Nová virtualizační technologie Microsoft Hyper-V 2.0

(Placená inzerce) Je tomu jen pár měsíců, kdy Microsoft představil světu svoji novou, revoluční virtualizační technologii Hyper-V, a již se šušká o novinkách, které přinese Hyper-V verze 2.

Nová verze Hyper-V 2 má být totiž jednou z mnoha novinek, které přinese nový serverový operační systém Windows Server 2008 R2. Termín vypuštění R2 je zatím ve hvězdách, nicméně, co se nového Hyper-V 2 týče, jeho novinky mají reálné, hmatatelné obrysy. Byly totiž prakticky demonstrovány v živých demo ukázkách na letošním barcelonském Microsoft Tech Ed IT fóru. Pojďme si tedy tyto novinky Hyper-V 2 představit podrobněji.

Tou nejzásadnější novinkou, aspoň podle mého názoru, jejíž absence v součastné verzi Hyper-V byla dennodenně argumentována konkurenčními technologiemi, je funkce Live Migration neboli on-line přesunu běžícího virtuálního stroje mezi nody clusteru bez ztráty konektivity připojených klientů. Současná verze Hyper-V disponuje funkcí Quick Migration. Quick Migration pracuje tak, že virtuální stroj, který má být migrován na jiný nod clusteru, je zastaven, jeho stav je uložen na disk (doba uložení stavu virtuálního stroje je přímo úměrná velikosti paměti virtuálního stroje) a následně obnoven na daném cílovém nodu clusteru. Tento způsob migrace nelze považovat za on-line, protože během migrace virtuálního stroje dochází k přerušení spojení připojených klientů.

Nová funkce Live Migration je však ryzí on-line řešení migrace Hyper-V virtuálních strojů. Live Migration je přímo závislá na další novince R2, kterou jsou clusterové sdílené disky (Cluster Shared Volumes CSV). CSV disky umožňují více nodům jednoho Microsoft clusteru souběžně přistupovat ke stejnému logickému disku (LUN). Z pohledu virtuálních strojů to vypadá tak, že každý virtuální stroj má svůj vlastní disk (LUN). Tyto disky jsou však reprezentovány jednotlivými VHD soubory, které jsou všechny umístěny na jednom CSV disku – viz obr 1.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 1

CSV disky používají standardní NTFS souborový systém, tudíž do funkce CSV disku bude moci být nominován kterýkoli z dosavadních clusterových disků bez nutnosti formátování a ztráty uložených dat. Architektura CSV disků dále přináší důmyslné failover řešení SAN (Storage Area Network) nebo LAN konektivity nodu clusteru, známé také jako dynamické přesměrování IO operací (Dynamic IO redirection).

První typ selhání, při kterém dojde k přesměrování IO operací CSV disku, je ztráta SAN konektivity jednoho z cluster nodů. V tomto případě budou všechny IO operace tohoto cluster nodu přesměrovány přes LAN síť na druhý cluster nod, který následně tyto IO vykoná (zapíše data na disk/přečte data z disku). Popis funkce je zobrazen na obr. 2a (selhání SAN konektivity nodu 1 nemá vliv na běh jeho virtuálních strojů 1 a 2).

Další typ selhání spočívá ve ztrátě LAN konektivity mezi cluster nody. V tom případě budou, pokud to bude třeba, IO přesměrována přes záložní LAN síť tzv. Heart Beat – viz obr. 2b (selhání LAN konektivity nodu 1 nemá vliv na běh jeho virtuálních strojů 1 a 2).

Posledním selháním je výpadek celého cluster nodu. V tom případě, pokud byl daný cluster nod vlastníkem CSV disku (CSV disk a jeho obsah jsou sdíleny všemi cluster nody, ale formální vlastník je pouze jeden), je toto vlastnictví předáno druhému cluster nodu – viz obr. 2c (kompletní selhání nodu 2 nemá vliv na běh virtuálních strojů 1 a 2 na nodu 1).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obr. 2a, b, c

Poté, kdy jsme si objasnili princip fungování CSV disků (CSV je nezbytný předpoklad pro Live Migration), pojďme se pustit do step-by-step popisu, jak funkce Live Migration pracuje. V první řadě si musíme uvědomit, že funkce Live Migration je určena pro PLÁNOVANÝ on-line přesun virtuálních strojů např. z důvodu hardwarové údržby, upgradu atd. původního hostitelského počítače.

Krok číslo jedna je tedy jasný. Administrátor nebo jiný oprávněný uživatel zahájí funkci Live Migration mezi zdrojovým a cílovým cluster nodem (jednoduše klikne na ikonu). Poté, kdy je Live Migration proces zahájen, dojde na cílovém cluster nodu k vytvoření duplicitních virtuálních strojů (duplikují se virtuální stroje, které budou migrovány) – viz obr. 3a. Obsah celé aktuální paměti zdrojového virtuálního stroje je kopírován do duplicitního cílového virtuálního stroje. Během tohoto kopírování dat paměti jsou samozřejmě všichni klienti daného virtuálního stroje stále připojeni (funkcionalita virtuálního stroje není nikterak omezena), a tudíž se stále mění obsah (stránky) jeho paměti. Tyto změněné paměťové stránky paměti jsou označeny jako zmodifikované (dirty pages). Po prvním, inicializačním kopírování paměti jsou následně kopírovány již pouze tyto změny (dirty pages). Tento proces kopírování modifikovaných stránek paměti se opakuje, až jsou paměti zdrojového a cílového virtuálního stroje stejné (obr. 3b). Jakmile je obsah pamětí zdrojového a cílového virtuálního stroje stejný, dojde k přesměrování připojených klientů k cílovému virtuálnímu stroji a původní, zdrojový virtuální stroj je smazán (obr. 3c).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obr. 3a, b, c

Dalšími novinkami, které nové Hyper-V 2 přinese, jsou: Podpora on-line přidávání a odebírání SCSI disků virtuálním strojům bez nutnosti tyto virtuální stroje restartovat. Přitom bude možno on-line přidávat jak VHD, tak i pass-throught disky. Velice užitečnou funkcí, kterou ocení spousta administrátorů, bude také možnost bootovat fyzický počítač přímo z VHD souboru uloženého na jeho lokálním disku. Příznivci PowerShellu ocení možnost rozšířeného CLI managementu pomocí Hyper-V PowerShell cmdlets. Hyper-V 2 přinese také vyšší výkonnost a škálovatelnost. Za zmínku stojí podpora nové CPU technologie Second Level Adress Translation (SLAT), podpora TCP Offload karet a Jumbo framů.

Jak je vidět, Microsoft se v oblasti virtualizace opravdu činní a je jednou z jeho priorit, jak prohlašoval při vypuštění Windows Serveru 2008. Po krátké době, kdy byla vypuštěna první verze Hyper-V, nás již láká na novinky a zlepšení, které přinese Hyper-V 2. A tyto novinky opravdu stojí za to. Termín vypuštění nové verze Hyper-V 2 sice není znám, ale když si uvědomíme, že Microsoft má novinky Hyper-V 2 „rozchozené“ v beta-verzích, nebude to určitě dlouho trvat.

Radim Petržela, MHM computer, a. s

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (13) Další článek: Připravte se na online rozhovor s BSA

Témata článku: Technika, Cluster, Step, Heart, Quick, Dirt 3, Původní klient, Luna, Stroj, Pass, Nová technologie, Původní funkce, Nezbytný předpoklad, Výpadky paměti, Translation, Dirt, Stejný stav, IO, Migrace, Jumbo, Hyper, Beat


Určitě si přečtěte

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

Co je srdce nového iPhonu? Apple A12 Bionic, první 7nm čip nabitý výkonem

** Apple v nových iPhonech používá nový vlastní čip A12 Bionic ** Jde o první 7nm čip na světě ** Kromě vyššího klasického výkonu dostala neuronová část masivní navýšení rychlosti zpracování umělé inteligence

Karel Javůrek | 38

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 45

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

Nová zbraň proti hackerům: obrovské množství chyb v softwaru

** Vědci vymysleli nový systém obrany proti hackerům ** Pomocí speciálního systému implementují do softwaru spoustu chyb ** Tyto chyby nejsou zneužitelné, což útočník zjistí až po čase

Karel Javůrek | 28

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

Do kanceláře to nejlepší: Test notebooku HP Elitebook 830 G5

** HP se u nového Elitebooku snaží o nadstandardní výbavu ** Notebook klade důraz na videokonference ve firemním prostředí ** Unikátní displej umí omezit čitelnost z boku

Tomáš Holčík | 57

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 68


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání