Nové ADSL Českého Telecomu – víme jaké bude

Když jsem ve včerejší aktualitě o finální podobě nové nabídky ADSL od Volného psal, že Český Telecom svoji novou nabídku zatím nepředstavil, netušil jsem, že díky jednomu ze čtenářů se nám brzy do rukou dostane dokument, ve kterém bude tato nabídka popsána do nejmenších detailů.
Nové ADSL Českého Telecomu – víme jaké bude

Prezentace je sice označena jako „pouze pro interní použití“, ale vypadá dostatečně věrohodně (informace jsou podle očekávání a dávají smysl), takže si je dovolíme prezentovat, ačkoliv v pozdních večerních hodinách se nám jejich pravost nepodařilo ověřit u Českého Telecomu.

Nové rychlosti podle očekávání

Již dříve prezentovaná nabídka konkurenčních telekomunikačních operátorů je postavena na velkoobchodní nabídce Českého Telecomu. To dávalo tušit, jak bude vypadat nabídka pro koncové uživatele, ale konkrétní detaily nebyly známy.

Nové rychlosti jsou označeny jako varianty Impuls, Ideal, Sprint a Maxi, které uživatelům nabídnou rychlosti od rychlosti 512 kbit/s po 4096 kbit/s.

Internet Expres
Název služby Rychlost (kbit/s) Agregace Měsíční cena bez DPH Měsíční cena s DPH
Impuls 512/128 1:50 399 Kč 475 Kč
Ideal 2048/256 1:50 599 Kč 713 Kč
Sprint 3072/256 1:50 799 Kč 951 Kč
Maxi 4096/512 1:50 1 199 Kč 1 427 Kč

Výrazně překopána bude nabídka odpovídající dnešním službám Internet Expres Profi s agregací 1:20. Ty se již v nové nabídce neobjeví, pro případné zájemce bude představena služba Internet Expres Extreme s agregací 1:50 bez datových limitů. Z toho je zřejmé, že uživatelé už agregaci nevnímají tak negativně jako v počátku – ostatně snad ani není důvod. Průměrná rychlost se stabilně pohybuje na cca 80 % nominálních hodnot. Stávajícím uživatelům variant Profi ADSL ve stávající podobě zůstane.

V nové podobě se představí také FUP, tedy Fair Use Policy, což lze volně přeložit jako podmínky spravedlivého používání služby. Ta v minulosti měla zajistit, aby připojení nebylo využíváno nadměrně. Podoba FUP se v průběhu času měnila, dosavadní podoba spočívala počítání dat s týdenními limity, které se vždy ve čtvrtek večer nulovaly. Po překročení limitu došlo vždy k omezení rychlosti.

Snižování rychlostí po překročení určitých datových limitů zůstává, ale cyklus aplikace FUP se mění z týdenního na měsíční. Z toho pomalu získávám dojem, že FUP zůstává pouze kosmetickým prvkem, který má za cíl zvýraznit rozdíl mezi levnějšími a dražšími variantami připojení. Ostatně i Český Telecom se několikrát vyjádřil ve smyslu, že naprostá většina uživatelů příliš dat nestahuje.

Nové tarify Internet Expres Extreme pokrývají stejné spektrum rychlostí jako varianty s datovými limity – od 512 kbit/s po 4096 kbit/s. Datový limit (a tím pádem také Fair Use Policy) není v tomto případě aplikován – uživateli by mělo být teoreticky dovoleno stahovat celý měsíc plnou rychlostí. Zda by tomu tak bylo i v reálném případě mi není známo. I ze zahraničí jsou známy případy, kdy byl uživatel „neomezeného internetu“ po stažení stovek GB dat v kratším časovém úseku upozorněn na nadměrné používání svého připojení. Oproti stávající nabídce Internet Expres Profi není v ceně pevná IP adresa.

Internet Expres Extreme
Název služby Rychlost (kbit/s) Agregace Měsíční cena bez DPH Měsíční cena s DPH
Extreme 512 512/128 1:50 899 Kč 1 070 Kč
Extreme 2048 2048/256 1:50 1 099 Kč 1 308 Kč
Extreme 3072 3072/256 1:50 1 399 Kč 1 665 Kč
Extreme 4096 4096/512 1:50 1 799 Kč 2 141 Kč

V platnosti zůstává také nabídka původních tarifů Internet Broadband s rychlostmi 512 a 1024 kbit/s a datovými limity v různé výši (po jejich překročení dochází k naúčtování poplatku za nadlimitní data). Oproti konkurenčním nabídkám je ale tento typ připojení u Českého Telecomu výrazně dražší.

Fair Use Policy – není se na co těšit

Nová podoba Fair Use Policy je zajímavá hned z několika důvodů. Kromě již zmíněného přechodu z týdenního na měsíční cyklus aplikace FUP, stojí za pozornost především rychlosti, na které se uživatelům bude internet zpomalovat v případě překročení nastaveného datového limitu. U nejpomalejší varianty to bude rychlost 64/64 kbit/s (download/upload), u zbývajících tří shodně 128/128 kb/s (!!!).

To je velmi drastické omezení a je otázkou, zda to není námět na alespoň protestní vyjádření nesouhlasu ze strany Ministerstva informatiky, které jako vysokorychlostní internet definuje rychlost 256 kbit/s. Snad u nejpomalejší varianty by zpomalení na 128 kbit/s bylo akceptovatelné, ale u variant, které mají nominální rychlosti v řádu megabitů je to výsměch.

Rozumný uživatel jistě dokáže akceptovat přítomnost datových limitů, ale už z podstaty smyslu vysokorychlostního internetu by zpomalená rychlost měla umožňovat rozumnou práci na internetu bez zbytečného čekání. To ale při rychlosti 128 kbit/s dost dobře nelze.

Troufám si tvrdit, že Fair Use Policy je jakýsi pohrobek z dob minulých, kdy Český Telecom vnímal uživatele internetu jako notorické stahovače beze smyslu plenící jeho datové kapacity a dříve či později bude zrušen úplně. V nabídkách se pak objeví pouze ADSL bez a s datovými limity (doufejme, že vyššími než jsou ty stávající).

Datové limity, po kterých bude přicházet výše popsané zpomalení, jsou v zásadě podle očekávání, viz tabulka. Snad s výjimkou varianty Impuls, kde 1 GB je opravdu hodně málo - je potřeba počítat s tím, že data se sčítají pro příchozí i odchozí provoz.

Aplikace Fair Use Policy (FUP) od 1. 2. 2006
 Název služby Rychlost (kbit/s) Měsíční datový limit (GB) Snížená rychlost (kbit/s)
IE Impuls 512/128 1 64/64
IE Ideal 2048/256 8 128/128
IE Sprint 3072/256 12 128/128
IE Maxi 4096/512 20 128/128

Akční nabídka

Noví uživatelé budou k ADSL lákáni akční nabídkou, která bude trvat od 1. února do konce března. Při podpisu smlouvy na 12 měsíců získají zřízení služby a první měsíc za dvě koruny a nižší budou také ceny modemů. To je akční nabídka, která koncem března bude trvat už téměř půl roku. Je zřejmé, že Český Telecom se snaží nabrat co největší počet nových zákazníků a dohnat tak zpoždění, které v rozvoji vysokorychlostního internetu Česká republika má. Je otázkou, zda i proti této nabídce zazní nesouhlasné mručení konkurence, která poukazuje na skutečnost, že Český Telecom nabízí uživatelům své služby levněji, než za kolik je přeprodává ostatním poskytovatelům připojení.

Tradiční závěr

Nová podoba ADSL Českého Telecomu přináší zpřehlednění a zjednodušení nabídky. To je jednoznačně pozitivní. Připojení o rychlosti 512 kbit/s bez datového limitu za 899 Kč je také dobrou zprávou pro ty uživatele, kteří stahují velké objemy dat.

Datové limity by mohly být vyšší, ale třeba se další úpravy dočkáme ještě do konce letošního roku. Výjimkou je datový limit u nejpomalejší varianty, který by měl být alespoň dvojnásobný. Velmi kriticky je nutné vnímat také rychlosti připojení po překročení datových limitů. Tyto rychlosti neodpovídají aktuálním definicím vysokorychlostního internetu a pro uživatele budou znamenat výrazné omezení v používání služby, za kterou řádně vydávají nemalé finanční prostředky.

Pokud bych si měl vybrat mezi cenově porovnatelným ADSL se snižováním rychlosti (FUP) a ADSL se zpoplatněním nadlimitních dat, volil bych druhou možnost.

Diskuze (301) Další článek: Volný představil finální podobu nového ADSL

Témata článku: Internet, Večerní práce, Rozumná cena, Ideal, Nadměrné používání, Drastické omezení, Limit, Sprint, Extreme, ADS, Rychlost, Zbytečné čekání, Tel, Výrazné omezení, Varianta, Fair, Stávající nabídka, Variant, Snížená rychlost


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 42

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 136

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

Je ta fotka černobílá, nebo barevná? Náš mozek realitu pouze odhaduje a vymýšlí si

** Klasický počítač bezchybně zpracuje bit po bitu dat ** Mozek si realitu naopak spíše představuje a chybuje ** Teď se tím baví internet u další optické iluze

Jakub Čížek | 33Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF