Nová ochrana skladeb odolá i převodu přes analogový signál

Na trh pomalu míří technologie, která je schopna do nahrávek vkládat další datový kanál, který zůstane zachován i v případě, kdy nahrávku proženete analogovou cestou.
Firma SunnComm, která vyvíjí protipirátské systémy ochrany nahrávek, licencovala od firmy Stealth MediaLabs technologii na vkládání dodatečných informací do nahrávek.

Samotná metoda byla poprvé představena svými tvůrci Alexandrem Ilievem a Michaelem Scordilisem z univerzity v Miami již v roce 2001, nyní se tedy dostává do komerčního nasazení. Popis samotné technologie nikde na webu nezachází do detailů. Z toho, co je k dispozici, lze říci, že metoda je založena na drobných časových posunech mezi levým a pravým kanálem, které jsou sluchem nepostřehnutelné. Do nahrávky je přitom možné vložit až 20 kbit/s dodatečných informací. Mohou zde být nejen informace pro zabezpečení nahrávky, ale například titulky, dodatečné informace i klidně obrázky. Tedy data obohacující samotnou nahrávku nikoli omezující její používání. Při představení technologie ukázali autoři 3 MB standardní zvukový soubor (neřečeno v jakém formátu), do nějž bylo přidáno 1,8 MB dalších informací bez zvýšení velikosti souboru a změny zvuku.

Tato technologie by měla odolávat i poměrně hrubému zacházení s nahrávkou, údajně je odstranitelná pouze při značném poškození samotné nahrávky. Neměla by zmizet ani při překopírovávání přes analogový kabel, které obvykle odstraní řadu digitálních dodatečných informací. V současnosti existuje plug-in do Windows Media Playeru, který dokáže dodatečné informace zpracovávat.

Prvním cédéčkem, které by měla využívat tuto technologii, jsou zatím nezveřejněné ranné nahrávky Ika a Tiny Turnerových s názvem Early Sessions. Na tomto CD by měla být i nová technika ochrany od Microsoftu s druhou session na cédéčku pro počítače. Cédéčko tak bude přeplněné ochrannými technologiemi.

Jako už mnohokrát v minulosti je vhodné nesdílet optimismus propagátorů této ochrany, jelikož v podstatě všechny ochrany byly nějakým způsobem obejity. Užitečnější bude spíše přidávání dodatečných informací, například ty titulky v audio stopě vypadají poměrně slibně.

Diskuze (53) Další článek: Běží vám po instalaci SP1 pro Windows XP programy pomaleji?

Témata článku: Windows, Vhodná technologie, Hrubé zacházení, Nová technika, Zvuková stopa, Analogový, Zvukový kanál, Nová ochrana, Audio kabely, Analogový signál, Převod, Miami


Určitě si přečtěte

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

Google Mapy vs. Mapy.cz: Které internetové mapy jsou lepší?

** Jsou lepší mapy od Googlu, nebo ty od Seznamu? ** Má být mapa především tradiční mapou, nebo spíše asistentem? ** Vyslechněte si argumenty a hlasujte, na jaké straně jste vy

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 76

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 35

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85