AMD | Grafické karty | Čipy

Nová generace grafických karet s architekturou RDNA 3 nabídne až třikrát vyšší výkon

AMD v současnosti nabízí výkonné desktopové grafické karty Radeon RX 6000, které jsou postavené na architektuře RDNA 2. Tutéž mají také integrované grafické čipy v herních konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Web Ars Technica ale přinesl informace o tom, co lze očekávat s novou generací karet a tím pádem i novou architekturou.

Grafický čip Navi 31 má mít až 3× vyšší výkon než současný Navi 21, přičemž maximální počet výpočetních jednotek (CU) bude 160 a počet jader se zvýší na hodnotu přes 10 tisíc stream procesorů.

Klepněte pro větší obrázek

Aby takových hodnot bylo možné dosáhnout i bez obřího čipu s nízkou výtěžností, AMD použije stejný systém jako u procesorů s architekturou Zen. Samotný grafický čip tak bude složenino několika čipletů a částí, které budou zajišťovat komunikaci vícero čipů. V případě zmíněného Navi 31 má jít o dva čiplety s 80 CU a teoreticky 10 240 stream procesory, přičemž jeden bude sloužit jako hlavní a druhý jako vedlejší. Pro operační systém se ale vše bude tvářit jako jeden monolit, takže kompatibilita ve hrách by měla být zajištěna. Veškerá komunikace mezi čipy už bude řešena v samotné architektuře.

Je otázkou, jaké konstrukce k tomu AMD použije, zda to bude něco ve stylu Infinity Fabric nebo něco novějšího s vysokou propustností a se sdílenou pamětí (Infinity Cache). AMD si již nějaký druh datového mostu pro grafický čip patentovalo.

AMD to umožní velmi snadno škálovat výkon karet pro různé segmenty – kromě rozdíleného druhu čipletů totiž může i snadno měnit počet. Když se k tomu přidá i to, že čipy s architekturou RDNA 3 budou už vyráběné 5nm technologií, trojnásobného výkonu bychom se mohli u nejvyšší modelu opravdu dočkat.

Nové karty s architekturou RDNA 3, které ponesou nejspíše označení jako například Radeon RX 7900 XT a podobně, lze očekávat příští rok.

Představení AMD Radeon RX 6700 XT

Diskuze (19) Další článek: Google je další velká firma v řadě, která se po kovidu nevrátí ke starým pořádkům

Témata článku: Technologie, AMD, Grafické karty, Čipy, Architektura, Xbox Series, Grafický čip, Navi, Čip, Infinitum Cache, Nová generace, Grafická karta, Radeon, Karta, Web Ars Technica, Vysoký výkon, RDNA, Infinitum fabric, Grafické karty na Heureka.czŤuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

Ťuk ťuk, kdo tam? Naučte váš Android reagovat na dvojité či trojité poklepání na zádech

** Neumí váš telefon rozeznat poklepání prsty na zádech? ** Není to žádný problém, tato aplikace to váš smartphone naučí ** Základem je správné nastavení rozměrů a citlivosti

Martin Chroust
GestaMobilní aplikaceAndroid
Desmondova trilogie Assassin

Desmondova trilogie Assassin's Creed měla původně končit cestou do vesmíru

V průběhu vývoje se u her častokrát mění spousta věcí a jinak tomu nebylo ani v případě Assassin's Creed.

Martin Nahodil
Assassin's Creed
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows
Recenze Seagate FireCuda 530. Rychlé, ale zadýchané SSD

Recenze Seagate FireCuda 530. Rychlé, ale zadýchané SSD

Velký test NVMe SSD v Computeru 7/21 nestihla novinka od Seagatu, svými parametry ale míří na pozice nejvyšší. Jak si vede proti pekelně rychlé konkurenci?

Jiří Kuruc