U PCI-e ale můžete také zvedat frekvenci, a přetaktování gamery nezajímá, protože z něj nic nezískají. Ale třeba se časem objeví i taktovací SSD 
Jen to lazení nebude tak snadné, protože se u něj počítá jen s jednou konkrétní frekvencí, která je přednastavená. Lepší desky ale možnost měnit takt PCI-e mají. Kdysi jsem narazil na nějaký hardware, kde bylo v případě problémů doporučeno ubrat asi 3 MHz, nebo něco takového. Ale podobný přístup mám k DDR, to je ksakru paměť, a u té fakt nechci, aby dělala chyby (a přetaktovávací období mě dávno opustilo), tak tomu nebudu kecat do taktu, pokud to není nutné."Navíc samotný důvod, proč disk SATA nahradit právě PCI-E je propustnost."
NE.
Je to NVMe. SATA je protokol pro SSD naprosto nevhodný. A SSD nevítězí kvůli propustnosti, vítězí díky latenci a IOps. Zpomalte si SSD na 30MB/s, ale nechte mu původních 1M IOPS, a zkuste si na tom provozovat jánevím Outlook oproti běžnému disku s 200MB/s a 100 IOps. To budete panečku koukat, kde se ten rozdíl bere.
A dosáhnout 1M IOps na SATA podle mě ani nejde. Stejně jako nevyužijete těch latencí. Ten protokol je úplně jiný než NVMe.
Mimochodem NVMe nemusíte tlačit jen přes PCI-e. Můžete ho tlačit klidně přes fiberchannel, infinibad, dokonce i ethernet. Nebo IP (ano, existuje NVMe over IP, respektive TCP). Kdyby na připojování diskových polí stačil původní SCSi, nikdo by se s NVMe over něco neimplementoval, když SCSi implementace jsou tu desítky let na všechno myslitelné, a spolehlivě funkční.
Provozovat SSD přes SATA je vskutku zabiják výkonu, ale ne kvůli propustnosti. Spíš jsem čekal, kdy se konečně objeví enterprise HDD na NVMe (a SAS 12Gb/s je fakt nelimituje), a hele, asi před rokem se objevily první vlaštovky. A snad to má dokonce SAS konektor, přesto to používá NVMe protokol.Další výhoda PCI-e je unifikace rozhraní. Dneska vám na základní desce stačí vyvést PCI-e. Žádná PCI, žádné SATA. Prostě do procesoru dáte dost PCI-e linek, a uživatel si na to navěsí, co chce. Něco jako USB u periférií, taky tu byly doby, kdy měla deska paralelní port, tři sériové porty, dva PS/2 a třeba MIDI. Dneska všechno navěsíte a USB. A do budoucna i USB skončí s PCI-e, byť nám jistě zůstane i nějaká slabší verze USB, která nebude tak HW náročná.
A PCI-e podporuje i master-master, můžete propojovat počítače dohromady. Je to docela mocné rozhraní. A pak skrz něj poslat třeba "ethernet" (udělat z něj L2 interface) o obří propustnosti. A taky se dá tunelovat vším možným, i když pěkně blbě, protože se u něj počítá s minimální latencí a obří propustností - procpat to třeba skrz optiku 10 km daleko není jen tak.
A dá se rozbočit. Pracoval jste někdy se SATA multiplikátorem? Nikdy jsem nedržel v ruce žádný použitelný. Přitom u SAS to funguje skvěle, ale SATA mutliplikátor zvedá latence i u HDD tak, že se to skoro nedá. A opovažte se pracovat se všemi disky najednou. Nebo zapojit dva multiplikátory za sebe, to je vražda. Přitom by jeden řekl, že těch 300 či už 600MB/s by mohlo na dva disky stačit. PCI-e je oproti tomu nebe a dudy (no a taky stojí asi o jednu nulu víc než ten SATA multiplikátor...). Slušný HW vás limituje jen v tom, kolik PCI-e zařízení zvládne (např. 128), a jak si rozdělíte linky (bifurkace), to je na vás - a kolik zařízení na to připojíte skrz switche, to taky. Stejně jako u SAS mohou komunikovat i slaves mezi sebou. Akorát je tam limit 16 linek na jedno zařízení, překvapuje mě, že ještě nikdo ani nezkusil přijít s větší šířkou. A skrz PCI-e se dá krom NVMe prohnat více protokolů, ale musí to mít oboustrannou HW podporu, což u běžných CPU obvykle chybí.Osobně bych s příchodem PCI-e 5.0, které je docela nákladné a složité, klidně snížil počet linek pro SSD. Ryzen má 24 linek? Tak OK, 16 pro grafiku (nebo 8+4+4), a k tomu 4 M.2 NVMe po dvou linkách. Nebo jen 3 M.2, jedno pro vás, co využijete tu brutální propustnost, x4. Ostatně levnější SSD mají méně linek, a primárně je to nelimituje, končí spíš na rychlosti flash (prakticky všechny consumer SSD). A pořád nijak nevadí, že se na to navěsí jen PCI-e 4.0 zařízení. SSD s PCI-e 5.0 a menším počtem linek bude jistě přibývat. Otázka je, jestli je levnější 2xPCI-e 4.0 než 1xPCI-e 5.0. Myslím, že 5.0, ale jistotu nemám. Energeticky určitě.
Jako výsměch mi přijde to lepení čipsetů u AMD za sebe, mnohem více by se mi líbila hvězda. Chybí tomu elegance. Ale chápu ty důvody. AMD našlo skvělou strategii, jak z mála udělat hodně, a tohle je holt jeden z důsledků. Hi-end u AMD je nutně spojen s vysokým množstvím modulů, což holt zvyšuje složitost.Tak jsem si hezky zopakoval znalosti, když už nejsem v oboru, snad vás neobtěžovalo to číst.
Názor byl 14× upraven, naposled 08. 06. 2022 23:14