Nové čipy v roce 2001 (pokud Intel splní sliby)

Stále širší produkce, nová kódová jména, takty půjdou až na 2 GHz!
Okolo 64bitových čipů Itanium (Merced) je poslední dobou trošku ticho – o to víc novinek se rojí ohledně chystané 32bitové produkce Intelu v závěru letošního roku a v roce 2001. Intel bude ještě víc rozšiřovat spektrum čipů a objevují se nová kódová jména jako Tualatin či Northwood; je ale lepší se držet specifikací než kódových názvů, ty nám mnoho neřeknou.

Ještě letos – což je dobře známo – má být venku Pentium 4, podle Intelu hned ze začátku na taktu 1,4 GHz. Čip by měl vydržet bez velkých změn na trhu skoro rok, až na konci roku 2001 jej nahradí nová verze, kódově označovaná Northwood. Pentium 4 má být k dispozici už pro vánoční nákupy, ale po posledních zkušenostech musíme být s vyhlašováním termínů opatrní: Intel má nyní víc skluzů, než je obvyklé, a co je důležitější, nestíhá dodávat (zatímco jeho konkurent AMD nemá s dodávkami Athlonů potíže – dochází tak humorně k úplně opačné situaci, než jaká se předpokládala).

Mezitím ale má pokračovat řada Pentium III, která se tak stane „mainstreamem“: čip s názvem Tualatin má být vyráběn 0,13mikronovou technologií, podstatný krok dopředu oproti dnešní 0,18mikronové výrobě. Tualatin má mít ale i další podstatná vylepšení: dvojnásobek cache oproti Pentiu III (512 kb) a systémovou sběrnici na 200 MHz. Na tyto pokroky si ale musíme počkat nejdříve do léta roku 2001, bohužel.

Na čase by už bylo nahrazení Celeronů v řadě levných čipů něčím podstatně lepším, i zde ale půjde pokrok asi postupně. Čip „Timna“, o kterém se už hodně psalo, má mít integrovanou grafiku a paměťový řadič, ale jestli jím mají být ve výrobě rychle nahrazeny Celerony, Intel neuvádí.

Podstatným, generačním přelomem – a také určitě faktorem, který by mohl zásadně vést Intelu k převaze nad konkurencí, pokud se ovšem vše podaří – je přechod na 0,13mikronovou technologii. Zkrácení spojů totiž bude mít další příznivé účinky: možný vyšší takt, nižší spotřebu energie, možnost větší koncentrace tranzistorů na čipu. Čip Northwood s technologií na 0,13 mikronu má už od startu být taktován na dvou gigahertzích!

Hodně diskutovaná je i otázka paměti. Zdá se, že Rambus, který se chová k okolí poněkud nevlídně, se setkává s chladnou reakcí i u Intelu: Pentium 4 tak bude podporovat nejen paměti typu Rambus a standardní SDRAM, ale (zřejmě, Intel to zatím definitivně nepotvrdil) i paměť DDR DRAM, která si s Rambusem přímo konkuruje.

Diskuze (4) Další článek: Olympus C-3030Z - Konstrukce a ovládání

Témata článku: Čipy, Nový čip, Nový rok, Čip, SLI, Ticho


Určitě si přečtěte

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny