Technologie | Procesory | Čína

Nové čínské procesory Zhaoxin už jsou ve výrobě. Jsou až třikrát výkonnější oproti minulé generaci

Na konci minulého roku jsme vás informovali o tom, že se na trh v roce 2021 chystají nové generace čínských procesorů výrobce Zhaoxin, které budou mít výrazně vyšší výkon a hlavně podporu modernějších technologií. I pro tento rok jsou ale k dispozici nové modely.

Nyní už se totiž spustila hromadná výroba čipů série KX-6000, které jsou postavené na instrukční sadě x86 a jsou tak kompatibilní s nejrozšířenější nabídkou softwaru na světě.

Model Zhaoxin KX-U6780A je postaven na architektuře LuJiaZui, obsahuje 8 procesorových jader na frekvenci 2,7 GHz, má 8 MB L2 cache a TDP je 70 W. O jeho výrobu pomocí starší 16nm technologie se stará TSMC.

Mezi další podporované technologie patří dvoukanálové zapojení pamětí DDR4-3200, integrovaná grafika splňuje specifikace DirectX 11, procesor podporuje instrukce AVX i SSE4.2 a v rámci základní desky C1888, do které je čip pevně zasazen, je k dispozici slot M.2, PCI Express 3.0, SATA i USB 3.1.

Klepněte pro větší obrázekProcesor Zhaoxin KX-U6780A přímo v základní desce C1888

Základní deska na fotografii je ještě předprodukční prototyp, který ve formátu miniITX obsahuje i Displayport a dva sériové porty. Pro snadnou možnost bezdrátového připojení je možné vložit malou Wi-Fi kartu. Mezi porty jsou dva USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI, dva gigabitové ethernety, VGA výstup nebo 3,5mm výstup na sluchátka.

Pokud jde o výkon procesoru, v testu Cinebench R20 získal 845 bodů, což je na úrovni dvoujádra Intel Pentium G4560 z roku 2017 s TDP 54 W. Starší model KX-C4580 je na tom ale ještě téměř třikrát hůře a jeho výkon je ve stejném programu 228 bodů. To odpovídá čtyřjádrovému Intel Pentium N3710 z roku 2016 s TDP 6 W.

Klepněte pro větší obrázek
Deska má miniITX formát

Objevil se i první test ve hře CS:GO, kde byl procesor ve spojení s grafickou kartou GeForce 2060 schopen vykreslovat v rozlišení Full HD přes 60 snímků za sekundu, zatímco u předchozí generace to bylo jen 20 fps.

Procesor se začne prodávat v březnu, přičemž předběžná cena i s deskou je 620 dolarů, tedy asi 17 tisíc korun. Za tuto cenu získáte 12jádrový procesor Ryzen 9 3900X i s deskou s výkonem, který bude 8x vyšší.

Diskuze (28) Další článek: Windows 10X přinesou dynamické tapety. Měnit se budou podle denní doby či počasí

Témata článku: Technologie, Procesory, Čína, Wi-Fi, TSMC, Zhaoxin, USB, HDMI, DisplayPort, Deska, ZHA, Generace, TDP, Minulá generace, Wi-fi kartu, Full HD, Procesor, AVX, PCI Express, Cin, Základní deska, Procesory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Skenujte telefonem. Podívejte se, co všechno umí bezplatná aplikace Microsoft Lens

Aplikací pro skenování dokumentů je celá řada, nicméně Lens od Microsoftu těží z napojení na OneDrive nebo možností přímého exportu do Wordu.

Jakub Michlovský
NávodyMobilní aplikaceMicrosoft
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Dvě mouchy jednou ranou. Biotechnologický startup vyrábí protein do krmiv z oxidu uhličitého

Pomocí fermentace plynu se mění CO₂ z průmyslových emisí do jednobuněčného proteinu použitelného v krmivech.

Horizon magazineTom Cassauwers
CO2StartupyTechnologie