3D tisk

Nová tisková struna od Průši je vyzbrojená wolframem. Funguje jako štít proti škodlivé radiaci

Tuzemský výrobce strun pro FDM/FFF 3D tisk Prusa Polymers se pochlubil novým materiálem Prusament PETG Tungsten 75%. Jak už název napovídá, běžnou hmotu PETG doplnil příměsí wolframu.

Wolfram patří společně s olovem k dobrým izolantům před škodlivou radiací, nicméně oproti zmíněnému olovu není toxický a je dostatečně inertní a hypoalergenní.

Hlavně pro zdravotnictví a průmysl

Proto by se mohl hodit na výrobu nejrůznějších prostředků na míru zejména ve zdravotnictví a radiologii obecně. Jeho izolační schopnosti ověřili experti z fakultní nemocnice Olomouci a Prusa Research na blogu ukázal i praktický referenční výrobek v podobě nádobek pro stínění stříkaček používaných při aplikaci radiofarmak.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z referenčních výtisků je izolační nádoba pro stínění stříkaček v radiofarmakologii

Zatímco roli běžného PETG pořídíte za pár stovek, wolframem vylepšený kopolymer polyethylentereftalátu glykolu se zařadí mezi ty nejdražší tiskové materiály na běžném trhu.

Kotouč za šest tisíc

Testovací 100g struna přijde na 649 korun a kilogramový kotouč pak na závratných 5 990 korun. Zde je však třeba připomenout, že kvůli zvýšené hustotě dané příměsí to bude mnohem méně metrů, než na co jsme zvyklí u obvyklých 1kg balení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Testování stínění různě tlustých výtisků pomocí záření technicia (více na blogu)

Stejně jako u ostatních materiálů s abrazivní příměsí je třeba zároveň namísto mosazené tiskové trysky použít zesílenou a pro dosažení homogenního stínění v celém objemu vytištěného modelu je třeba mít také perfektně seřízenou mašinu.

Diskuze (7) Další článek: GPT-4 zdarma a ihned pro všechny. Microsoft už Bing Chat s AI aktivuje i bez čekání

Témata článku: 3D tisk, Materiál, Blog, Prusa Research, Radiace, Štít, Zdravotnictví, Wolfram, Průša, Struna, Prus Research, Stínění, PETG