Nová podoba ADSL: nikdo ho nechce

Český Telecom představil nové podoby „domácích“ variant ADSL. Bohužel, žádný zázrak se nekoná a ČTc opět ukázal, že nechápe skutečné potřeby svých zákazníků. Datovému limitu se nevyhneme.
Na včerejší tiskové konferenci Český Telecom představil nové podoby „domácích“ variant ADSL. Od poloviny září dojde ke zrychlení současných verzí ze 192/64 na 512/128 kb/s a z 320/128 na 1024/256 kb/s. O obou variant bude zaveden limit na přenos dat. U základní nabídky 10 GB, u rychlejší 20 GB.

Další balíčky dat bude možno dokupovat za několik stokorun – u zatím známých nabídek se cena za dalších 10 GB dat pohybuje od 369 do 499 Kč (provideři je od Telecomu kupují za 299 Kč). Je jedno, zda svůj limit překročíte o pět megabajtů, nebo zda vyčerpáte dalších devět gigabajtů – platit budete stejně. ČTc počítá s tím, že svým zákazníkům (tj. providerům) bude zasílat oznámení ve chvílích, kdy uživatel překročí hodnoty 70, 90 a 100 % svého datového limitu. V současné době ČTc nepředpokládá, že by nevyčerpaný zůstatek z doplaceného 10 GB limitu bylo možné převést do následujícího měsíce.

Zákazníci, kteří o přechod na rychlejší varianty ADSL neprojeví zájem, budou moci využívat současné modely až do konce letošního roku. Od 1.1.2004 bude nabídka ADSL dále rozšířena. O těchto změnách bude ČTc informovat s předstihem na přelomu listopadu/prosince. Přechod na rychlejší, limitované ADSL bude možný bez poplatku.

Nově budou k dispozici tzv. samoinstalační balíčky, které uživateli dovolí snížit náklady na pořízení ADSL tím, že si instalaci provede sám. Dalšími variantami bude instalace technikem ČTc a předvedení funkčnosti internetu na počítači technika nebo instalace technikem ČTc a kompletní nastavení a předvedení funkčnosti na počítači uživatele.

Datové limity, jsou podle ČTc důsledkem zavedení spravedlivého přístupu k zákazníkům, který si klade za cíl optimalizovat provoz na síti a zajistit maximální stabilitu služby. Souhrnně se těmto opatřením říká Fair User / Usage Policy. Pojďme se nyní podívat, nakolik jsou tato opatření skutečně spravedlivá (fair).

Český Telecom říká, že zavedení datových limitů se uživatelů dotkne jen minimálně. Podle dostupných informací se do uvedených limitů vejde 90-95 % současných uživatelů ADSL. To je argument, na kterém podle mého názoru Český Telecom staví celou kampaň a snaží se uživatele a potenciální zákazníky přesvědčit, že nový model bude spravedlivý pro všechny. Je tu ale jedno podstatné ale…

Pokud 10/20 GB stačí uživatelům při stávajících rychlostech, je logické, že tento limit bude značně omezující ve chvíli, kdy dojde ke zvýšení rychlostí a uživatel bude chtít využívat služby, které by kapacitu zrychlené linky dokázaly plně využít (například streamové video, skutečně kvalitní rozhlas po internetu a podobné služby, kterých jsou desítky). Od Českého Telecomu tak sice dostáváme pěkný dárek v podobě vyšších rychlostí, které si ale kvůli novému omezení nebudeme moci plně užít.

Do problémů se nyní také mohou dostat uživatelé, kteří ADSL sdílejí. Datový limit jim může být velmi těsný. Zde ale záleží i na přístupu zvoleného providera – někteří za sdílení domácích variant ADSL hrozí vysokými pokutami, jiní jej nezakazují.

Bohužel, vyjádření ministra Mlynáře pro Živě se nám včera nepodařilo získat.

Na názor jsem se zeptal pana Jiřího Peterky, člena platformy Zástupci uživatelů internetu. Jeho vyjádření jménem ZUI následuje:

Telecom si novou podobou ADSL možná vyřešil své technické problémy (dashboard, NAT) a naplnil své obchodní cíle. Z našeho pohledu však výrazně snížil užitnou hodnotu služby ADSL. Také se domníváme, že nesplnil explicitní požadavek ministra informatiky Vladimíra Mlynáře.

Ačkoli Telecom dosud tvrdil, že agregace (1:50 a 1:20) se projeví jen malým poklesem rychlosti, skutečný pokles je velmi výrazný. Mnoha uživatelům klesla rychlost až pod úroveň dosahovanou na dial-upu. Tím většinou vzaly za své jejich poslední naděje na slušné a fungující připojení k Internetu za alespoň trochu rozumné peníze. Pokud si nyní nechají vnutit ještě zavedení datového limitu, mají šanci že se zvýšením nominální rychlosti vrátí faktická rychlost přenosu alespoň na původní hodnotu, na kterou si mezitím zvykli. Nejdříve ale koncem září, v mezidobí mohou oprášit svůj dial-up modem…

Zavedení objemového limitu kritizujeme zejména z pohledu zavedení nových „broadband“ služeb. Jestliže dnes velké procento uživatelů přenese za měsíc méně než 10 GB dat, pak je to také tím, že ještě nepoužívají nové broadband služby (poslech on-line rozhlasu, sledování TV on-line, různé multimediální služby atd.). Existence limitu je bude aktivně odrazovat od toho, aby tyto služby začali používat. Potenciální poskytovatelé těchto služeb zase bude odrazovat od toho, aby je začali poskytovat. Je to taková „podpora broadbandu naruby“.

Diskuze (285) Další článek: Mimail – poštovní červ schovaný v HTML

Témata článku: Video, NEC, Limitovaná nabídka, Limit, Uvedený limit, Vysoká pokuta, Možný důsledek, Variant, Poslední naděje, Nová podoba, Fair


Určitě si přečtěte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji