Nová Opera 6.10: povedená evoluce

Nová linuxová verze oblíbeného webového prohlížeče Opera je na světě a rozhodně přináší několik zajímavých vylepšení. Podívali jsme se jí tedy pěkně na zoubek.
Webový prohlížeč Opera je zajímavým multiplatformním nástrojem, mezi jehož přednosti patří především její rychlost při vykreslování webových stránek či poměrně nízká náročnost na paměť či ostatní systémové zdroje vašeho počítače.

Poslední linuxová verze tohoto prohlížeče nesla číselné označení 6.03 a přestože byla poměrně povedená, obsahovala několik chybiček. Největší její nevýhodou však byla použitá starší verze (2) QT knihoven a s tím spojená instalace v moderních linuxových operačních systémech, kde jste byli odkázání na nutnost instalace staticky linkované verze.

Nová Opera 6.10 je již kompilována s využitím verze 3.0.5 QT knihoven, díky čemu projede instalace dynamicky linkovaných verzí v nejnovějších distribucích jako nůž máslem. A rozebírat zde výhody dynamicky linkovaných programů ve srovnání se statickými zřejmě nemá smysl.

Co se mi na nové Opeře líbí? Především rychlost zobrazování složitějších stránek se o trošíčku zvýšila, ovšem na druhé straně samotné spouštění aplikace trvá o pár vteřin déle. Na patřičně vybaveném stolním počítači jsem na tento rozdíl ani nepřišel, ale na své linuxovém notebooku (Pentium 133 MMX; 64 MB RAM; 20 GB disk) je toto zrychlení renderingu složitějších stránek opravdu příjemnou novinkou.

Co mne však potěšilo ze všeho nejvíce, je úplně přepracovaný tiskový výstup - předchozí verze Opery měla totiž problémy s korektním tiskem webových stránek se spoustou vložených tabulek (kupříkladu na Zive.cz nebo treba na webu Infosync.no produkovala starší verze Opery skutečně nepoužitelné výstupy, ve kterých byly texty i obrázky tištěny pres sebe. Verze 6.10 již touto nectností netrpí a funkce Fit to page skutečně funguje tak jak má - vytiskne nezkreslenou stránku na list papíru.

Nenarazil jsem v průběhu intenzivního používání ani na další nepsanou nectnost starších verzí tohoto prohlížeče. Opera byla vždy napadána za nedokonalou podporu kaskádových stylů webových stránek - a starší verze včetně 6.03 takové prostě byly. Ovšem u Opera 6.10 jsem na problém se styly prozatím nenarazil - a to ani na stránkách, na kterých jsem dříve míval problémy.

Samotné prostředí webového prohlížeče zůstává stejné - všechny texty jsou vyhlazeny, možnosti nastavení zůstávají tradičně velmi bohaté, fungují i naše oblíbené "myšoidní tahy". Dá se prohlásit, že běžný laik (který již dostane počítač s nainstalovanou Operou) příliš změn nepozná - ovšem pokud máte moderní linuxovou distribuci, je tato verze určena právě pro vás.

Diskuze (12) Další článek: Jak se bude dále vyvíjet Živě.cz II.

Témata článku: Prohlížeče, Opera, Verze, Evo, Nová Opera, Multiplatformní nástroj, Verse, Laika


Určitě si přečtěte

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní