Nová doména .pro jako uzavřený klub pro elitu

Na podzim dojde ke zpřístupnění internetových adres v top level doméně .pro, která byla schválena už před dvěma lety. Registrovat adresu v .pro dovolí správce domény zatím pouze lékařům, právníkům a účetním, u nichž si pečlivě ověří zadané údaje. Přísný postup při registraci má zvýšit prestiž domény a uživatelům zaručit kvalitní informace.
Provoz domény nejvyššího řádu .pro schválila ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) spolu se šesti dalšími doménami před dvěma lety. Administrátorem .pro se stala společnost RegistryPro, dceřinná společnost největších správců internetových domén Register.com. Protože domény .info a .name schválené spolu s .pro nedosáhly takového rozšíření a obliby jako nejpoužívanější a prestižní top level doména .com, chce RegistryPro jít na provoz .pro jinak.

Hlavní rozdíl oproti jiným typům domén je omezení možnosti registrace doménového jména pouze na vybrané profese s platnými certifikáty. Toto omezení RegistryPro ještě zpřísnila povolením registrací pouze profesionálům registrovaným a certifikovaným ve Spojených státech. Uživatelé z dalších zemí získají možnost registrace .pro adresy až v další fázi provozu domény. Omezení na Spojené státy se může zdát jako diskriminační, ale kvůli systému ověřování identity žadatele o přidělení adresy v doméně je pochopitelné.

RegistryPro počítá nejen s ověřováním identity žadatele, ale hodlá nabízet navazující služby spočívající v zavedení digitálních certifikátů pro bezpečnou a ověřitelnou komunikaci mezi provozovateli stránek a jejich zákazníky. V případě výměny informací mezi klientem a právníkem či pacientem a lékařem je šifrovaná komunikace s ověřením identity obou stran více než na místě – požadavky na ochranu osobních údajů se týkají i dalších profesí.

Pro zvýšení kapacity jmen a zjednodušení orientace bude registrace nabízena také v subdoménách law.pro, med.pro a cpa.pro. Další subdomény budou uvedeny s postupem času. Nyní je uvedení domény .pro ve fázi rezervací doménových jmen. Nárok mohou vznášet majitelé ochranných známek, kteří mají při registraci přednost. Ostatní mohou požádat o rezervaci adresy také, ale nebudou mít záruku, že jim bude žádaná doména přidělena. V případě více rezervací žádajících stejné jméno bez opory v registrovaném obchodním jménu nebo značce bude nový majitel domény vylosován. K tomu dojde během září.

Roční poplatek za doménu v .pro se bude pohybovat kolem 300 USD, ke kterým bude přičten jednorázový registrační poplatek účtovaný některými registrátory.

Diskuze (12) Další článek: Uživatelé broadbandu o placené služby nestojí

Témata článku: Internet, Doména, Klub, Profese, Registrační značka, Omezená možnost, Stejné jméno, Rozšířená záruka, Omezená kapacita, Nová doména


Určitě si přečtěte

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

Roboruka se 100 let učila otočit kostičku. Skutečné A.I. se možná nikdy nedočkáme

** Strojové učení v posledních deseti letech dokázalo divy ** Používáme ho dnes každý den nejen ve vyhledávači ** A přesto se člověku nepřibližuje ani náznakem

Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku