Nová paměť 64kB FRAM od Samsungu. Co to je zač?

Samsung Electronics Co., Ltd. oznámil výrobu zkušebních pamětí typu FRAM o kapacitě 64 kB.
Samsung Electronics Co., Ltd. oznámil výrobu zkušebních pamětí typu FRAM o kapacitě 64 kB. Paměť FRAM (Ferroelectric Random Access Memory) dává firmě Samsung novou platformu pro novou řadu pamětí budoucnosti. Jednotlivé buňky FRAM pamětí využívají vrstvy feroelektrického materiálu a její zbytkové polarizace.

Zatím se nejvíce využívají paměti DRAM. Paměti FRAM se ovšem vyznačují snadností návrhu a možností dosahování vyšších kapacit. A to ještě není vše. Tyto paměti se v rychlosti zpracování dat vyrovnají pamětem SRAM a možností uchovávání dat bez přítomnosti napájecího napětí pamětem FLASH. Všechny tyto uváděné výhody dávají tušit převratnou novinku v pamětech a vytyčují nové hranice vlastností paměťových čipů.

Vývojové oddělení nových technologií firmy Samsung završilo počáteční vývoj tohoto produktu v roce 1996. Po dalších dvou letech intenzivního bádání vyprodukovalo první zkušební kusy 64 kB pamětí FRAM v konkurenci největších výrobců paměťových čipů z Japonska, U.S.A. a Evropy. Nyní se snaží výrobu rozšířit i do 4MB a 16MB verzí a to především rapidním zvyšováním hustoty integrace. Výroba je zatím ještě v plenkách a dá se tedy očekávat ještě větší zvyšování kapacit. Zatím se počítá s malým počtem vyrobených kusů hlavně pro paměťové karty, kapesní hry a malé notebooky. V budoucnu se použití rozšíří do mobilních komunikačních prostředků a multimediálních produktů. Předpovědi odborníků hovoří o tom, že první paměti FRAM s kapacitou 1MB a vyšší lze v prodeji očekávat již příští rok. Postupně by pak měli tyto paměti vytlačovat z trhu paměti typu SRAM a FLASH. Pro srovnání ostatní největší výrobci paměťových čipů mají stále při vývoji pamětí FRAM problémy s hledáním levné technologie zapouzdřování a zvyšováním hustoty integrace.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Notebooky, Samsung, Paměťová buňka, Sram, Paměťový produkt, Největší výrobce, Malý výrobce, Největší výhoda, Jednotlivá buňka, Random, Paměti, Nový kus, Nová paměť, Paměť, Paměťový čip

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost