Nvidia | Grafické karty

Nová generace grafických karet Nvidie se jmenuje Ampere. Dorazit by měla v první polovině roku 2020

Je tomu více jak rok, co Nvidia uvedla grafické karty GeForce RTX založené na architektuře Turing. Hlavní novinkou byl nový 12nm výrobní proces, rychlé paměti GDDR6 a hardwarová podpora nového nasvícení herní scény pomocí ray tracingu. Nyní se připravuje nastupující generace zvaná Ampere. 

Nová řada Ampere bude stavět na novém výrobnímu procesu 7nm+ EUV u TSMC. Díky tomu by se mohly zmenšit čipy a tím pádem i jejich výrobní cena, protože se tak čipů vejde na jeden křemíkový plát více.

Zvětšení čipů bylo hlavním důvodem, proč generace Turing výrazněji zdražila oproti předchozí generaci Pascal. Vždyť například čip u grafické karty RTX 2080 Ti je se svými 775 mm² skoro dvakrát větší než předchozí model GTX 1080 Ti. Toto citelné navýšení plochy čipu vedlo k výraznému 71% zdražení, což logicky vedlo k mnohem nižšímu zájmu ze strany zákazníků.

Záleží ale na tom, co si Nvidia vytyčí jako prioritu. Pokud to bude především výkon, zůstanou čipy stejně velké a stejně drahé. Je tu však prostor pro kompromis nabídnout výkonnější kartu, přitom ale s lákavějším poměrem k ceně. Uvidíme v první polovině příštího roku.

Zdroj: IgorsLAB

Diskuze (43) Další článek: TSMC je připraveno na masovou výrobu 7nm+ EUV a na jaro chystá dokonce už 5nm výrobní proces

Témata článku: Nvidia, Grafické karty, GTX 1660 Super, IgorsLab, Výrobní proces, Nová generace, Alan Turing, Generace, Ampere, GeForce RTX, Čip, Grafická karta, Karta


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 108

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 106

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky