Nová nVidia do pracovních stanic

Zatímco na poli akcelerátorů pro herní počítače ztrácí nVidia své výsostné postavení, snaží se tatáž společnost ovládnout další lukrativní trh. Pro oblast profesionální grafiky tak nasazuje ďábelsky výkonné čipy Quadro FX.
Trh pracovních stanic je jedním z rostoucích segmentů stagnujícího trhu s PC. Přes relativně malé objemy prodeje v řádu milionu kusů jsou ale zajímavým odbytištěm i pro giganta velikosti nVidie. K většímu prosazení v této oblasti má nVidii pomoci dvojice čipů Quadro FX – FX 2000 a FX 1000. Ty jsou označovány za první představitele „páté generace“ grafických čipů pro pracovní stanice. Prvními výrobci, kteří zahájí produkci grafických karet s těmito čipy, budou PNY pro Severní Ameriku a Leadtek pro Asii.

Vývoj grafických adaptérů pro pracovní stanice využívané pro práci v systémech CAD/CAM, vizualizačních medicínských systémech i ve filmovém průmyslu trval déle než vývoj spotřebitelských grafických adaptérů. Ale stejně jako v případě obyčejných „geforcek“ si i profesionální uživatelé počkají na plné využití potenciálu nových grafických čipů až do doby, kdy budou k dispozici upravené verze software s podporou speciálních funkcí, kterými Quadro FX disponuje.

Mezi hlavní inovace patří použití DDR-II pamětí, podpora 8x AGP, 16x FSAA až do rozlišení 3840x2400 a pět programovatelných 128b pipeline, což ve výsledku znamená hrubý výkon 80 milionů osvícených a otexturovaných trojúhelníků, které karta zvládne vykreslit za jedinou sekundu. Samozřejmostí je i možnost připojení dvou LCD displejů zároveň. Kromě šestnáctinásobného antialiasingu pro vyhlazování hran objektů slouží k vylepšení celkové kvality a přesnosti obrazu také technologie subpixel precision, která zabraňuje vzniku geometrických nepřesností.

Nová GPU je plně programovatelná s větší volností a novými funkcemi podporovanými nástrojem Cg pro programování grafiky od nVidie. Už v okamžiku oznámení výroby nových grafických karet disponuje nVidia celou řadou certifikátů od nejvýznamnějších výrobců grafického a vizualizačního software. Ovladače budou jednotné pro oba dva modely a budou dostupné pro všechny platformy běžně využívané na pracovních stanicích včetně linuxu.

První grafické karty založené na čipu Quadro FX budou k dispozici první únorový týden za cenu blízkou 2 000 USD za FX 2000 a 1 300 USD za FX 1000. Během roku pak nVidia čeká ještě další přírůstky do své modelové řady se snahou přinést kartu založenou na čipu Quadro FX za cenu pod tisíc dolarů.

Diskuze (8) Další článek: Piškvorky.NET 2002 mají vítěze

Témata článku: Software, První kus, Nvidia, První představitel, První karta, 1000, Grafický čip, Hlavní inovace, Grafický objekt, Nvidia Quadro, První funkce, Profesionální segment, Celkový obraz, Malý objekt


Určitě si přečtěte

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku