Nová informační politika EU - od broadbandu k seniorům

Informační politika Evropské unie díky své inovaci více směřuje od pouhého soustředění na technologie k většímu důrazu na budování služeb a jejich využívání. Cílem informačních technologií ve službách EU má být zvyšování konkurenceschopnosti a tvorba pracovních míst. I z těchto základů ale mohou vyrůst zajímavé věci, například jednotná evropská licence pro hudbu a filmy v elektronické podobě.
Nová informační politika EU - od broadbandu k seniorům

Evropská komise (EK) představila nezávisle na posledním vývoji politické situace v Unii svou informační politiku pro rok 2006 až 2010. V souladu se směřováním Evropské unie jako celku kladou autoři informační politiky důraz na hospodářský růst regionu a jeho konkurenceschopnost v globálním měřítku. Základem programu i2010 – European Information Society 2010 – jsou tyto oblasti:

  • Vytvoření jednotného informačního prostoru Evropské unie
  • Posílení inovací a investic v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT)
  • Vytvoření vstřícné informační společnosti

Podstatou pro naplnění všech tří základních cílů Evropské unie v oblasti ICT je maximální rozšíření informačních technologií v domácnostech, malých i středních firmách a veřejné správě. Podle nejnovějších statistických údajů se oblast ICT v rámci EU podílí na čtvrtině růstu hrubého národního produktu a 40 % na růstu produktivity. Rozdíly v hospodářských výsledcích mezi jednotlivými zeměmi lze podle EK vysvětlit rozdíly v investicích do oblasti ICT, výzkumu a využití výhod informační společnosti nebo mediálního průmyslu, ve kterém hraje stále větší roli vývoj a distribuce videoher.

Jednotný evropský informační prostor

Trochu socialisticky znějící první pilíř nové informační politiky Evropské unie reaguje na proměnu vnímání informačních technologií a na jejich skutečné proniknutí do každodenního života. Jde zejména o prosazování nových technologií a služeb využívajících vysokorychlostních datových sítí, které jsou dostupné většině obyvatel EU.

Důraz klade Evropská komise na služby Voice over IP, internetové a digitální televize nebo online prodej hudby. Podle údajů, z nichž EK vychází, se počet pracovních míst v oblasti digitálního obsahu prodávaného online zvýší do roku 2008 na trojnásobek (při desetinásobném zvýšení počtu uživatelů těchto služeb).

Aby došlo k naplnění ekonomického potenciálu, chce komise prosazovat rychlejší přístup k internetu tak, aby bylo možné pohodlně využívat datově náročné služby, jako je například video ve vysokém rozlišení. Zároveň hodlá vytvořit právní prostředí pro nové online služby, zajistit interoperabilitu mezi různými systémy a podporovat lepší zabezpečení online služeb před zneužíváním osobních informací, a zvýšit tak důvěru uživatelů v online služby a nákupy.

Praktické vlivy bude EK v této oblasti uplatňovat například podporou bezdrátových sítí. Do konce roku by měla být schválena strategie pro efektivní správu frekvenčního spektra, výsledky by měly být aplikovány už v roce 2006. Nový impulz dostanou rádiové datové sítě v roce 2012, kdy by mělo dojít k ukončení klasického televizního vysílání v celé Evropské unii a k jeho nahrazení digitálním vysíláním nebo televizí přes internet. Ještě letos by se mělo uskutečnit také přepracování směrnice Televize bez hranic, která určuje pravidla pro multimediální služby. Dojde také k revizi regulačních opatření, týkajících se datových služeb v čele s ADSL.

V rámci i2010 chce Evropská komise také vytvořit jednotný přístup pro efektivní a interoperabilní správu digitálních práv u multimédií. Vytvoření jednotné platformy a jednotné evropské licence pro využití multimediálních děl by výrazně zjednodušilo situaci na trhu a zajistilo volný pohyb zboží i v této specifické oblasti. Nejednotnost licencí a v podstatě monopolní postavení autorských svazů jednotlivých členských zemí se aktuálně projevuje například blokováním přístupu českých uživatelů k službě iTunes Music Store.

Investice do výzkumu technologií

Na rozdíl od naší vlády klade Evropská komise důraz na vědu a výzkum i v praxi, ale ve srovnání s USA a Japonskem investice do výzkumu ICT stále zaostávají. Z celkových výdajů (na vědu a výzkum) tvoří v Evropě výdaje na výzkum ICT 18 %, v případě USA to bylo 34 % a v Japonsku ještě o procento více.

Evropská komise proto v rámci i2010 volá po cíleném výzkumu, který bude hledat řešení pro kritická místa, jako je jednoduchost používání ICT nebo bezpečnost. Právě do oblasti ICT mají směřovat prostředky, které EU chybí k naplnění barcelonského závazku – dávat 3 % hrubého produktu na vědu a výzkum. Zároveň má i2010 přispět k snížení bariér mezi výsledky výzkumu a jejich finančním ohodnocením.

Na výzkum ICT přispěje Evropská komise přímo dvěma programy. V rámci programu ICT Policy support vydá 802 miliony eur, dalších 1,8 miliardy eur do výzkumu vloží prostřednictvím Sedmého rámcového programu a jeho Technologických priorit společnosti.

Vstřícná společnost pro lepší život

Další nadnesený termín použila Evropská komise pro popsání snahy o zpřístupnění elektronických služeb všem občanům EU. Součástí snah EK v této oblasti je také snižování cen a větší dostupnost služeb v oblastech s nižší koncentrací populace či chudších regionech. Důraz bude EK v rámci programu i2010 klást na přístupnost, jednoduchost a reálnou využitelnost služeb veřejnosti.

Kromě vývoje takových služeb bude podle EK nutné tyto služby propagovat a naučit je veřejnost využívat. Vzhledem k demografickému vývoji Evropy bude důraz kladen také na medicínské aplikace s využitím ICT tak, aby byl systém lékařské péče efektivnější a přístupnější.

Nová informační politika Evropské unie obsahuje také iniciativu Education and Training 2010, která má zajistit zvyšování informační gramotnosti u skupin, jako jsou nezaměstnaní, senioři nebo tělesně postižení. Na rok 2008 je potom plánována evropská iniciativa e-Inclusion, jež má řešit problémy rovných příležitostí, regionálních rozdílů atd.

V oblasti zlepšování kvality života se chce EK v následující "pětiletce" soustředit na tři základní problémy. Prvním je již zmíněné stárnutí populace, druhým jsou inteligentní ekologické automobily a třetím klíčovým tématem je budování a podpora digitálních knihoven, které usnadní přístup k multimediálním materiálům obdobně, jako to klasické knihovny dokázaly u tištěných materiálů.

i2010 a Česká republika

V tuto chvíli neexistuje oficiální materiál, který by vyjadřoval přístup české vlády k nově prezentované informační politice Evropské unie, což je vzhledem k jejímu představení prvního června pochopitelné. Můžeme vycházet z toho, že ČR se v minulosti hlásila k programům eEurope+ pro přistupující země i samotnému programu eEurope po svém přistoupení.

Zároveň ale nelze očekávat, že by se otázky ICT staly skutečnou prioritou současné vlády. A vzhledem k nedávno představeným úmyslům ODS zrušit některá ministerstva včetně ministerstva informatiky není možné předpokládat zásadní zvrat v přístupu k informačním a komunikačním technologiím ani v případě změny vlády.

Stačit nám tak musí dosavadní snahy ministerstva informatiky, které prosazuje používání digitálního podpisu, řídí Národní program počítačové gramotnosti a podporuje používání otevřených komunikačních formátů v rámci státní správy.

Diskuze (4) Další článek: Ke stažení: Nový Total Commander a Maxthon

Témata článku: Video, Bezpečnost, Evropská unie, Politika, Hospodářský růst, Televize online, Nová vláda, Právní prostředí, Politik, Rámec, První automobil, Efektivní využití, Státní hranice, Kritická situace, Náročné používání, Cíl výzkumu, Vývoj automobilu, EEU, Evropská komise, Regionální rozdíl, Monopolní postavení, Česká televize i vysílání, Zásadní zvrat, Česká televize vysílání, BroadbandSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle