AMD | Grafické karty | Čipy

Nová generace grafických karet s architekturou RDNA 3 nabídne až třikrát vyšší výkon

AMD v současnosti nabízí výkonné desktopové grafické karty Radeon RX 6000, které jsou postavené na architektuře RDNA 2. Tutéž mají také integrované grafické čipy v herních konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X/S. Web Ars Technica ale přinesl informace o tom, co lze očekávat s novou generací karet a tím pádem i novou architekturou.

Grafický čip Navi 31 má mít až 3× vyšší výkon než současný Navi 21, přičemž maximální počet výpočetních jednotek (CU) bude 160 a počet jader se zvýší na hodnotu přes 10 tisíc stream procesorů.

Klepněte pro větší obrázek

Aby takových hodnot bylo možné dosáhnout i bez obřího čipu s nízkou výtěžností, AMD použije stejný systém jako u procesorů s architekturou Zen. Samotný grafický čip tak bude složenino několika čipletů a částí, které budou zajišťovat komunikaci vícero čipů. V případě zmíněného Navi 31 má jít o dva čiplety s 80 CU a teoreticky 10 240 stream procesory, přičemž jeden bude sloužit jako hlavní a druhý jako vedlejší. Pro operační systém se ale vše bude tvářit jako jeden monolit, takže kompatibilita ve hrách by měla být zajištěna. Veškerá komunikace mezi čipy už bude řešena v samotné architektuře.

Je otázkou, jaké konstrukce k tomu AMD použije, zda to bude něco ve stylu Infinity Fabric nebo něco novějšího s vysokou propustností a se sdílenou pamětí (Infinity Cache). AMD si již nějaký druh datového mostu pro grafický čip patentovalo.

AMD to umožní velmi snadno škálovat výkon karet pro různé segmenty – kromě rozdíleného druhu čipletů totiž může i snadno měnit počet. Když se k tomu přidá i to, že čipy s architekturou RDNA 3 budou už vyráběné 5nm technologií, trojnásobného výkonu bychom se mohli u nejvyšší modelu opravdu dočkat.

Nové karty s architekturou RDNA 3, které ponesou nejspíše označení jako například Radeon RX 7900 XT a podobně, lze očekávat příští rok.

Představení AMD Radeon RX 6700 XT

Diskuze (19) Další článek: Jen heslo nestačí, Google začne uživatelům vnucovat dvoufázové ověřování

Témata článku: Technologie, AMD, Grafické karty, Čipy, Architektura, Čip, Grafický čip, Xbox Series, Karta, Radeon, Infinitum fabric, Grafická karta, RDNA, Nová generace, Vysoký výkon, Infinitum Cache, Navi, Web Ars TechnicaApple zahájil WWDC. Na keynote ukázal haldu novinek
Filip KůželMartin Miksa
Apple keynoteWWDC
Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé programy na doma stojí pár tisíc korun, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro Windows

Stanislav Janů
Střih videaTipyNejlepší programySoftware
Takhle budou vypadat Windows 11. Prohlédněte si více než padesát obrázků
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft