Nová Opera 6.10: povedená evoluce

Nová linuxová verze oblíbeného webového prohlížeče Opera je na světě a rozhodně přináší několik zajímavých vylepšení. Podívali jsme se jí tedy pěkně na zoubek.
Webový prohlížeč Opera je zajímavým multiplatformním nástrojem, mezi jehož přednosti patří především její rychlost při vykreslování webových stránek či poměrně nízká náročnost na paměť či ostatní systémové zdroje vašeho počítače.

Poslední linuxová verze tohoto prohlížeče nesla číselné označení 6.03 a přestože byla poměrně povedená, obsahovala několik chybiček. Největší její nevýhodou však byla použitá starší verze (2) QT knihoven a s tím spojená instalace v moderních linuxových operačních systémech, kde jste byli odkázání na nutnost instalace staticky linkované verze.

Nová Opera 6.10 je již kompilována s využitím verze 3.0.5 QT knihoven, díky čemu projede instalace dynamicky linkovaných verzí v nejnovějších distribucích jako nůž máslem. A rozebírat zde výhody dynamicky linkovaných programů ve srovnání se statickými zřejmě nemá smysl.

Co se mi na nové Opeře líbí? Především rychlost zobrazování složitějších stránek se o trošíčku zvýšila, ovšem na druhé straně samotné spouštění aplikace trvá o pár vteřin déle. Na patřičně vybaveném stolním počítači jsem na tento rozdíl ani nepřišel, ale na své linuxovém notebooku (Pentium 133 MMX; 64 MB RAM; 20 GB disk) je toto zrychlení renderingu složitějších stránek opravdu příjemnou novinkou.

Co mne však potěšilo ze všeho nejvíce, je úplně přepracovaný tiskový výstup - předchozí verze Opery měla totiž problémy s korektním tiskem webových stránek se spoustou vložených tabulek (kupříkladu na Zive.cz nebo treba na webu Infosync.no produkovala starší verze Opery skutečně nepoužitelné výstupy, ve kterých byly texty i obrázky tištěny pres sebe. Verze 6.10 již touto nectností netrpí a funkce Fit to page skutečně funguje tak jak má - vytiskne nezkreslenou stránku na list papíru.

Nenarazil jsem v průběhu intenzivního používání ani na další nepsanou nectnost starších verzí tohoto prohlížeče. Opera byla vždy napadána za nedokonalou podporu kaskádových stylů webových stránek - a starší verze včetně 6.03 takové prostě byly. Ovšem u Opera 6.10 jsem na problém se styly prozatím nenarazil - a to ani na stránkách, na kterých jsem dříve míval problémy.

Samotné prostředí webového prohlížeče zůstává stejné - všechny texty jsou vyhlazeny, možnosti nastavení zůstávají tradičně velmi bohaté, fungují i naše oblíbené "myšoidní tahy". Dá se prohlásit, že běžný laik (který již dostane počítač s nainstalovanou Operou) příliš změn nepozná - ovšem pokud máte moderní linuxovou distribuci, je tato verze určena právě pro vás.

Diskuze (12) Další článek: Jak se bude dále vyvíjet Živě.cz II.

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Laika, Multiplatformní nástroj, Evo, Verse, Nová Opera, Verze


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky