Windows | VLC | Multimédia

Nová verze přehrávače VLC media player přinese velké změny uživatelského rozhraní

Otevřený multimediální přehrávač VLC slaví úspěch zejména kvůli široké škále podporovaných formátů, které dokáže přehrát. Jeho uživatelské rozhraní však poněkud zaostává, neodpovídá nejnovějším standardům a není dostatečně moderní. Nejen to má změnit připravovaná verze 4.0.

Na největší konferenci o open source softwaru Fosdem 2019 prezentoval vývojář Jean-Baptiste Kempf řadu chystaných změn, a to nejen ve verzi pro Windows, ale i pro linuxové GNOME a KDE.

Po letech stagnace přijde změna

Během přednášky, kterou můžete zhlédnout na videu, Kempf konstatovat, že zatímco rozhraní Windows 10 se podstatně změnilo, multimediální přehrávač VLC v tomto směru víceméně stagnoval. Údajně na to poukazují i jinak věrní příznivci tohoto softwaru.

Ve verzi 4.0 se chystá změna vzhledu celé aplikace, která ji přiblíží současným normám a zvyklostem. Pod systémem Windows můžeme očekávat moderní funkce, podporu průhlednosti, vylepšené ovládací prvky a další novinky.

Jednou z nových funkcí má být knihovna médií (Media Library), kterou již nějaký pátek mohou znát uživatelé VLC z verze pro Android. Jejím úkolem bude vyhledání veškerého multimediálního obsahu v počítači a jeho prezentace v podobě dlaždic s náhledy, které bude možné řadit a seskupovat podle různých parametrů.

Novinek bude více než dost

Knihovna médií, postavená na C++ a databázi SQLite, nabídne jednoduché a vzdušné rozhraní, bude podporovat videa i zvukové soubory a přinese podporu seznamů („playlistů“). Chystá se též podpora nových formátů včetně HEIF, WebM a AV1.

VLC 4.0 také přinese podporu 3D a virtuální reality – konkrétně byla řeč o Windows Media Reality, Vice, Oculus a PSVR. Přehrávač si také poradí se 360stupňovými panoramatickými videy a 3D zvukem.

Smutnou zprávou pro uživatele starších operačních systémů je, že VLC media player čtvrté generace, vyvíjený pod kódovým označením Otto Chriek, bude znamenat ukončení podpory pro Windows XP a Windows Vista.

Diskuze (99) Další článek: Prodloužená podpora Windows 7 se pěkně prodraží. Každý rok se cena zdvojnásobí

Témata článku: Windows, Android, Linux, Hudba, filmy, seriály, Windows XP, VLC, Windows Vista, Multimédia, Rozhraní, Přehrávač, Vice, Nová verze, Player, Uživatelské rozhraní, Průhlednost, Multimediální přehrávač, PSVR, Změna vzhledu, Verze, Velká změna, Gnome, Zvyklost


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky