Nové Alphy na 600 MHz budou vyráběny od prosince u Samsungu

Čipy Alpha dnes vyrábí Intel a "korejský Intel", firma Samsung. Její plány s těmito čipy jsou ambiciózní, možná až příliš...
Korejský Samsung začne produkovat čipy Alpha licencované od bývalého Digitalu (tj. dnes Compaqu) taktované na 600 MHz od prosince. Podle Samsungu se jedná o čipy „třetí generace“; předtím Samsung vyráběl také Alphy, ale „druhé generace“; už nyní dodává Compaqu více než polovinu jeho potřeb, co se těchto procesorů týká.

Rozdíl v generacích těchto čipů je dán dvojnásobnou rychlostí ve zpracování dat; čipy třetí generace jsou označeny jako 21264, čipy druhé tenerace jako 21164. Compaq už ukázal stroj s čipem taktovaným na 575 MHz, a Samsung zatím stále tvrdí, že už v roce 1999 bude dodávat Alphy na 1000 MHz. Zajímavé jsou i plány Samsungu s těmito čipy: v prosinci jich chce prodat za 3 mil. USD, v příštím roce za sto miliónů USD a během nejbližších pěti let dokonce za jednu a půl miliardy dolarů.

Živě komentuje: optimismus Samsungu týkající se čipů Alpha se mně zdá silně přehnaný. Firma by se rozhodně velice moc stát „asijským Intelem“ – jenomže stačí jediné rozhodnutí, jediný škrt pera u Compaqu a čipy Alpha tiše ukončí své účinkování, protože ostatní firmy odebírající tyto čipy znamenají naprosto nevýznamná množství, která neuživí náročný vývoj a výrobu těchto čipů. Už to, že se Compaq za Alphy (po pohlcení Digitalu) tak silně postavil, je hodně překvapivé – často se uvažuje, že to byl spíše marketingový tak, aby mohl držet firmu Intel více na uzdě. Zda však financuje vývoj čipů Alpha jako dříve, jasné není – pokud se podíváme na stávající rychlosti čipů, tak nejrychlejší průmyslově vyráběná a běžně montovaná Alpha dnes má 500 MHz, Intel Xeon 450 MHz. Alpha byla kdysi s klidem dvakrát rychlejší než Pentium, dnes to zdaleka není pravda – Intel dotahuje, a zmíněných 1000 MHz (které i tak znějí od Samsungu mírně nepravděpodobně) hodlá mít nejpozději v roce 2000. Alpha je samozřejmě 64-bitová (Pentia ne) a trumf těchto čipů spočívá spíše v operačním systému VMS, vynikajícím spolehlivostí a robustností. Ale nic z toho nebude trvat věčně – 64-bitová Pentia (Merced) jsou zde za rok, a robustnost, škálovatelnost a spolehlivost Windows NT s další verzí také stoupne.

Váš názor Další článek: Cisco kupuje PipeLinks: opět jde o hlas na vlnách IP

Témata článku: Windows, Samsung, MHz, Alpha, 1000, Třetí firma, Druhá generace, Ticho, Náročný vývoj

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost