Nové čipsety pro socket AM2

Jaké jsou rozdíly mezi dvěma potenciálními vítězi na poli čipsetů pro platformu AM2 a který z nich bude pro vás vhodnější? Bude to ATI Xpress Crossfire 3200 nebo některý z čipsetů řady nForce 500? A co je v těchto čipových sadách nového?
Nové čipsety pro socket AM2

Pomineme-li využití starších čipových sad známých z platformy socket 754 a socket 939, můžeme konstatovat, že pro socket AM2 jsou na trhu v současné době dostupná dvě moderní řešení. Prvním z nich je čipset od kanadské firmy ATI Technologies založený na RD580. Ten nese název Crossfire Xpress 3200, resp. Crossfire Xpress 1600 (RD 480, dříve Xpress 200). Konkurenční čipová sada výrobce NVIDIA je postavena na řadě čipů označené nForce 500.

V současné době nelze jednoznačně doporučit nákup platformy AM2. Desky s čipsetem ATI Crossfire Xpress 3200 na trhu stále nejsou, sortiment desek s konkurenčními čipsety nForce 500 je taktéž malý. V neprospěch hovoří i nutnost nákupu drahých DDR2 pamětí s lepším časováním a vůbec to, že jde o žhavou novinku a dají se čekat různé drobné patálie s prvními revizemi BIOSů, kompatibilitou komponent apod. Díky odlišnému mechanismu uchycení chladičů je třeba čekat na jejich novější revize, jen málo jich lze upevnit na nový rámeček. Konzervativnějším jedincům toužícím po platformě AMD bych stále doporučil osvědčený socket 939 či 754.

Socket AM2 bude zatím spíš vyhovovat zdatnějším jedincům, kteří se nebojí experimentovat a neobracejí každou korunu. Zkušenosti s platformou AM2 má v současné době jen málo vyvolených, proto tento článek berte spíše jako představení jednotlivých čipových sad, jejich parametrů a seznámení s novými technologiemi.

Předem prozradím, že řešení od ATI bude spíše vyhovovat jedincům, kteří se ženou za každým megahertzem a svůj hardware mučí do posledních sil, přičemž příliš nekoukají na zbytečné serepetičky, kterými výrobce desku vybavil.

NVIDII spíše ocenění ti, kteří preferují bohaté možnosti rozšíření, lepší podporu diskových polí, pohodlnější možnosti přetaktování, více SATA portů a bohatou výbavu základních desek.

Nyní již k samotným čipovým sadám.

ATI Crossfire Xpress 3200 pro AM2

Čipovou sadu Crossfire Xpress 3200­­ se severním můstkem RD580 pro socket 939 uvedla ATI na trh v březnu letošního roku. Už při představení Crossfire Xpress 3200 společnost ATI netajila, že s ním počítá i pro platformu AM2. Jde o první čipset, který má v jediném čipu pro grafické karty připravených 40 PCI Express linek. Grafické karty lze na rozdíl od jeho předchůdce RD480 osadit do dvou plnohodnotných PCIe 16× slotů. Vzájemné propojení slotů pro grafické karty přímo uvnitř jediného čipu ATI nazývá Xpress Route a dokumentuje tímto schématem

Klepněte pro větší obrázek

Otázkou je, nakolik je toto jednočipové řešení přínosné. Nezdá se, že by konkurenční dvoučipové řešení nForce 590 SLI, kde komunikace mezi jednotlivými sloty probíhá po sběrnici mezi můstky, trpělo nějakým poklesem výkonu.

Významnou změnou oproti Crosfire Xpress pro socket 939 je využití nového jižního můstku ATI SB600. Slabinou předchůdců SB600 označených jako SB400 a SB450 byla nedostatečná rychlost USB 2.0 portů a přítomnost SATA 1.5Gb/s. Výrobci tedy raději osazovali jižní můstek M1575 společnosti ULi. Poté, co NVIDIA firmu ULi odkoupila, pocítila ATI nedostatek těchto můstků a musela přispěchat s vlastním řešením, kterým je SB600.

Schéma celé čipové sady je následující:

Klepněte pro větší obrázek

Čipset konečně dostává podporu standardu SATA 3.0Gb/s s NCQ (Native Command Queing). Dle dosud zveřejněných testů je výkon diskových řadičů plně srovnatelný s nForce 500. Integrovány jsou sice jen 4 SATA porty, ale ATI ve svém doporučení počítá s přídavným řadičem, který osadí výrobce desky. SATA disky je možno zapojit do RAIDu 1, 0, 10, 1+0 a JBOD. Některé zdroje uvádějí ještě RAID 5, ten však bude kvůli problémům s rychlostí při tomto zapojení s největší pravděpodobností chybět. Přehled všech používaných diskových polí naleznete v tomto dříve zveřejněném článku.

Odstraněn byl i problém s rychlostí USB 2.0 portů, kterých je k dispozici deset. Na desku lze osadit 6 PCI slotů. Tuto možnost pravděpodobně žádný výrobce nevyužije, u dnešních desek můžeme být rádi za tři. Ostatně, na referenční desce od ATI je PCI slot jen jeden a ještě je umístěn tak neštastně, že bude v případě obsazení obou PCIe 16× slotů nepoužitelný.

Klepněte pro větší obrázek

Referenční deska pro socket AM2

Čipová sada má podporu high-definition audio (HDA) kompatibilní s technologií Azalia od Intelu. Ve zkratce to znamená 7.1 kanálů či DVD-Audio (pro dva kanály 192 kHz, vícekanálově 96 kHz). Součástí SB600 však není integrovaná síťová karta, ATI v tomto ohledu spoléhá na výrobce desky a řešení třetích stran.

Doporučuná konfigurace desek pro AM2 je v následující tabulce:

 

Doporučená konfigurace základních desek
  Crossfire Xpress 3200 Crossfire Xpress 1600
Cílová skupina Výkonná herní PC Mainstream
Severní můstek RD580 RD480
Jižní můstek SB600 SB600
PCI-e 2×16 1×16 (2×8)
SATA 3.0Gb/s
Firewire
Lan 2×Gbit LAN 1x Gbit LAN
další vlastnosti Ultra overclocking,
Advanced bios options
Standard oveclocking

Propojení jižního a severního můstku je realizováno přes sběrnici A-link Xpress II. V případě Xpress 3200 spolu můstky komunikují po čtyřech linkách, u staršího Xpress 1600 jsou linky jen dvě a propustnost sběrnice je poloviční.

V únoru byly zveřejněny informace o připravované levnější variantě této čipové sady. Severní můstek nese kódové označení RD550, dle plánů má mít poloviční počet PCIe linek určených pro grafické karty. Desky tedy půjde osadit grafickými kartami v konfiguraci s 1×16 nebo 2×8 PCIe linkami.

Témata článku: Windows, Čipy, Sestavy, Crossfire, Variant, Fail, Síťové karty, Síťová ip, Hraní, Spd, Route 66, Raptor, Bohatá zkušenost, Výpadky paměti, Serious Sam

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petrik 25. 7. 2006 11:21:37
    Ohledne HW ci SW implementace periferii je velice jednoduche rozreseni:...
  • Olsen 7. 6. 2006 21:00:48
    Jen bych chtěl ještě jednou upozornit na fakt, že Atina se chladí pasivně....
  • aaa 7. 6. 2006 8:51:24
    "Jak byste si představoval softwareovou LAN?" - Nooo, asi jako softverovy...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky