Nová čísla Gartneru: Už si to konečně přiznejte. Telefony s Windows jsou mrtvé

  • Microsoft se roky snažil prosadil Windows na telefonech
  • Nepomohla mu ale ani Nokia
  • Gartner nyní potvrzuje nekončící propad prodejů

Od vydání výročního Anniversary Update pro Windows 10 uplynul už bezmála měsíc a Microsoft nyní vypustil do světa i jeho mobilního sourozence pro telefony. Už to nebylo takové haló jako na začátku srpna, poněvadž člověk, který nosí v kapse Windows Phone, začíná být zcela objektivně řečeno ohrožený živočišný druh.

Těžko říci, jaké jsou skutečné tržní podíly mobilních platforem, pokud bychom se na ně ale podívali optikou klasických webových statistik, konkrétně třeba NetMarketSharu, mobilní Windows obsadí zdánlivě skvělé třetí místo hned za Androidem a iOS.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní operační systémy podle NetMarketShare

Třetí místo? Vždyť to je skvělé – za to v Riu dostanete bronz kolem krku! Jenže pohled na čísla už tak veselý není, mezi Androidem, iOS a mobilními Windows je totiž doslova propastný rozdíl. Tak propastný, že už je třeba řadit Windows k chytrým telefonům se Symbianem a BlackBerry. To je poměrně smutný výsledek, zvláště pokud si uvědomíme, že se Microsoft snažil protlačit svůj mobilní systém všemi možnými cestami, marketingové oddělení utratilo miliony dolarů v propagaci a stejně to bylo k ničemu. Nikdo ten systém prostě nechce.

Tržní koláč mobilních OS jako Praha

Pojďme si ty tržní podíly podle NetMarketSharu vyjádřit ještě na něčem hmatatelnějším – třeba na Praze. V Praze podle zimních čísel žije 1,27 milionů obyvatel. Kdybychom na ně měli promítnout tržní koláč, pak by platilo následující:

  • 838 tisíc Pražanů by mělo v kapse telefon/tablet s Androidem
  • 353 tisíc Pražanů by tam mělo iPhone/iPad
  • 35 tisíc Pražanů by tam mělo Windows Phone
  • 18 tisíc Pražanů by tam mělo hloupý (ale surfování-schopný) telefon
  • 13 tisíc Pražanů by tam mělo starou Nokii se Symbianem
  • 11 tisíc Pražanů by se chlubilo svým stále exotičtějším BlackBerry

Jistě, jsou to jen orientační čísla a zvláště u těch hloupých telefonů asi nepříliš přesná, poněvadž na nich zpravidla po webech surfují jen masochisté, ale lze předpokládat, že podíly alespoň první trojky budou se skutečností nějak hrubě korelovat. Surfujeme na nich díky jejich kvalitním webovým prohlížečům a rozměrným obrazovkám a to buď na 3G a LTE, nebo na Wi-Fi.

Nemilosrdná čerstvá čísla od Gartneru

Nelichotivá čísla mobilních Windows nyní potvrdil i Gartner, který jen opakuje to, co poslední roky opatrně přiznává ve svých kvartálních výsledcích i samotný Microsoft. Celý projekt Windows Phone je prostě průšvih.

Zarytí zastánci této platformy by s podobným soudem jistě nesouhlasili a ostře kontrovali výčtem skvělých výhod, kterými tato platforma disponuje, jenže o to přeci v byznysu vůbec nejde. Microsoft není charita, ale komerční výrobce, který vyrábí věci pro zisk, a pokud o ně zákazníci nemají zájem, prostě to přestane dělat.

A skutečně, Microsoft začal omezovat portfolio svých lumií, což by mu teoreticky mohlo pomoci soustředit veškerou energii do několika málo modelů, jak to dělá třeba Apple. Tímto způsobem by zároveň mohl dát více prostoru partnerům, kteří by mohli lumiím lépe konkurovat.

Podle Gartneru k tomu pomalu dochází, jenže v rámci celku je to jen chiméra. Telefony s Windows od ostatních výrobců totiž rozhodně nezpomalují celkový pád – pouze se proměnily vnitřní poměry jedné umírající platformy. A ta to má přes veškerou snahu spočítané. Jak jinak a ve vší střízlivosti interpretovat fakt, že zatímco telefonů s Androidem se ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně prodalo o 25 milionů více, telefonů s Windows naopak o 6 milionů méně.

Prodeje chytrých telefonů koncovým zákazníkům ve druhém čtvrtletí letošního roku podle Gartneru

Operační systém Prodeje 2Q16 (mil.) Podíl 2Q16 Prodeje 2Q15 (mil.) Podíl 2Q16
Android 296,90 86,2 % 271,65 82,2 %
iOS 44,40 12,9 % 48,09 14,5 %
Windows 1,97 0,6 % 8,20 2,5 %
BlackBerry 0,40 0,1 % 1,15 0,3 %
Ostatní 0,68 0,2 % 1,23 0,4 %
Celkem 344,40 100,0 % 330,31 100,0 %

Zatímco telefonů s Androidem se v daném období prodalo bezmála 297 milionů, telefonů s Windows necelé dva miliony. Jistě, podle Gartneru si o pár milionů kusů pohorší třeba i Apple, nicméně stále od dubna do prázdnin prodal 22× více zařízení!

Suma sumárum, v nových prodejích klesla platforma Microsoftu pod jedno procento a pomalu přestává být atraktivní i pro vývojáře a poskytovatele služeb, kterým se vývoj pro tuto platformu přestává vyplácet.

Kde nejsou pokémoni, tam pšenka neroste

Když nahlédnete do zdejšího Windows Storu, často narazíte na aplikace, které již nikdo neaktualizuje a ti, kteří stále čekali na nějaký zázrak, již mnohdy také rezignovali a vývoj pro mobilní Windows eufemisticky řečeno odložili. Týká se to zejména některých českých bank. Kdo by kupoval chytrý telefon, ve kterém by si v roce 2016 nemohl zkontrolovat ani pohyb na svém účtu a zaplatit?

Klepněte pro větší obrázek
Lze předpokládat, že podobná nabídka bude stále častější. Pokud bude mít služba mobilní aplikaci, pak pro Android a iOS. Vývoj pro ostatní platformy se prostě nevyplatí.

A co je nejhorší, mobilním Windows se vyhýbají i aplikace, které dnes způsobují onen šum na internetu a virální marketing. Zatímco miliony surfařů po celém světě během léta propadly honbě za pokémony, ti, kteří mají v kapse dlaždice Metra, mohli vše sledovat jen zpovzdálí. Nejde přitom o pokémony samotné — na ně si za rok už třeba nikdo nevzpomene, ale spíše o ten pocit nejistoty, o co budu ochuzen příště, tedy jestli autor mé oblíbené aplikace také nezařízne další aktualizace a tak dále.

Klepněte pro větší obrázek
Mobilní systém může být rychlý, může šetřit baterii a může disponovat hromadou perfektních vestavěných funkcí, ale pokud na něm běžný uživatel nespustí to, co je aktuálně trendy, platforma prostě nemá šanci zasáhnout mainstream.

Je poměrně symbolické, že v některých ohledech pohřbil Windows Phone i Microsoft samotný. Patrné to bylo právě během vývoje aktuálního letního upgradu, v rámci kterého přinesl mobilní asistent Cortana synchronizaci notifikací s desktopem. Tato funkční výbava se přitom dostala nejprve do Cortany pro Android a teprve po mnoha týdnech i do testovacích verzí Windows. Majitel Lumie tak přišel o poslední zbytky jakékoliv exkluzivity a ze strany Microsoftu to byla spíše symbolická facka do tváře.

Jak bude vypadat smrt mobilních Windows

Těžko říci, jak bude vypadat smrt mobilních Windows v praxi. Ačkoliv se Satya Nadella nechal v posledním roce několikrát slyšet, že akvizice Nokie byla chyba, což potvrdil její faktický účetní odpis a propuštění tisíců zaměstnanců mobilní divize, vysocí představitelé Windows včetně jejich šéfa Terryho Myersona zároveň veřejnost měsíc co měsíc přesvědčovali, že mobilní Windows nekončí a vývoj pokračuje.

Klepněte pro větší obrázek
Lumia 950XL je špičkově vybavený telefon s perfektním fotoaparátem. Když jsem ji testoval, používal jsem ji právě jako fotoaparát. Jako kapesní počítač mi ovšem sloužila stará herka s Androidem, který disponoval všemi mými oblíbenými aplikacemi. Byl to stejný pocit, jako když člověk odkojený Windows přejde na Linux a namísto Photoshopu dostane Gimp.

A tak je možná potká osud BlackBerry. Ty telefony tu stále jsou, svoji funkci plní skvěle a jejich majitelé na ně nedají dopustit… Zatímco prodeje rok od roku klesají a klesají a jednoho dne na ně prostě zapomeneme.

Jenže zatímco pro BB jsou jeho telefony klíčový byznys, pro Microsoft jen snaha naskočit do rozjetého rychlíku post-PC éry, ačkoliv hlavním pilířem jeho byznysu jsou podniky a stále více cloudové služby, kde má díky masivním investicím do ekosystému Azure šanci, aby udával tón a docela úspěšně bral vítr z plachet konkurenčnímu Googlu i Amazonu.

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 10, Operační systémy, Mobility, Android, Mobilní aplikace, Anniversary Update, Mobilní telefon, Gartner, Windows Phone, Satya Nadella, Lumia, Sorry, Mobilní data, Mobilní telefony do 2000, Mobilní telefony, Letní prázdniny, Nový telefon, iPhone 3G, Nokia Lumia, Mobilní Windows, Hloupý telefon, Lumia 1020

Určitě si přečtěte

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 25

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 187

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

Přichází doba hypersonických zbraní. Hrozí zvýšené riziko jaderného konfliktu

** Světové mocnosti vyvíjí nové, nesmírně rychlé zbraně ** Jsou schopné pokořit rychlost Mach 5 ** Tyto zbraně mohou zvýšit riziko rozpoutání válečného konfliktu

19.  10.  2017 | Stanislav Mihulka | 20

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

16 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

18.  10.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji