Nová virtualizační technologie Microsoft Hyper-V 2.0

(Placená inzerce) Je tomu jen pár měsíců, kdy Microsoft představil světu svoji novou, revoluční virtualizační technologii Hyper-V, a již se šušká o novinkách, které přinese Hyper-V verze 2.

Nová verze Hyper-V 2 má být totiž jednou z mnoha novinek, které přinese nový serverový operační systém Windows Server 2008 R2. Termín vypuštění R2 je zatím ve hvězdách, nicméně, co se nového Hyper-V 2 týče, jeho novinky mají reálné, hmatatelné obrysy. Byly totiž prakticky demonstrovány v živých demo ukázkách na letošním barcelonském Microsoft Tech Ed IT fóru. Pojďme si tedy tyto novinky Hyper-V 2 představit podrobněji.

Tou nejzásadnější novinkou, aspoň podle mého názoru, jejíž absence v součastné verzi Hyper-V byla dennodenně argumentována konkurenčními technologiemi, je funkce Live Migration neboli on-line přesunu běžícího virtuálního stroje mezi nody clusteru bez ztráty konektivity připojených klientů. Současná verze Hyper-V disponuje funkcí Quick Migration. Quick Migration pracuje tak, že virtuální stroj, který má být migrován na jiný nod clusteru, je zastaven, jeho stav je uložen na disk (doba uložení stavu virtuálního stroje je přímo úměrná velikosti paměti virtuálního stroje) a následně obnoven na daném cílovém nodu clusteru. Tento způsob migrace nelze považovat za on-line, protože během migrace virtuálního stroje dochází k přerušení spojení připojených klientů.

Nová funkce Live Migration je však ryzí on-line řešení migrace Hyper-V virtuálních strojů. Live Migration je přímo závislá na další novince R2, kterou jsou clusterové sdílené disky (Cluster Shared Volumes CSV). CSV disky umožňují více nodům jednoho Microsoft clusteru souběžně přistupovat ke stejnému logickému disku (LUN). Z pohledu virtuálních strojů to vypadá tak, že každý virtuální stroj má svůj vlastní disk (LUN). Tyto disky jsou však reprezentovány jednotlivými VHD soubory, které jsou všechny umístěny na jednom CSV disku – viz obr 1.

Klepněte pro větší obrázek
Obr. 1

CSV disky používají standardní NTFS souborový systém, tudíž do funkce CSV disku bude moci být nominován kterýkoli z dosavadních clusterových disků bez nutnosti formátování a ztráty uložených dat. Architektura CSV disků dále přináší důmyslné failover řešení SAN (Storage Area Network) nebo LAN konektivity nodu clusteru, známé také jako dynamické přesměrování IO operací (Dynamic IO redirection).

První typ selhání, při kterém dojde k přesměrování IO operací CSV disku, je ztráta SAN konektivity jednoho z cluster nodů. V tomto případě budou všechny IO operace tohoto cluster nodu přesměrovány přes LAN síť na druhý cluster nod, který následně tyto IO vykoná (zapíše data na disk/přečte data z disku). Popis funkce je zobrazen na obr. 2a (selhání SAN konektivity nodu 1 nemá vliv na běh jeho virtuálních strojů 1 a 2).

Další typ selhání spočívá ve ztrátě LAN konektivity mezi cluster nody. V tom případě budou, pokud to bude třeba, IO přesměrována přes záložní LAN síť tzv. Heart Beat – viz obr. 2b (selhání LAN konektivity nodu 1 nemá vliv na běh jeho virtuálních strojů 1 a 2).

Posledním selháním je výpadek celého cluster nodu. V tom případě, pokud byl daný cluster nod vlastníkem CSV disku (CSV disk a jeho obsah jsou sdíleny všemi cluster nody, ale formální vlastník je pouze jeden), je toto vlastnictví předáno druhému cluster nodu – viz obr. 2c (kompletní selhání nodu 2 nemá vliv na běh virtuálních strojů 1 a 2 na nodu 1).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obr. 2a, b, c

Poté, kdy jsme si objasnili princip fungování CSV disků (CSV je nezbytný předpoklad pro Live Migration), pojďme se pustit do step-by-step popisu, jak funkce Live Migration pracuje. V první řadě si musíme uvědomit, že funkce Live Migration je určena pro PLÁNOVANÝ on-line přesun virtuálních strojů např. z důvodu hardwarové údržby, upgradu atd. původního hostitelského počítače.

Krok číslo jedna je tedy jasný. Administrátor nebo jiný oprávněný uživatel zahájí funkci Live Migration mezi zdrojovým a cílovým cluster nodem (jednoduše klikne na ikonu). Poté, kdy je Live Migration proces zahájen, dojde na cílovém cluster nodu k vytvoření duplicitních virtuálních strojů (duplikují se virtuální stroje, které budou migrovány) – viz obr. 3a. Obsah celé aktuální paměti zdrojového virtuálního stroje je kopírován do duplicitního cílového virtuálního stroje. Během tohoto kopírování dat paměti jsou samozřejmě všichni klienti daného virtuálního stroje stále připojeni (funkcionalita virtuálního stroje není nikterak omezena), a tudíž se stále mění obsah (stránky) jeho paměti. Tyto změněné paměťové stránky paměti jsou označeny jako zmodifikované (dirty pages). Po prvním, inicializačním kopírování paměti jsou následně kopírovány již pouze tyto změny (dirty pages). Tento proces kopírování modifikovaných stránek paměti se opakuje, až jsou paměti zdrojového a cílového virtuálního stroje stejné (obr. 3b). Jakmile je obsah pamětí zdrojového a cílového virtuálního stroje stejný, dojde k přesměrování připojených klientů k cílovému virtuálnímu stroji a původní, zdrojový virtuální stroj je smazán (obr. 3c).

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Obr. 3a, b, c

Dalšími novinkami, které nové Hyper-V 2 přinese, jsou: Podpora on-line přidávání a odebírání SCSI disků virtuálním strojům bez nutnosti tyto virtuální stroje restartovat. Přitom bude možno on-line přidávat jak VHD, tak i pass-throught disky. Velice užitečnou funkcí, kterou ocení spousta administrátorů, bude také možnost bootovat fyzický počítač přímo z VHD souboru uloženého na jeho lokálním disku. Příznivci PowerShellu ocení možnost rozšířeného CLI managementu pomocí Hyper-V PowerShell cmdlets. Hyper-V 2 přinese také vyšší výkonnost a škálovatelnost. Za zmínku stojí podpora nové CPU technologie Second Level Adress Translation (SLAT), podpora TCP Offload karet a Jumbo framů.

Jak je vidět, Microsoft se v oblasti virtualizace opravdu činní a je jednou z jeho priorit, jak prohlašoval při vypuštění Windows Serveru 2008. Po krátké době, kdy byla vypuštěna první verze Hyper-V, nás již láká na novinky a zlepšení, které přinese Hyper-V 2. A tyto novinky opravdu stojí za to. Termín vypuštění nové verze Hyper-V 2 sice není znám, ale když si uvědomíme, že Microsoft má novinky Hyper-V 2 „rozchozené“ v beta-verzích, nebude to určitě dlouho trvat.

Radim Petržela, MHM computer, a. s

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (13) Další článek: Připravte se na online rozhovor s BSA

Témata článku: Technika, Virtual, Výpadky paměti, Stejný stav, Dirt 3, Beat, Dirt, Heart, Hyper, Luna, Fyzický počítač, Step, Nová technologie, Migrace, Hype, Stroj, Quick, Původní klient, Translation, Nezbytný předpoklad, Fyzický pocit, Technolog, Původní funkce, Pass, IO


Určitě si přečtěte

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 61

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 14Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu