Nová varianta Dumaru Y

Internetovou poštou se šíří nová varianta Y emailového červa Dumaru. Jedná se o multifunkčního červa, který kromě klasických funkčností na napadeném počítači otevírá „zadní vrátka“ pro útočníka a monitoruje klávesnici. Svoji funkčností se velmi podobá starší variantě Dumaru.M.

Od: "Elene" <F**KENSUICIDE@HOTMAIL.COM> (censored)
Předmět: Important information for you. Read it immediately !

Text zprávy:
Hi !

Here is my photo, that you asked for yesterday.

V příloze emailu je soubor myphoto.zip o délce 17 kB, který obsahuje vlastní zavirované tělo červa komprimované pomocí FSG. Tento zkomprimovaný soubor je pojmenován jako myphoto.jpg [56 mezer].exe.

Pokud dojde k aktivaci – spuštění – přílohy, provedou se následující činnosti:

  • tělo červa se nakopíruje do adresáře System operačního systému pod jmény l32x.exe, vxd32v.exe, dllxw.exe
  • následně je na první z uvedených souborů vytvořen odkaz do systémového registru, který zajistí pravidelné spouštění červa po restartu Windows
  • červ prohledá všechny soubory na lokálním disku typu *.htm, *.html, *.dbx, *.wab, *.tbb, *.abd. Pokud v nějaké souboru nalezne emailovou adresu, odešle svoji zkomprimovanou podobu pomocí vlastního SMTP enginu na tento email.
  • červ se pomocí nového vlákna napojí přímo do operačního systému, čímž může kontrolovat některé stavy a situace. Této pozice je využíváno při krádeži hesel zadávaných do webových formulářů a aplikací. Všechna nalezená hesla jsou uschovávány v souboru vxdload.log
  • další vlákno červa je schopno kopírovat určité informace splňující kritéria ze schránky do souboru rundllx.sys
  • pokud červ nenajde aktivní připojení k internetu, provádí test na připojení v intervalu půl sekundy
  • červ také nezapomíná na možnost „dálkového ovládání“ – na počítači otevře port 10000, na kterém naslouchá. Dále otevírá k dalším činnostem také port 2283. Tím červ dává možnost přístupu eventuálního útočníka, který může získat plnou kontrolu nad napadeným strojem.
  • pokud nasbírané informace dosáhnou určité velikosti, jsou odesílány na jednu z mnoha emailových adres.

Emailové červy se svým spektrem prováděných činností neustále „zlepšují“, proto není radno jejich případnou aktivitu podceňovat. Samozřejmě antivirové společnosti zareagovaly a většina z nich již nabízí aktualizace virových definicí.

Diskuze (2) Další článek: Style XP 2.0 – kompletní předělávka Windows XP v jednom balíku

Témata článku: Windows, Duma, Nová varianta, Varianta, Here, Yesterday, Systémová schránka, Plná funkčnost, VARSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy