Windows | VLC | Multimédia

Nová verze přehrávače VLC media player přinese velké změny uživatelského rozhraní

Otevřený multimediální přehrávač VLC slaví úspěch zejména kvůli široké škále podporovaných formátů, které dokáže přehrát. Jeho uživatelské rozhraní však poněkud zaostává, neodpovídá nejnovějším standardům a není dostatečně moderní. Nejen to má změnit připravovaná verze 4.0.

Na největší konferenci o open source softwaru Fosdem 2019 prezentoval vývojář Jean-Baptiste Kempf řadu chystaných změn, a to nejen ve verzi pro Windows, ale i pro linuxové GNOME a KDE.

Po letech stagnace přijde změna

Během přednášky, kterou můžete zhlédnout na videu, Kempf konstatovat, že zatímco rozhraní Windows 10 se podstatně změnilo, multimediální přehrávač VLC v tomto směru víceméně stagnoval. Údajně na to poukazují i jinak věrní příznivci tohoto softwaru.

Ve verzi 4.0 se chystá změna vzhledu celé aplikace, která ji přiblíží současným normám a zvyklostem. Pod systémem Windows můžeme očekávat moderní funkce, podporu průhlednosti, vylepšené ovládací prvky a další novinky.

Jednou z nových funkcí má být knihovna médií (Media Library), kterou již nějaký pátek mohou znát uživatelé VLC z verze pro Android. Jejím úkolem bude vyhledání veškerého multimediálního obsahu v počítači a jeho prezentace v podobě dlaždic s náhledy, které bude možné řadit a seskupovat podle různých parametrů.

Novinek bude více než dost

Knihovna médií, postavená na C++ a databázi SQLite, nabídne jednoduché a vzdušné rozhraní, bude podporovat videa i zvukové soubory a přinese podporu seznamů („playlistů“). Chystá se též podpora nových formátů včetně HEIF, WebM a AV1.

VLC 4.0 také přinese podporu 3D a virtuální reality – konkrétně byla řeč o Windows Media Reality, Vice, Oculus a PSVR. Přehrávač si také poradí se 360stupňovými panoramatickými videy a 3D zvukem.

Smutnou zprávou pro uživatele starších operačních systémů je, že VLC media player čtvrté generace, vyvíjený pod kódovým označením Otto Chriek, bude znamenat ukončení podpory pro Windows XP a Windows Vista.

Diskuze (86) Další článek: Prodloužená podpora Windows 7 se pěkně prodraží. Každý rok se cena zdvojnásobí

Témata článku: Windows, Android, Linux, Hudba, filmy, seriály, Windows XP, VLC, Windows Vista, Multimédia, PSVR, Vice, Verze, Velká změna, Gnome, Multimediální přehrávač, Player, Nová verze, Uživatelské rozhraní, Rozhraní, Přehrávač


Určitě si přečtěte

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

Chcete zhubnout? Vynechte snídani!

** Vydatná snídaně patří přinejmenším půlstoletí k pilířům zdravé výživy ** Jenže lidé po celá tisíciletí nezačínali den tím, že si nacpali břicha a vyrazili za obživou ** Současné výzkumy nedokazují, že by vydatná snídaně pomáhala hubnout

Jaroslav Petr | 44

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

Na čem běží Seznam.cz: Běžný standard už nestačí, přechází na vlastní cloud i servery

** Seznam nám prozradil detaily k jeho nové platformě SCIF ** V rámci jednoho privátního cloudu sjednocuje většinu služeb ** Vedle softwaru vyvíjí i vlastní hardware

Karel Javůrek | 14

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

Nejděravější firmy a produkty roku 2018: Debian, Google, Android a Ubuntu

** Když expert objeví novou zranitelnost, zaregistruje ji v databázi CVE ** Web CVE Details z ní zpracovává skvělé statistiky ** Nejvíce hlášení se loni dočkal Debian, Google a Microsoft

Jakub Čížek | 89

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

Čistič moře nejenže nefunguje, ale navíc se láme

** Zařízení v hodnotě 40 milionů dolarů mělo sbírat z hladiny oceánu plovoucí plastový odpad ** Mise ale nenaplňuje očekávání ** Šest set metrů dlouhé monstrum nejen moře nečistí, ale navíc rozpadá

Jaroslav Petr | 26