Microsoft | Windows 10 | Windows 10X

Nová generace Windows se jmenuje 10X. Přinese zcela nové rozhraní a ovládání

Microsoft minulý týden představil nejen nové tablety a notebooky, ale i zařízení Surface Neo se dvěma displeji. To je zajímavé mimo jiné i tím, že v něm poběží nový operační systém Windows 10X. Půjde o systém speciálně navržený pro počítače s více obrazovkami, jejichž rozlišení, natočení a využití se navíc průběžně mění. Systém proto přinese především zcela přepracované uživatelské rozhraní.

Windows 10 měly od počátku pohánět všechny typy zařízení, od hybridů přes tablety a klasické desktopy až po mobilní zařízení. Vizi se ale podařilo naplnit jen částečně – na mobilech Desítky skončily a od dotykového rozhraní pomalu upouští, byť stále pohání i tablety a další zařízení. 

Společně s příchodem nových typů počítačů se ale Microsoft posune dál a přinese systém částečně nový. Windows 10X totiž sice sdílí jádro s Windows, nabídnou ale jiné prostředí i funkce. Klasické Windows 10 pro desktopy budou vyvíjeny vedle toho zvlášť - Microsoft se zjevně na Windows 8 poučil, že s příliš velkými změnami v uživatelském prostředí není dobré experimentovat v hlavním desktopovém systému.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Na tohle budou Windows 10X připravené – zařízení se dvěma displeji.

Hlavním smyslem nového systému je, aby správně pracoval na zařízeních se dvěma displeji. Zde se například počítá s tím, že na každé obrazovce budete mít otevřené jiné okno a navzájem spolu budou umět spolupracovat.

Základ stejný, kabát nový

Základní jádro systému bude stejné, stejně tak i principy ovládání, lišit se ale budou jednotlivé detaily a funkcemi. Logicky se zde například počítá se speciálními gesty na přesun oken mezi displeji a jejich maximalizování apod. Ta budou z velké části nová, stavět ale budou na tom, co již dnes známe z Windows (připínání obrazovek ke stranám apod.).

Klepněte pro větší obrázek 
Přepracované bude i uživatelské rozhraní včetně nabídky Start

Staronová bude i interakce s příslušenstvím. Již nyní má firma svoje zařízení Dial, které můžete umístit na displej a systém kolem něj vykreslí ovládací panel. Microsoft na konferenci při představování Surface Neo ukázal, jak by to mohlo vypadat – systém sám rozpozná přiloženou klávesnici a kde se nachází. V horní nepřekryté části tak může zobrazit doplňující tlačítka pro klávesnici, naopak ve spodní virtuální touchpad.

Zapomenout můžeme na klasické desktopové rozhraní. Ještě je brzy na konkrétní změny, co ale Microsoft ukázal, bylo na hony vzdálené tomu, co známe z Windows na počítačích nyní. Žádný spodní panel, místo něj vysouvací lišta s velmi upravenou nabídkou Start, kde hlavně nenaleznete žádné dlaždice. Přesto ale i tento systém zvládne v kontejneru spustit klasické Win32 aplikace, nebude se tedy spoléhat jen na ty moderní.

Windows 10X budou pohánět zařízení se dvěma displeji. Třeba Surface Neo:

Klasické Desítky se zřejmě inspirují

Microsoft sám ve svém blogovém příspěvku zmiňuje, že by se uživatelé neměli učit nic nového - prostě jen přejdou na nové zařízení a začnou ho přirozeně používat. To buď znamená, že Windows 10X nakonec nebudou mít natolik rozdílný vzhled jako se to jeví z aktuálních videí, nebo se klasické desktopové Desítky tomuto směru částečně přizpůsobí. Něco podobného ostatně již několikrát uniklo – včetně přepracovaného Start menu a dalších designových změn.

Klepněte pro větší obrázek 
Nedávno unikla přepracovaná verze nabídky Start pro klasické Desítky.

Mezi řádky se dá vyčíst záměr, že Windows 10X budou modernější a progresivnější varianta systému a klasické Desítky si z ní budou postupně přebírat inovace, které najdou uplatnění i na desktopech a běžných noteboocích. Časem vývoj obou systému opět splyne anebo se systémy začnou rozdělovat ještě více, to ale záleží na tom, jakými směry se bude ubírat vývoj samotných osobních počítačů. 

Na první reálné zkušenosti s Windows 10X si ale ještě počkáme minimálně do podzimu roku 2020. To na trh přijdou zařízení, která jejich možností budou využívat. A nebude to jen Surface Duo od Microsoftu, dvoudisplejové počítače chystají i ASUS, Dell, HP a Lenovo. Už na jaře bychom ale mohli dostat ochutnávku v rámci vývojářské konference Build a je také možné, že se některé prvky nového systému projeví i ve velké jarní aktualizaci klasických Windows 10.

Diskuze (61) Další článek: Videa s vyměněným obličejem jsou problém. Kalifornie jde napřed a připravila proti „deep fake“ zákon

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Dell, Asus, Windows 10X, Windows na počítač, Nové rozhraní, Start, Win +, Systém, Surface Neo, HP a Lenovo, Rozhraní, Zařízení, Start menu, Dual Screen, Windows +, Displej, Diala, Ovládání, FTU, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid