Nové čipy K6-2. AMD stále stíhá Intel

Firma AMD (Advanced Micro Devices) na Comdexu představila "trio" nových mikroprocesorů řady K6-2.
Firma AMD (Advanced Micro Devices) na Comdexu představila "trio" nových mikroprocesorů řady K6-2.

Oznámila také nový mikroprocesor K6-3 určený především pro notebooky, který by měl přijít na trh na začátku příštího roku. Tento procesor je prvním od AMD, který je speciálně určen pro tyto mobilní počítače. Život mu bude "udávat" 450 MHz a integrovaná cache, která je dvakrát větší než u procesorů Intel Celeron.

Tři nové procesory K6-2, běžící na frekvencích 366, 380 a 400 MHz, poslouží ke snížení rozdílu výkonnosti mezi procesory firmy AMD a jejího největšího konkurenta firmy Intel, které již nyní běží na 450 MHz. Procesor s frekvencí 450 MHz od AMD by se měl objevit v prodeji na začátku příštího roku, ale to už Intel bude "běhat" na 500 MHz. Tento náskok by měl snížit i procesor nové generace řady K7, který by my se měl objevit někdy v příštím roce. Technologie výroby bude stále ještě založena stále na šířce 0,25 mikronů. V druhé polovině příštího roku by pak měla přejít na 0,18 mikronů a jako vodiče by se mělo konečně využívat stále populárnější mědi. Dosáhne se tím pak větší miniaturizace, zvětšení pracovní frekvence a tím i výkonnosti. Nově použitá technologie umožní mimo jiné snížení napájecího napětí pro plánované použití v noteboocích.

Ceny nově uváděných procesorů jsou za K6-2 na 400 MHz 283 USD, na 380 MHz 213 USD a za nejpomalejší" z nich na 366 MHz 187 USD.

AMD se stále snažit dohnat technologický náskok Intelu. Nedaří se mu to však stoprocentně. Neustále se mezi těmito firmami objevuje výkonnostní mezera. Firmě AMD nezbývá nic jiného než se snažit prosazovat alespoň cenou. Snaží se také více spolupracovat s výrobci počítačů. Ve svých levnějších produktech používají procesory AMD i takové firmy jako Compaq a Hawlett-Packard. Třemi novými procesory a procesorem pro mobilní počítače dává firma AMD najevo, že má stále čím "přitápět" pod kotlem v dostizích světové procesorové výroby.

Váš názor Další článek: Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Notebooky, Čipy, Nový objev, Plánované použití, Procesory AMD, Generace řady, Trio, Kotel, Příští rok, Nový čip, Čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost