Nová nVidia do pracovních stanic

Zatímco na poli akcelerátorů pro herní počítače ztrácí nVidia své výsostné postavení, snaží se tatáž společnost ovládnout další lukrativní trh. Pro oblast profesionální grafiky tak nasazuje ďábelsky výkonné čipy Quadro FX.
Trh pracovních stanic je jedním z rostoucích segmentů stagnujícího trhu s PC. Přes relativně malé objemy prodeje v řádu milionu kusů jsou ale zajímavým odbytištěm i pro giganta velikosti nVidie. K většímu prosazení v této oblasti má nVidii pomoci dvojice čipů Quadro FX – FX 2000 a FX 1000. Ty jsou označovány za první představitele „páté generace“ grafických čipů pro pracovní stanice. Prvními výrobci, kteří zahájí produkci grafických karet s těmito čipy, budou PNY pro Severní Ameriku a Leadtek pro Asii.

Vývoj grafických adaptérů pro pracovní stanice využívané pro práci v systémech CAD/CAM, vizualizačních medicínských systémech i ve filmovém průmyslu trval déle než vývoj spotřebitelských grafických adaptérů. Ale stejně jako v případě obyčejných „geforcek“ si i profesionální uživatelé počkají na plné využití potenciálu nových grafických čipů až do doby, kdy budou k dispozici upravené verze software s podporou speciálních funkcí, kterými Quadro FX disponuje.

Mezi hlavní inovace patří použití DDR-II pamětí, podpora 8x AGP, 16x FSAA až do rozlišení 3840x2400 a pět programovatelných 128b pipeline, což ve výsledku znamená hrubý výkon 80 milionů osvícených a otexturovaných trojúhelníků, které karta zvládne vykreslit za jedinou sekundu. Samozřejmostí je i možnost připojení dvou LCD displejů zároveň. Kromě šestnáctinásobného antialiasingu pro vyhlazování hran objektů slouží k vylepšení celkové kvality a přesnosti obrazu také technologie subpixel precision, která zabraňuje vzniku geometrických nepřesností.

Nová GPU je plně programovatelná s větší volností a novými funkcemi podporovanými nástrojem Cg pro programování grafiky od nVidie. Už v okamžiku oznámení výroby nových grafických karet disponuje nVidia celou řadou certifikátů od nejvýznamnějších výrobců grafického a vizualizačního software. Ovladače budou jednotné pro oba dva modely a budou dostupné pro všechny platformy běžně využívané na pracovních stanicích včetně linuxu.

První grafické karty založené na čipu Quadro FX budou k dispozici první únorový týden za cenu blízkou 2 000 USD za FX 2000 a 1 300 USD za FX 1000. Během roku pak nVidia čeká ještě další přírůstky do své modelové řady se snahou přinést kartu založenou na čipu Quadro FX za cenu pod tisíc dolarů.

Diskuze (8) Další článek: Piškvorky.NET 2002 mají vítěze

Témata článku: Software, První představitel, První karta, První kus, Hlavní inovace, Nvidia Quadro, Grafický čip, Profesionální segment, Grafický objekt, Malý objekt, Nvidia, První funkce, 1000, Celkový obraz


Určitě si přečtěte

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek | 73

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu