Nová Opera 11.60 brzy zaútočí na vaše desktopy

Vylepšený e-mailový klient a RSS čtečka, pohodlnější přidání mezi oblíbené weby, šetrnější k paměti a desítky oprav. Stačí to?

Jestli sledujete Živě pravidelně, patrně jste před zhruba měsícem zaznamenali zmínku o chystané 3D hardwarové akceleraci v nové Opeře. Vývojáři měli původně v plánu vydat Operu 12 se všemi chystanými novinkami, nastala ale změna. Raději vydají Operu 11.60, aby jim „neujel vlak“.

Protože se vývojářům zatím nepodařilo dostatečně vyladit podporu hardwarové akcelerace, rozhodli se tuto komponentu nechat na později – údajně s ní mají velké plány. Udělali tedy rozumný krok, a místo vydání neodladěné Opery 12 raději vydají „jen“ Operu 11.60 bez hardwarové akcelerace. Tu si nechají až na opravdovou dvanáctou verzi.

Aktuálně vydanou betu 11.60 brzy vystřídají RC verze, takže jak už jsme u Opery zvyklí, dokončovací vývojové fáze nabírají na rychlosti a finální Opera tu bude co nevidět. A mimochodem, vyvíjí ji pod kódovým označením „Tuňák“.

RSS čtečka a e-mailový klient

Opera pro RSS čtečku i e-maily využívá společné rozhraní. Všechny dále popsané možnosti lze proto využít jak při procházení novinek pomocí RSS čtečky, tak i u e-mailového klienta.

V Opeře byl doposud standardní výpis – vše pod sebou a dole náhled. Nově vývojáři nabídli druhý „mód“ zobrazení, který je zaměřený na širokoúhlé displeje. V jednom sloupci zobrazuje standardně názvy článků (v případě RSS) a napravo v druhém sloupci samotný náhled na obsah RSS zdroje nebo e-mailu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo vylepšený standardní výpis a vpravo nové uspořádání

Všechny příspěvky jsou navíc seskupovány podle data, což je další novinka. Jedním kliknutím je možné danou skupinu zabalit či naopak rozbalit. Nedávné položky jsou schovány pod názvy dnů. Abyste na některé články či e-maily nezapomněli, můžete k nim přidat štítky nebo je označit „červenou tečkou“.

Klepněte pro větší obrázek
 Seskupování podle dat a štítky

Jestli si pamatujete na „milion“ různých zbytečných ikon, tak nové Opery se už není třeba bát. Vzhled se dočkal redesignu a „smetl“ s sebou ikony, které neměly opodstatnění. Navíc se dočkaly minimalistických variant, takže nezabírají drahocenné místo pracovní plochy. Značného zlepšení se také dočkalo pohodlně konfigurovatelné nastavení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Možnosti nastavení jsou konečně přehledné

Když už RSS čtečka doznala takových změn, škoda, že stále není možné jednotlivé RSS zdroje lépe spravovat. Každý zdroj ručně přesouvat mezi složkami je z pohledu použitelnosti velký problém. Zvláště, když se vám v RSS čtečce nachází stovky sledovaných zdrojů. Velká škoda, že vývojáři tento požadavek stále ignorují.

Vylepšené hledání v adresním řádku

Vývojáři přepracovali našeptávač v adresním řádku. Když začnete psát, uvidíte nové (resp. vylepšené) návrhy pro vyhledávání a upravený výpis, který čerpá data z historie navštívených webů a záložek. A jen pro připomenutí, i v tomto případě Opera využívá fulltextové vyhledávání na již navštívených stránkách.

Klepněte pro větší obrázek
 Nové hledání v našeptávači

Hvězdička pro oblíbené stránky

Další novinka také částečně souvisí s adresním řádkem. Přímo na jeho konci vidíte ikonu pro RSS kanál a nově také hvězdičku, pomocí které můžete stránku snadno přidat na Rychlý přístup (Speed Dial) nebo mezi oblíbené weby – to šlo doposud například pomocí klávesové kombinace CTRL + D nebo přetažením webu do záložek.

Klepněte pro větší obrázek
 Přidání webu mezi záložky nebo na Rychlý přístup

Pochopitelně můžete weby třídit do více složek, takže vám Opera všechny existující složky nabídne:

Klepněte pro větší obrázek
 Pokud web přidáváte mezi záložky, snadno vyberete cílovou složku

 

Po přidání se hvězdička v adresním řádku zobrazí žlutě a modře v rozbalovacím menu:

Klepněte pro větší obrázek
Modrá znamená: „Te to tam!“

Rychlejší načítání stránek a méně paměti

I tentokrát byla pro vývojáře důležitá rychlost načítání stránek, opět proto optimalizovali jádro. Opera má být zase trochu rychlejší při načítání stránek a slibuje menší spotřebu operační paměti na webech s JavaScriptem. To je pozitivní zpráva pro weby typu Facebook, kde se to JavaScriptem jenom hemží.

Nové jádro a lepší podpora webů včetně HTML5

Opera běží na vykreslovacím jádru Presto 2.10 a nabízí lepší zpracování HTML5 webů, např. pro <audio> a <video> se objevila podpora pro preload, buffered, seekable a muted. Novinkou je také DOM API pro HTML5 Microdata.

Slibovaná je plná podpora ECMAScript 5.1 a zlepšila se kompatibilita s XMLHttpRequest Level 2. Třetí verze kaskádových stylů se dočkala atributů radial-gradient a repeated-radial-gradient.

Máte chuť zkoušet?

Žádné další nové funkce se v Opeře 11.60 neobjeví. Teď už se jen budou vychytávat chyby, aby byla finální verze použitelná. Jestli máte chuť testovat, stáhněte si a vyzkoušejte aktuální beta verzi. Jen upozorňujeme, že instalátor ve výchozím nastavení aktualizuje nainstalovanou stabilní verzi Opery. Pokud tedy o ni nechcete přijít, měli byste zvolit jiný instalační adresář. A opět platí pravidlo, že se jedná o testovací verzi, která je určena pro testování, nikoli pro běžné použití.

Diskuze (49) Další článek: Intel se spojil s Toyotou, chce mít v automobilech Atomy

Témata článku: Software, Prohlížeče, Opera, Download, Druhý mód, ECMAScript, Červená tečka, Nová Opera, Hvězdička, Opera ?, Velká škoda, Brzy, Tuňák, Ctrl + D, Gradient, Značné zlepšení, DOM API, Vylepšený standard, Presto, Pozitivní zpráva, Nové hledání, Nové uspořádání, Hardwarová podpora, Společné rozhraní, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída