Nové antiviry AVG 2012 a ESET 5: pomáhat a chránit

Krátce pos sobě své antiviry představily nejprve AVG a poté ESET, Vyznat se u těchto obsálých bezpečnostních balíků v novinkách, ale není nejjednodušší. Podívejte se.

Před pár dny vyšlo nové „AVGčko“, včera se pak s novou verzí svého bezpečnostního řešení pochlubil i ESET. V obou případech se antiviry jmenují téměř stejně (AVG Internet Security 2012 a ESET Smart Security 5) a člověka, který používá některou ze starších verzí, jiný komerční antivirus, nebo některý zdarma, jistě napadne, proč by měl investovat do nového.

Na tuto otázku se pokusí ve svém testu odpovědět náš redakční kolega Ondřej Bitto v některém z příštích Computerů a tentokrát tedy přichází řada na výčet samotných novinek. Osobně se přiznám, že se na můj vkus antivirové programy za poslední roky nafoukly do takových rozměrů, že dnes nabízejí desítky funkcí, ve kterých se ale stejně nevyznám a které instinktivně ignoruji. Vystačím si s vestavěným firewallem Windows 7 a bezplatným Security Essentials taktéž od Microsoftu. O obou programemch v podstatě nevím, dokud se něco skutečně nestane.

AVG Internet Security 2012

O to zvědavější jsem byl, co dnes vlastně všechno bezpečnostní softwary umí – nebo možná ještě lépe: v čem se sakra odlišují. Začnu pěkně popořadě a chronologicky od starého dobrého AVG.

Z tiskové zprávy jsem se dozvěděl, že je instalační balíček nové verze o polovinu menší a stejně tak se zrychlila instalace. To mě ale pravda u těchto programů absolutně netrápí, jelikož je při troše štěstí instaluji maximálně jednou do roka. Stejně tak mě v roce 2011 netrápí ani větší úspora na pevném disku, jelikož doba 40GB úložišť je minulostí. Pak už to ale začíná být zajímavější. Nové AVG by mělo být mnohem tišší. Tedy, křičet na vás sice bude neustále pomocí všemožných dialogů a vysouvacích nabídek, ale jeho spotřeba systémových prostředků a paměti by měla být zase o pětinu nižší.

Klepněte pro větší obrázek
Lištou s odkazem na kalkulačku a počasí proti světovému kyberterorismu...

Po instalaci sice poznáte, že nějaký antivirus máte – kontrola procesů na pozadí si prostě nějakou režii vezme a tuto pravdu nezmění ani sebelepší marketingové oddělení, ale je pravda, že se s tím dá žít – zvlášté po dokončení všech post-instalačních procesů a aktualizací. Základní antivirus se skládá z detekce hrozeb na základě heuristiky a samozřejmě kontroly podpisu, kdy se otisky spouštěných rutin neustále porovnávají s databází podpisů/otisků malwaru. Ale toto vše dnes nabízí každý antivir.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu s přehledem všech základních funkcí balíku

AVG Internet Security 2012 jakožto kompletní řešení nabízí vedle antiviru a firewallu v nové verzi také dvě zajímavé funkce AVG Akcelerátor a AVG Advisor. Ta první, Akcelerátor, je vlastně urychlovač stahování vybraného (podporovaného) obsahu. Princip je podobný jako u nejrůznějších pokročilejších stahovačů, kdy se jeden stahovaný soubor rozdělí na několik částí a ty se pak stahují paralelně. Tím se lépe využije vaše linka a stahování může být skutečně rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Akcelerátor v praxi – AVG poznalo, že se chci koukat na podporovaný YouTube a kešování videa rozdělilo do čtyř samostatných úloh. Linka je tak vytěžovaná inteligentněji a video je připravené skutečně docela rychle

Advisor zase sleduje vaše chování na počítači a může vám v průběhu času nabízet nějaká optimalizační řešení. Samozřejmě nechybí ani klasická lištička pro internet Explorer a změna výchozího vyhledávače (i v ostatních prohlížečích) na adresu isearch.avg.com. V takovém případě je obsah kontrolovaný a o vyhledávání se stará Google.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Dialog firewallu, který se ptá, co má dělat s programem, který chce přistupovat k internetu, a widget pro Windows 7. Na druhém snímku pak dialog heuristiky, která právě odhalila potenciální nákazu – upravený systémový soubor Hosts. Chci se dozvědět více informací z virové encyklopedie, ale nedozvím se nic.

AVG Internet Security 2012 je funkcemi nabušený balík, který obsahuje prakticky všechny bezpečnostní komponenty počínaje antivirem, firewallem, kontrolou sociálních sítí, pošty, webu a tak dále. Za to vše zaplatíte 1 400 korun včetně DPH.

ESET Smart Security 5

Slovenský Smart Security 5 od společnosti ESET nabízí podobnou (no v podstatě stejnou) funkční výbavu jako AVG, jen se to v tomto případě jmenuje trochu jinak. Systém včasného varování se tedy jmenuje LiveGrid a jedná se o technologii, která od svých vlastních členů (uživatelů antiviru) sbírá data. V případě zjištění nákazy odešle zprávu do ústředí a odtud zpět ke klientům. Reakce je tak rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno ESET Smart Security 5 působí možná trošku spartánským dojmem, ale já jsem jedině rád – příliš mnoho barviček a skinů nedělá dobrotu

Trošku se liší také grafické rozhraní, které „tak nevyrušuje“. Aplikace je tedy asketická (normální) a vyskakujících nabídek je skutečně naprosté minimum – křičet bude snad jen firewall. A hlavně, po spuštění Internet Exploreru na mě nevyskočila žádná nová lišta, což bylo příjemné zjištění.

Klepněte pro větší obrázek
V nitru zdánlivě asketického rozhraní se skrývá hromada nastavení – můžete si vytvořit i filtr, který aplikaci omezí třeba zápis do systtémového registru

K novinkám v páté generaci patří detailnější nastavení pokročilé bezpečnosti, uživatel tedy může nastavit i pravidla pro systémový registr a další detaily. Firewall Smart Security umí detekovat připojení k jiné než domácí síti, navrhne přísnější zabezpečení a přibyl také rodičovský zámek.

Klepněte pro větší obrázek
Pravidlo pro konkrétní USB zařízení – že bych rodičům povolil pouze jednu jedinou USB „klíčenku“? Chytré

Antivir automaticky kontroluje všechna připojená USB úložiště, přičemž si můžete vytvořit seznam povolených a zakázaných zařízení. V herním režimu pak předá Smart Security co nejvyšší prioritu hře při zachování kontroly. Nicméně i toto funkcí disponuje většina komerčních antivirů.

Cena balíku Smart Security 5 bude podobná balíku AVG (Smart Security 4 stojí 1 499 korun).

Diskuze (48) Další článek: Za modem a set-top-box si u UPC připlatíte. Proč?

Témata článku: Software, Bezpečnost, Antivirus, ESET, AVG, Vyskakující okno, První akce, Antivir, Instinkt, Příjemné zjištění, Antiviry, AVG Internet Security, SHP, ANT +, Podobný dialog, Nové pravidlo, Včasné varování, Lištička, Microsoft Security Essentials, Smart, Zakázaný prostředek, Security Essentials, Software na Heureka.czRusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína