Nové čipové sady nVidia GeForce 6100 a Intel i975x na obzoru

Před několika dny představila nVidia čipset pro základní desky založený na architektuře AMD K8. Intel naproti tomu přichází s high-endovým čipsetem pro procesory Pentium 4 a Pentium D, jehož hlavním přínosem je podpora duální sběrnice PCI Express.

nVidia GeForce 6100

Tento čipset je určen do desek pro 939pinové procesory založené na architektuře AMD K8, jehož obchodní název zní nVidia TForce 6100, resp. 6150. Tento čipset spojuje rychlé grafické rozhraní založené na jádře C51G, resp. C51PV s platformou nForce 4. Zatím se tedy stále jedná o klasické dvoučipové řešení obsahující severní a jižní můstek (northbridge a southbridge). Integrované grafické jádro GeForce 6100 vychází z architektury NV44, známé z nejlevnějších zástupců série GeForce 6, tj. GeForce 6200.

Od něj se však liší redukovaným počtem renderovacích cest, tj. pouze dvěmi na rozdíl od původních čtyř a navíc obsahuje pouze jednu vertex pipeline na zpracování geometrie. Nelze tedy očekávat žádný mimořádný výkon, který by důstojně konkuroval současnému mainstreamu, nicméně mezi deskami s integrovanými grafickými jádry je to velký favorit, který by měl relativně uspokojit nenáročné hráče, kteří se místo drahé investice do výkonné karty rádi spokojí s občasným hraním novějších her v rozlišení kolem 800x600.

Stejně jako všechny karty GeForce 6, i tyto čipy budou disponovat podporou DirectX 9, Shader Modelu 3.0, dále technologií PureVideo, která díky různým post-processing efektům zajišťuje optimalizovanou kvalitu domácího videa, včetně formátů Windows Media 9 a MPEG2, a to s minimální zátěží pro CPU. Frekvence grafického jádra jsou následující - 425 MHz u verze 6100 a 475 MHz u 6150. To však není jediné, čím se tyto jádra odlišují. GeForce 6150 obsahuje navíc TV enkódér, TMDS/DVI výstup, akcelerované přehrávání videa v HD 720p/1080i a dva sloty sběrnice PCI-E x1, zatímco levnější varianta pouze jeden.

Jelikož každý nemusí vědět, co znamená ono číslo x1 za PCI-E, dovolím si zde malou rekapitulaci. Každá jednotlivá cesta (lane) dokáže odeslat jeden bit za jeden cyklus v obou směrech. Jestliže slot sběrnice PCI-E obsahuje pouze jednu tuto cestu, je označen jako x1. Pokud je slot určen pro připojení grafické karty má jich obvykle více, nejčastěji 16, tudíž nese označení x16, což znamená, že jeho propustnost je 16 bitů v jednom cyklu v obou směrech, což je vzhledem k taktu sběrnice až teoretických 8 GB/s v obou směrech.

Na čipu GeForce 6100 je také zvláštní skutečnost, že se jedná vůbec o první grafické jádro od nVidie vyráběné technologií 90nm (to pochází z továren TSMC). Oba čipy jsou párovány se zástupci rodiny nForce 4, přesněji řečeno nForce 410 a nForce 430. Ty disponují rychlou 1 GHz systémovou sběrnicí (HyperTransport), řadičem Serial ATA s propustností 3 Gb/s, obsahující dva (GF6100), resp. čtyři porty (GF6150) a podporující RAID režimy 1, 0 a dále 0+1 a 5 u modelu 6150, který je dále vybaven technologií ActiveArmor a gigabitovým ethernetem.

U obou modelů je novinkou nový audio čip High Definition Audio od Intelu, který nahradil starý AC’97 od VIA. Významná je také skutečnost, že čipset GeForce 6100 dokáže současně běžet s jinou grafickou kartou GeForce, což umožnuje výstup až na 4 monitory. Mezi první výrobce základních desek s tímto čipsetem se bude řadit Asus, DFI, ECS, Foxconn, Gigabyte a Shuttle a měly by být na trh uvedeny již koncem září.

Již nyní je však k dispozici náhled na výkon nového čipsetu od nVidie ve srovnání s konkurenčním čipsetem ATi Radeon Xpress 200, obsahující integrované grafické jádro RS480. Test byl proveden se základní deskou Biostar TForce GF6100/nForce410 a procesorem Athlon 64 4000+.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Intel i975x

S další novinkou přichází Intel, jež se rozhodl uvést nový high-endový čipset pro své procesory Pentium 4 a Pentium D pod názvem i975x. Jeho hlavním přínosem je podpora duální sběrnice PCI Express, která rozšiřuje obzory Intelu zejména mezi hráči.

Sběrnice PCI-E, která umožňuje propojení dvou karet však není ani od Intelu žádným novým počinem. Intel již nějakou dobu nabízí čipovou sadu Tumwater, která obsahuje dva sloty PCI-E x8, nicméně je určena výhradně pro servery a pracovní stanice s procesorem „Nocona“ a neměla tak u většinového zákazníka téměř žádnou šanci na úspěch. Protože konkurence nespí, rozhodl se Intel, vypustit na trh také svého zástupce, který by měl především oslovit hráče využívající dvou grafických karet v duálním režimu.

Čipová sada 975x je přímým následovníkem čipu 955x Glenwood. Obsahuje patici Socket T (LGA775), paměťový řadič typu DDR2 s takty 533 a 667 MHz do kapacity 8 GB s podporou ECC (Error Checking and Correction), dále rychlou systémovou sběrnici (FSB) s taktem až 1066 MHz, SATA-II řadič pro moderní pevné disky s propustností až 300 MB/s a Intel Memory Pipeline Technology.

Tato sada je určena jak pro klasická Pentia 4 s jádrem Northwood/Prescott pro tuto patici, tak i dvoujádrová Pentia D Smithfield. Její primární odlišností je již zmiňovaná schopnost rozdělit propustnost sběrnice PCI-E x16 do dvou slotů x8, což dříve možné nebylo. Tato architektura je tak plně kompatibilní s technologiemi nVidia SLI a ATi CrossFire, což je na jednu stranu docela logické, protože společnost Intel sama nevyrábí žádné grafické karty podporující duální režim a podle vyjádření ATi i nVidie počítají s touto podporou i v budoucnu. Nicméně stále nepadlo ani slovo o vzájemné kompatibilitě CrossFire a SLI na deskách s čipovými sadami ATi a nVidia.

Čipset i975x standardně obsahuje jeden slot PCI-E x16 a dva sloty PCI-E x1. Při chodu dvou karet se dva sloty překombinují na PCI-E x8. Tím se nijak neliší od konkurenčních sad nVidia nForce 4 SLI Intel Edition a Ati Xpress CrossFire Edition, nicméně u nejvýkonnějších grafických karet současnosti, např. GeForce 7800 GTX a zejména budoucích karet, je velmi pravděpodobné, že tato propustnost nebude dostačovat k dosažení optimálního výkonu.

Z toho důvodu je zřejmé, že by do budoucna byl vhodnější čipset nForce 4 SLI x16 uvedený společností nVidia v srpnu tohoto roku a mající 16 cest na každý jednotlivý slot, což dává grafickému rozhraní potenciál pro maximální vytížení, za předpokladu dostatatečně výkonného procesoru a operační paměti.

Čipová sada 975x je designována jako vysoce výkonná platforma pro náročné uživatele, zahrnující profesionální hráče a pracovníky s multimédii. Stejně tak je vhodná pro jednoprocesorové servery a pracovní stanice. Cenově se bude pohybovat ve stejné relaci jako i955x (cca 5000-8500 Kč podle variant), což jen svědčí o tom, že „flexibilní“ PCI-Express není nijak drahou záležitostí. Počítá se s podporou všech procesorů založených na architektuře NetBurst pro LGA775, včetně nadcházejícího jádra Conroe v podobě Pentia D série 900 a jádra Presler v podobě Pentia Extreme Edition 955 založených na již 65nm výrobním procesu a majících 2x 2 MB L2 cache, v případě verze EE navíc HyperThreading, který v kombinaci s dvěma jádry umožňuje zpracovávat až 4 softwarové větve (thready).

Intel chce dále uvést několik nových variant již starší sady i945. První z nich, i945PL, bude dostupná v posledním čtvrtletí tohoto roku. Jedná se o poněkud osekanou verzi obsahující pouze 2 paměťové sloty (s podporou dual channel), bez podpory DDR 667 MHz a FSB 1066 MHz. V prvním čtvrtletí příštího roku to bude i945GZ, který bude v podstatě to samé co i945PL s integrovanou grafikou Intel GMA950. Třetí, i945GT Express, vycházející z i945G Lakeport, rovněž s integrovanou grafikou, bude určen zejména nadšencům pro multimédia.

Čipové sady 975x, 945P, 945G a 955x jsou součástí nové platformy nazvané Intel Viiv, která má tvořit sadu nejmodernějších PC komponent designovanou pro maximalizaci domácí digitální zábavy. Na první polovinu příštího roku chystá Intel uvést zjednodušenou a zlevněnou verzi nového čipu pod názvem i965x. V čem se přesně bude lišit není dosud jasné, nicméně zde bude platit obdobný vztah jako mezi sadami 865/875, 915/925 a 945/955.

Diskuze (5) Další článek: Linuxu patří budoucnost, Unix je mrtev

Témata článku: Čipy, Minimální zátěž, Vzájemná dráha, GeForce, Foxconn, Výkonný čip, Slot, První model, První karta, Nejlevnější cesta, Drahá verze, Nvidia Geforce, Jádro, Nová sada, Konkurenční platforma, Nvidia, Procesor založených, Sad, Crossfire, Akcelerované přehrávání, Nová cesta, Obchodní název, Drahý model, Konkurenční model, Obzor


Určitě si přečtěte

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 55

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 26

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF