají se u Western Digitalu vzdát bez boje. Společně s IBM má Western Digital opravdu šanci vrátit se na ztracené místo. Jen se podívejme na AMD před rokem téměř všemi odepisovaná společnost a po akvizici NexGenu konkurent Intelu číslo 1.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Video, Western Digital, Nová řada, Průlet, Kabel, Dnešní video, Špičková hodnota, Nové rozhraní, Krátké video

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů