Nová paměť 64kB FRAM od Samsungu. Co to je zač?

Samsung Electronics Co., Ltd. oznámil výrobu zkušebních pamětí typu FRAM o kapacitě 64 kB.
Samsung Electronics Co., Ltd. oznámil výrobu zkušebních pamětí typu FRAM o kapacitě 64 kB. Paměť FRAM (Ferroelectric Random Access Memory) dává firmě Samsung novou platformu pro novou řadu pamětí budoucnosti. Jednotlivé buňky FRAM pamětí využívají vrstvy feroelektrického materiálu a její zbytkové polarizace.

Zatím se nejvíce využívají paměti DRAM. Paměti FRAM se ovšem vyznačují snadností návrhu a možností dosahování vyšších kapacit. A to ještě není vše. Tyto paměti se v rychlosti zpracování dat vyrovnají pamětem SRAM a možností uchovávání dat bez přítomnosti napájecího napětí pamětem FLASH. Všechny tyto uváděné výhody dávají tušit převratnou novinku v pamětech a vytyčují nové hranice vlastností paměťových čipů.

Vývojové oddělení nových technologií firmy Samsung završilo počáteční vývoj tohoto produktu v roce 1996. Po dalších dvou letech intenzivního bádání vyprodukovalo první zkušební kusy 64 kB pamětí FRAM v konkurenci největších výrobců paměťových čipů z Japonska, U.S.A. a Evropy. Nyní se snaží výrobu rozšířit i do 4MB a 16MB verzí a to především rapidním zvyšováním hustoty integrace. Výroba je zatím ještě v plenkách a dá se tedy očekávat ještě větší zvyšování kapacit. Zatím se počítá s malým počtem vyrobených kusů hlavně pro paměťové karty, kapesní hry a malé notebooky. V budoucnu se použití rozšíří do mobilních komunikačních prostředků a multimediálních produktů. Předpovědi odborníků hovoří o tom, že první paměti FRAM s kapacitou 1MB a vyšší lze v prodeji očekávat již příští rok. Postupně by pak měli tyto paměti vytlačovat z trhu paměti typu SRAM a FLASH. Pro srovnání ostatní největší výrobci paměťových čipů mají stále při vývoji pamětí FRAM problémy s hledáním levné technologie zapouzdřování a zvyšováním hustoty integrace.

Váš názor Další článek: Co dělat, když po upgrade z Windows 95 na Windows 98 nefunguje tisk

Témata článku: Notebooky, Samsung, Paměťový čip, Paměťový produkt, Malý výrobce, Random, Největší výrobce, Největší výhoda, Paměti, Paměť, Nový kus, Sram, Nová paměť, Paměťová buňka, Jednotlivá buňka

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší