Grafické karty | AMD

Nová funkce Radeon Anti-Lag snižuje latenci ve hrách. První testy ukazují, že funguje docela dobře

AMD u příležitosti uvedení nových grafických karet Radeon RX 5700 a 5700 XT zpřístupnilo v ovladačích novou funkci na snížení odezvy Radeon Anti-Lag. Jejím cílem je zkrátit odezvu mezi povelem, který provede hráč skrze klávesnici nebo myš a mezí tím, než se tento povel projeví na obrazovce monitoru.

Technologie je dostupná ve všech hrách postavených na DirectX 9 a DirectX 11 pro majitele nových karet Radeon RX 5000. U starších karet s architekturou GCN je pak omezení pouze na Direct X11. Technologie je přístupná ve Windows 7, tak i ve Windows 10.

Klepněte pro větší obrázek

AMD prozatím nezveřejnilo kompletní dokumentaci, jak technologie funguje, ale prozradilo, že pracuje se zkrácením fronty snímků, které zpracovává procesor. Tím se dosahuje lepší synchronizace mezi procesorovou a grafickou frontou. Podobnou technologii nabízí řadu let i Nvidia s „maximum pre-rendered frames“ ovšem zde se nikdy nepodařilo docílit tak vysokého sníženi latence a posledních několik let není tato technologie nijak aktualizována.

Redaktoři magazínu TechSpot se na novinku v podání AMD podívali jako jedni z prvních a výsledky je velmi překvapily.

Klepněte pro větší obrázek

Například ve hře Rainbow Six Siege naměřili průměrnou odezvu u grafické karty RTX 2070 kolem 21-23 ms. Radeon RX 5700 XT je na tom dle výsledků velmi podobně a dosahuje na 20 ms. Ovšem pokud se zapne funkce Radeon Anti-Lag, klesá odezva až na 17,8 ms, tedy o 4-6ms méně než má konkurence.

U jiných her může být rozdíl mezi AMD a Nvidii ještě vyšší. Například v nové hře Metro Exodus redakce naměřila rozdíl i přes 20 ms mezi odezvou s vypnutou vertikální synchronizací a tím pokud se u grafické karty zapne funkce Anti-Lag. Dobrou zprávou také je, že vliv na výkon je zanedbatelný a až na pár výjimek se FPS téměř nemění.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce Youtube kanálu TechteamGB dokonce zjistila, že kombinace Radeon Anti-Lag s klasickým 60Hz monitorem přináší lepší herní odezvu než konkurenční grafická karta RTX od Nvidie s rychlým 144Hz monitorem. To je celkem překvapující zjištění, protože kombinace Radeonu RX 5700 XT vyjde mnohem levněji ve spojení s 60Hz monitorem než RTX 2070 s 144Hz monitorem a přesto dokáže díky funkci Anti-Lag přinést rychlejší reakce díky nižší odezvě.

Zdroj: TechSpot

Diskuze (15) Další článek: Aukro zdražuje. Prodejci zaplatí více na provizích

Témata článku: Technologie, Hardware, Software, YouTube, Nvidia, Grafické karty, AMD, Hry, Funkce, Radeon Anti-Lag, Nová funkce, Karta, Rainbow Six Siege, Grafická karta, Odezva, Youtube kanál, GCN, Monitor, ANT +, Hrách, Rainbow Six Sieg, Metro Exodus, FPSS novou mapou v Call of Duty: Warzone se možná vydáme do minulosti

S novou mapou v Call of Duty: Warzone se možná vydáme do minulosti

Nepůjde tedy o zcela novou mapu, jak se původně předpokládalo.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Filmová adaptace Resident Evilu se odsouvá na konec roku

Filmová adaptace Resident Evilu se odsouvá na konec roku

Pandemie nepřestává dávat podpásovky.

Michal Maliarov
Film
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace duben 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, které se na světě nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Pokud jsou hry vaší opravdovou vášní, pak není 29 tisíc korun za tu nejdůležitější část až tak moc. Současně jde o cenu, kdy máte právo být nároční na kvalitu a dodatečnou výbavu. Splní to AOC?

Jiří Kuruc
Články z ComputeruMonitoryTesty