Nové české programy pro celý svět

Minulý týden byly uvedeny dlouho očekávané nové verze správce souborů Servant Salamader a HTML editoru Tarantule.
Minulý týden byly uvedeny dlouho očekávané nové verze správce souborů Servant Salamader a HTML editoru Tarantule.

Servant Salamander
Petr Šolín a jeho spolupracovníci po roce ohlásili vydání první beta verze programu Servant Salamander 1.6 pro Windows 95/98/NT. Na základě požadavků uživatelů obsahuje program četná vylepšení. K základním patří podpora práce s archivy ZIP, ARJ, RAR, JAR, LZH, UC2 a ACE. Další archivátory může do programu zapojit sám uživatel. Změnám neuniklo ani uživatelské prostředí. Bylo rozšířeno o konfigurovatelné nástrojové lišty, nové místní nabídky a možnost nastavení šířek sloupců v panelech. Kompletně byla přepracována správa prohlížečů, editorů a uživatelské nabídky. Vnitřní prohlížeč byl vylepšen a navíc přibyl prohlížeč HTML stránek, JPEG a GIF souborů, který využívá MS Internet Explorer. Celý program je těsněji provázán s operačním systémem. To umožňuje lepší podporu operací táhni a pusť a integraci nabídky Nový objekt.

Plné verzi programu Servant Salamander bude předcházet další beta verze s podporou FTP, virtuálních panelů a dalších archivátorů. Zároveň bude umožňovat propojení dvou počítačů pomocí sériového rozhraní. Navíc díky použití standardních přenosových protokolů bude možné přenášet data i na jiné operační systémy.

První beta verze je k dispozici na domovských stránkách a zde.

HTML editor Tarantule 2.0
Mezi nové vlastnosti patří zejména:
  • Barevné rozlišení HTML značek
  • Ukládání ve formátu DOS, Unix i MAC
  • Záložky pro rychlý pohyb v textu
  • Víceúrovňová funkce ZPĚT
  • Podpora HTML 4
  • Podpora dynamického modelu (JavaScriptové události, globální atributy ID, CLASS, STYLE, TITLE)
  • Integrovaný interní prohlížeč
  • Automatické zakončování uvozovek
  • Automatické zakončování párových značek
  • Levý panel s průzkumníkem pro rychlé otevírání souborů a rychlé vkládání odkazů a obrázků do textu
Další informace je možno získat na stránce http://www.tarantule.cz, kde je rovněž možné si nahrát zkušební verzi programu.

Živě komentuje: nový Servant Salamander byl netrpělivě očekáván již delší dobu. U nové verze přesto zamrzí, že stále neobsahuje slibovanou podporu FTP přístupu a na její zprovoznění si budeme muset ještě počkat. Zajímavě působí nová schopnost přenášet data po sériovém kabelu. Touto funkcí se SS čím dál více přibližuje svému vzoru Norton Commanderu. Určitě vítaná je velmi široká podpora archívů, která svým záběrem překonává konkurenční produkty.

Tarantule se postupně cíleně mění do podoby svého vzoru, HTML editoru HomeSite, v současné verzi 2.0 odpovídá zhruba verzi HomeSite 2.0, možnosti jsou chudší než současná verze HomeSite, ale Tarantule má zase přístupnější cenu. Program má podobné klávesové zkratky a podobně jednoduché přímočaré ovládání, včetně zabudovaného náhledu stránky pomocí objektu Internet Exploreru. Jediná má výtka by snad směřovala na napohled nepřehledné ikony, jejichž význam není snadno patrný.

Tarantule i Servant Salamander ukazují, že v našich podmínkách mohou vznikat velmi kvalitní produkty. Servant Salamander se prosazuje i a hranicemi a Tarantule, pokud bude přeložena do angličtiny, má také šance.

Váš názor Další článek: MSIE 5.0: Napsat ‘zi’ stačí

Témata článku: Internet Explorer, HTML Editor, Integrovaný editor, Současná značka, Svět, Nová schopnost, RAR, Interní editor, Salamander, Rychlé vkládání


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně