Nová ochrana skladeb odolá i převodu přes analogový signál

Na trh pomalu míří technologie, která je schopna do nahrávek vkládat další datový kanál, který zůstane zachován i v případě, kdy nahrávku proženete analogovou cestou.
Firma SunnComm, která vyvíjí protipirátské systémy ochrany nahrávek, licencovala od firmy Stealth MediaLabs technologii na vkládání dodatečných informací do nahrávek.

Samotná metoda byla poprvé představena svými tvůrci Alexandrem Ilievem a Michaelem Scordilisem z univerzity v Miami již v roce 2001, nyní se tedy dostává do komerčního nasazení. Popis samotné technologie nikde na webu nezachází do detailů. Z toho, co je k dispozici, lze říci, že metoda je založena na drobných časových posunech mezi levým a pravým kanálem, které jsou sluchem nepostřehnutelné. Do nahrávky je přitom možné vložit až 20 kbit/s dodatečných informací. Mohou zde být nejen informace pro zabezpečení nahrávky, ale například titulky, dodatečné informace i klidně obrázky. Tedy data obohacující samotnou nahrávku nikoli omezující její používání. Při představení technologie ukázali autoři 3 MB standardní zvukový soubor (neřečeno v jakém formátu), do nějž bylo přidáno 1,8 MB dalších informací bez zvýšení velikosti souboru a změny zvuku.

Tato technologie by měla odolávat i poměrně hrubému zacházení s nahrávkou, údajně je odstranitelná pouze při značném poškození samotné nahrávky. Neměla by zmizet ani při překopírovávání přes analogový kabel, které obvykle odstraní řadu digitálních dodatečných informací. V současnosti existuje plug-in do Windows Media Playeru, který dokáže dodatečné informace zpracovávat.

Prvním cédéčkem, které by měla využívat tuto technologii, jsou zatím nezveřejněné ranné nahrávky Ika a Tiny Turnerových s názvem Early Sessions. Na tomto CD by měla být i nová technika ochrany od Microsoftu s druhou session na cédéčku pro počítače. Cédéčko tak bude přeplněné ochrannými technologiemi.

Jako už mnohokrát v minulosti je vhodné nesdílet optimismus propagátorů této ochrany, jelikož v podstatě všechny ochrany byly nějakým způsobem obejity. Užitečnější bude spíše přidávání dodatečných informací, například ty titulky v audio stopě vypadají poměrně slibně.

Diskuze (53) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Windows, Audio kabely, Nová ochrana, Analogový signál, Zvuková stopa, Miami, Nová technika, Hrubé zacházení, Analogový, Převod, Vhodná technologie, Zvukový kanál


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

Lenovo přivezlo na IFA 2018 skutečné inovace. Tyto tři notebooky stojí za to

** Yoga C930 nabídne revoluční reproduktor v kloubu displeje ** Yoga Book C930 představuje zdařilý reparát podivného Yoga Booku ** ThinkPad X1 Extreme se může pochlubit extrémní výbavou v tenkém těle

Tomáš Holčík | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku