Nová ochrana skladeb odolá i převodu přes analogový signál

Na trh pomalu míří technologie, která je schopna do nahrávek vkládat další datový kanál, který zůstane zachován i v případě, kdy nahrávku proženete analogovou cestou.
Firma SunnComm, která vyvíjí protipirátské systémy ochrany nahrávek, licencovala od firmy Stealth MediaLabs technologii na vkládání dodatečných informací do nahrávek.

Samotná metoda byla poprvé představena svými tvůrci Alexandrem Ilievem a Michaelem Scordilisem z univerzity v Miami již v roce 2001, nyní se tedy dostává do komerčního nasazení. Popis samotné technologie nikde na webu nezachází do detailů. Z toho, co je k dispozici, lze říci, že metoda je založena na drobných časových posunech mezi levým a pravým kanálem, které jsou sluchem nepostřehnutelné. Do nahrávky je přitom možné vložit až 20 kbit/s dodatečných informací. Mohou zde být nejen informace pro zabezpečení nahrávky, ale například titulky, dodatečné informace i klidně obrázky. Tedy data obohacující samotnou nahrávku nikoli omezující její používání. Při představení technologie ukázali autoři 3 MB standardní zvukový soubor (neřečeno v jakém formátu), do nějž bylo přidáno 1,8 MB dalších informací bez zvýšení velikosti souboru a změny zvuku.

Tato technologie by měla odolávat i poměrně hrubému zacházení s nahrávkou, údajně je odstranitelná pouze při značném poškození samotné nahrávky. Neměla by zmizet ani při překopírovávání přes analogový kabel, které obvykle odstraní řadu digitálních dodatečných informací. V současnosti existuje plug-in do Windows Media Playeru, který dokáže dodatečné informace zpracovávat.

Prvním cédéčkem, které by měla využívat tuto technologii, jsou zatím nezveřejněné ranné nahrávky Ika a Tiny Turnerových s názvem Early Sessions. Na tomto CD by měla být i nová technika ochrany od Microsoftu s druhou session na cédéčku pro počítače. Cédéčko tak bude přeplněné ochrannými technologiemi.

Jako už mnohokrát v minulosti je vhodné nesdílet optimismus propagátorů této ochrany, jelikož v podstatě všechny ochrany byly nějakým způsobem obejity. Užitečnější bude spíše přidávání dodatečných informací, například ty titulky v audio stopě vypadají poměrně slibně.

Diskuze (53) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Windows, Zvukový kanál, Analogový, Miami, Audio kabely, Vhodná technologie, Analogový signál, Převod, Nová technika, Hrubé zacházení, Zvuková stopa

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů