Nová karta Geforce2 Pro dobývá HDTV svět

Firma NVidia zveřejnila detaily o své nové kartě s názvem GeForce2 Pro.
Firma NVidia zveřejnila na své webové stránce detaily o své nové kartě s názvem GeForce2 Pro. Srdcem této novinky je obvod GeForce2 GTS, tudíž o nový videoprocesor nejde. Karta je však doplněna o audio/video vstup a televizní výstup.

Vstupním obvodem pro audio a video je video/TV dekodér. Vlastní obvod GeForce2 GTS nedisponuje funkcemi pro audio a video kompresi dat, proto je na videoakcelerátor integrován speciální obvod. Pro televizní výstup je opět určen speciální obvod pro kódování do PAL nebo NTSC režimu. Shodně jako původní karta má GeForce2 Pro výstup jak na analogový CRT monitor, tak i digitální pro LCD panely.

NVidia zvolila tuto kartu jako základní kámen pro příjem HDTV televizního signálu, který se co nevidět začne masově šířit nejen v USA. Osazený čip kromě obvyklých vlastností totiž umí pracovat jako HDVP neboli High-Definition Video Processor. Ta dovoluje sledovat v plné kvalitě v celoobrazovkovém režimu nejen DVD, ale rovněž HDTV. K tomu je nutné připojit vlastní přijímač HDTV, které podle vyjádření mnohých bude levný.

Pro úplnost zopakuji funkce čipu – AGP 4x, 256bitové jádro, paměťové rozhraní pro 128bitovou DDR SDRAM s maximální velikostí RAM 128 MB. Výkon karty je poměrně vysoký – 1600 milionů texelů za sekundu (1,6 gigatexelů/s) nebo přes 25 milionů trojúhelníků za sekundu.

Zdroj informací: oficiální dokument NV15PSS1 datovaný 18.9.2000 (neboli až za týden!)

Živě komentuje: Firma NVidia se začíná tvrdě připravovat na přicházející HDTV standard. Oblast her je sice fajn, ale jako každá oblast i tato má své hranice. HDTV bude hlavně v USA velkým trendem přechod ze současné naprosto nedostačující NTSC normy do HDTV. Pro uživatele bude nejjednodušší cesta do HDTV světa využít svůj počítač a podle představ firmy NVidia právě GeForce2 Pro kartu. Jinak by museli své NTSC televizní přijímače odepsat a koupit místo toho nový s možností HDTV příjmu. Připojením k monitoru počítače je vyřešen i problém kvalitního výstupu, protože konverzí na NTSC formát (pro zobrazení na NTSC televizi) by signál značně utrpěl. Některé monitory již podporují formát 1920 x 1080, což je nejvyšší rozlišení HDTV:

Formáty podle ATSC (American Television Standards Committee)

Rozlišení 640 x 480 720 x 480 1280 x 720 1920 x 1080
poměr stran 16:9 ne ano ano ano
poměr stran 4:3 ano ano ne ne
stránkování 24 Hz progresivně ano ano ano ano
stránkování 30 Hz progresivně ano ano ano ano
stránkování 30 Hz prokládaně ano ano ne ano
stránkování 60 Hz progresivně ano ano ano ne
NVidia HDVP ano ano ano ano

Doposud byla symbolem maximálního audio/video použití karta firmy ATI s názvem All-in-wonder (s různými přívlastky pro rozlišení jiných videoakcelerátorů). Oproti GeForce2 Pro mají stále televizní přijímač. Ten se v nyní s ohledem na HDTV zdá naopak nevýhodou, protože pro příjem HDTV bude k ničemu a bude nutné použít externí. Potom bude šance obou karet minimálně srovnány. Čip videoakcelerátoru GeForce2 GTS je totiž konstruován právě s ohledem na možné využití jako HDTV dekodéru.

Proč vlastně chtít HDTV? V první řadě se jedná o obrovský skok v kvalitě díky novým formátům. Dosavadní poměr stran 4:3 se zvýší na 16:9, který odpovídá širokoúhlým formátům, které vídáme v kinech. Dosavadní televizní norma (rozuměj americká televizní norma NTSC) disponuje 378 tisíci body, kdežto HDTV až osmkrát tolik (přesně 2.073.000 milionu bodů). Norma NTSC (resp. současná NTSC-1) má 525 řádků analogově a 60 Hz stránkování, kdežto i u nás používaný PAL má 625 řádků analogově, ale jen 50 Hz stránkování. Převedeno na digitální signál má NTSC norma maximální rozlišení 720 x 486 pixelů. Zvuk je přenášen většinou jako standardní dvoukanálový (stereo), kdežto HDTV umožňuje šestikanálový zvuk (resp. 5+1).

Diskuze (1) Další článek: 324 tisíc za doménu epodpis.cz

Témata článku: Video, HDTV, Nová karta, Svět, Obrovský příjem, Nejvyšší detail, Obvyklá funkce, Původní karta, Wonder, NTSC, Levné monitory k počítači

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů