AMD | Grafické karty

Nová funkce Radeon Anti-Lag snižuje latenci ve hrách. První testy ukazují, že funguje docela dobře

AMD u příležitosti uvedení nových grafických karet Radeon RX 5700 a 5700 XT zpřístupnilo v ovladačích novou funkci na snížení odezvy Radeon Anti-Lag. Jejím cílem je zkrátit odezvu mezi povelem, který provede hráč skrze klávesnici nebo myš a mezí tím, než se tento povel projeví na obrazovce monitoru.

Technologie je dostupná ve všech hrách postavených na DirectX 9 a DirectX 11 pro majitele nových karet Radeon RX 5000. U starších karet s architekturou GCN je pak omezení pouze na Direct X11. Technologie je přístupná ve Windows 7, tak i ve Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek

AMD prozatím nezveřejnilo kompletní dokumentaci, jak technologie funguje, ale prozradilo, že pracuje se zkrácením fronty snímků, které zpracovává procesor. Tím se dosahuje lepší synchronizace mezi procesorovou a grafickou frontou. Podobnou technologii nabízí řadu let i Nvidia s „maximum pre-rendered frames“ ovšem zde se nikdy nepodařilo docílit tak vysokého sníženi latence a posledních několik let není tato technologie nijak aktualizována.

Redaktoři magazínu TechSpot se na novinku v podání AMD podívali jako jedni z prvních a výsledky je velmi překvapily.

Klepněte pro větší obrázek

Například ve hře Rainbow Six Siege naměřili průměrnou odezvu u grafické karty RTX 2070 kolem 21-23 ms. Radeon RX 5700 XT je na tom dle výsledků velmi podobně a dosahuje na 20 ms. Ovšem pokud se zapne funkce Radeon Anti-Lag, klesá odezva až na 17,8 ms, tedy o 4-6ms méně než má konkurence.

U jiných her může být rozdíl mezi AMD a Nvidii ještě vyšší. Například v nové hře Metro Exodus redakce naměřila rozdíl i přes 20 ms mezi odezvou s vypnutou vertikální synchronizací a tím pokud se u grafické karty zapne funkce Anti-Lag. Dobrou zprávou také je, že vliv na výkon je zanedbatelný a až na pár výjimek se FPS téměř nemění.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce Youtube kanálu TechteamGB dokonce zjistila, že kombinace Radeon Anti-Lag s klasickým 60Hz monitorem přináší lepší herní odezvu než konkurenční grafická karta RTX od Nvidie s rychlým 144Hz monitorem. To je celkem překvapující zjištění, protože kombinace Radeonu RX 5700 XT vyjde mnohem levněji ve spojení s 60Hz monitorem než RTX 2070 s 144Hz monitorem a přesto dokáže díky funkci Anti-Lag přinést rychlejší reakce díky nižší odezvě.

Zdroj: TechSpot

Diskuze (15) Další článek: Aukro zdražuje. Prodejci zaplatí více na provizích

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, YouTube, AMD, Grafické karty, Nvidia, Hry, Hrách, Monitor, Odezva, FPS, Rainbow Six Siege, Funkce, ANT +, Nová funkce, Youtube kanál, Karta, Grafická karta, Metro Exodus, GCN


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 87

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11