Nová hra Microsoftu: napište si vlastního červa

Ten, jehož programový kód se nejvíce rozšíří po světě, vyhrává.
Ve hře Terrarium jde na první pohled o něco velmi nekalého, vaším úkolem je naprogramovat kus kódu, který se nejvíce rozšíří do celého světa a zahubí všechny konkurenční programy. Na pohled druhý se však jedná o zábavnou demonstraci možností .NET, kde si můžete hrou vycvičit své programátorské schopnosti.

Jde o to vytvořit takové zvířátko, které obstojí nejen vůči dalším tvorům ve vašem soukromém teráriu, ale dokáže se rozšířit do světa a zlikvidovat i konkurenční zvířátka. Na vašem počítači rozjedete vlastní terárium, kde naprogramujete nějaké rostlinky, ty doplníte býložravci a také masožravci. Vytvoříte si takový malý ekosystém. V tomto teráriu se však pohybuje i teleportovací kulička, která všechna zvířátka, na která narazí, přesune do náhodného jiného terária na Internetu. Všechna terária jsou totiž propojena v rámci peer-to-peer sítě a tak tvoří jeden velký systém. Pokud máte zapnuté terárium, prostě se vám přiteleportuje třeba mravenec z Kanady a sní vám všechny slušné broučky, které jste si sami naprogramovali, pokud ovšem nebudete zručnější a naopak neobsadíte Kanadu vy. Terárium využívá pro registraci klientů a vedení statistik centrální server, vzájemná výměna zvířátek ale již probíhá pouze mezi jednotlivými klienty. Komunikace probíhá přes http na portu 50000, tomu je případně nutné přizpůsobit konfiguraci firewallu či NATu.

Klepněte pro větší obrázek

Ke tvorbě vlastního osazenstva terária budete potřebovat .NET Framework SDK a vlastní aplikaci. Finální verze by měla být zpřístupněna dnes, pokud tam ještě nebude, bude tam poslední betaverze. Programovat zvířátka můžete jen s .NET Frameworkem, pohodlnější to je ovšem s Visual Studiem .NET (betaverze bude stačit). Pokud nechcete tvořit nové potvůrky, ale postačí vám jen samotné terárium, bude vám stačit .NET Framework Redistributable.

Jednotlivé druhy zvířátek jsou v podstatě DLL knihovny, tedy reálné kusy programového kódu. Pochopitelně hned tedy přijde na mysl možnost vytvořit broučka, který sní na jiném počítači nejen trávu v teráriu, ale současně také třeba data na pevném disku. Tomuto brání bezpečnostní funkce v .NET Frameworku (přesněji v Common Language Runtime), které žádné ze zvenčí načtených komponent nedovolí přístup k prostředkům počítače, jako třeba k souborům či registrům počítače. Navíc terárium nedovolí ani vám přidat takové zvíře, které provádí některou z řady nepovolených instrukcí.

Všechna zvířátka se programují ve zdrojovém kódu, díky předpřipraveným šablonám se ale můžete zaměřit na pilování vlastností.

Každopádně se jedná zejména pro vývojáře o zajímavé zpestření. Moc her podobného zaměření, kde by mohli měřit své programátorské schopnosti s jinými z celého světa není. Celá hra startuje dnes, zapojit se může každý. Bližší informace o projektu v rozhovoru s tvůrci celého projektu najdete na MSDN.

Diskuze (14) Další článek: Studenti v Americe se maj

Témata článku: Software, Microsoft, Programování, Framework, Červ, Hra, Finální kus, Celá hra, Předpřipravená šablona, VLA, Kanada, Velký systém, Nová hra, Peer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 13 grafických karet

Srovnání 7 dokovacích stanic s USB-C

Jak na perfektní noční fotografie

Kvalitní zdroje informací pro sebevzdělávání