Nová továrna Lexmarku otočí letos 30 milionů dolarů. V Brně!

Firma Lexmark Electronics slavnostně otevřela v Brně svoji evropskou továrnu na elektronické součástky. Slibuje, že jich za rok vyrobí milión a pak ještě více.
Zařízení obsahující elektroniku a „brouky“ dnes vyrábějí i podniky, jejichž nabídka se naoko skládá z produktů převážně mechanických. Nejen počítače a jejich periferie, ale i pračky, ledničky, automobily či dokonce traktory dnes již obsahují zelenou desku s cestičkami tištěných spojů. Málokterý výrobce si však může dovolit pořídit nákladnou technologii výroby plošných spojů, a proto mu nezbývá, než výrobu elektronických mozků svých zařízení smluvně zadávat jinam. Třicetiprocentní meziroční světový nárůst smluvní výroby tištěných spojů tak láká velké podniky k investicím do linek, které pak chrlí elektronické komponenty na zakázku.

Druhá největší fabrika je v Brně
Potěšitelnou zprávou pro české patrioty proto jistě bude, že firma Lexmark Electronics 26. května 1999 nůžkami v rukou primátora zahájila provoz své továrny na elektronické komponenty v Brně. V centru brněnského Českého technologického parku, jehož dosavadní nízké komerční využití bylo terčem časté kritiky, stojí na ploše dvou tisíc metrů fungující fabrika s plánovaným letošním obratem 30 milionů dolarů (téměř miliarda korun!). Jejím výrobním programem je produkce elektronických komponent ať už do tiskáren firmy Lexmark International (Lexmark Electronics je její poměrně mladou divizí), ale v budoucnu převážně pro třetí výrobce elektroniky. Vedle hlavní továrny v Lexingtonu (USA) je Brno druhým místem na zeměkouli, kde Lexmark rozjel výrobu komponent v takovém rozsahu. Další plánované země pro umístění továren jsou Mexiko a Asie.

Proč zrovna u nás?
Není žádným tajemstvím, že konkurence je natolik silná, že jsou výrobci nuceni mimořádně šetřit a také velmi chytře umísťovat svoje výrobní kapacity. Polsko, Maďarsko i Slovensko jsou z hlediska úspor samozřejmě také zajímavé, ale podle slov Libora Vaňka, ředitele závodu, „na české hlavy nemají.“ Brno však pro Lexmark znamená nejen slušnou úlevu ve výdajích na pracovní sílu a nemalý přínos díky její kvalifikaci, ale také výrazné přiblížení evropským zákazníkům.

Ředitel společnosti Lexmark Electronics Steve Gaunce k tomu říká: „Vybírali jsme ze 17 možných lokalit v Polsku, Maďarsku a na Slovensku. Vyhrálo Brno, protože splnilo beze zbytku všechny naše požadavky. Po několika měsících rozjíždění provozu musím konstatovat, že jsem spokojen nejen po stránce profesní, ale také osobní. Výborně se nám se zdejšími lidmi spolupracuje.“ Naráží tak na skutečnost, že 90 procent managementu firmy vystudovalo VUT Brno. Těsné sousedství továrny s vysokou školou technického typu bylo také jednou ze vstupních podmínek konkursu. Steve Gaunce si pochvaloval i mimořádnou vstřícnost ze strany města a státních orgánů. Takový přístup je dobrou zprávou i pro běžné občany města: jméno firmy Lexmark, plánované obraty, pracovní místa (nyní 65, do konce roku 100), rozšiřování výroby (dle potřeb až na čtyřnásobek) a technologická spolupráce s vysokou školou mohou invexové Brno jen povzbudit.

Konkurence o ulici dál
Milión součástek za rok je na docela malou plochu továrny slušný objem výroby. Nejnovější technologie, maximální flexibilita i příslib spolupráce s vysokou školou svědčí o rychle rostoucím trhu, ale také skutečnosti, že na něm nastává doba vymezování pozic pro další léta. Chce se mi věřit tomu, že továrna Lexmarku je prvním ze série podobných projektů, které v našem městě uvidíme růst.
Váš názor Další článek: Startovací programy, vyřazené pomocí Msconfig, stále fungují

Témata článku: Výrobce automobilů, Lexmark, Nová továrna, Běžný občan, Výrobní linka, Let, Výroba, Továrna, Electronics, Patriot, Těsné sousedství, Mimořádná spolupráce, Traktor, Dol, Lexington, Zelená plocha, Tištěný spoj


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně