Čipy | Čína | Procesory

Nová čínská konkurence pro Intel a AMD: Zhaoxin chystá moderní 7nm procesory s 32 jádry, DDR5 a PCIe 4.0

Technologická strategie Číny je už několik let poměrně známá – zbavit se co nejdříve závislosti na technologiích z jiných zemí, obzvláště pak pocházejících z USA. Jednou z klíčových oblastí jsou procesory, které jsou důležité jak pro klasická koncová zařízení, tak i servery, datacentra i nejvýkonnější superpočítače.

Čínský výrobce čipů Zhaoxin oznámil chystané roadmapy pro procesory řady KaiXian a KaiSheng, které budou na trhu v roce 2021 a přinesou nejen moderní technologii výroby, ale i vysoký výkon a podporu moderních standardů.

Procesory řady KaiXian KX-7000 jsou určené pro koncová zařízení (desktop a notebooky) a oproti současné generaci KX-6000 budou čipy vyráběné místo 16nm rovnou 7nm technologií (zajišťuje TSMC). Modely mají dle varianty až 8 jader se základní frekvencí 3 GHz. Součástí je také integrovaný grafický čip s podporou rozhraní DirectX 12. Procesory budou podporovat nejnovější sběrnici PCI Express 4.0 a chystané operační paměti DDR5.

Pro serverové a datacentrové nasazení jsou určené modely řady KaiSheng KH-40000, které oproti starší generaci s maximálně osmi jádry nabídnou verze až s 32 jádry. Výroba přitom zůstane pomocí starší 16nm technologie.

Procesory budou podporovat dvousocketové zapojení, což ušetří místo a v jednom systému tak bude možné využít až 64 procesorových jader. Tyto serverové čipy budou podporovat ale pouze starší technologie v podobě PCI Express 4.0 a operační paměti DDR4.

Zhaoxin je čínský výrobce procesorů, který vznikl v roce 2013 na základě silných investic VIA Technologies (původem americká firma, nyní jeden z předních taiwanských výrobců hardwaru) a čínského státu. Zabývá se vývojem procesorů kompatibilních s architekturou x86 a cílí primárně na čínský trh. 

Diskuze (16) Další článek: Facebook sleduje vaši polohu, i když mu to zakážete. Zjistí si ji z jiných zdrojů

Témata článku: Technologie, Počítače, AMD, USA, Intel, Čipy, Čína, Procesory, DDR5, TSMC, Servery, Datacentra, Čínská konkurence, Jádro, Koncové zařízení, Intel a AMD, Čip, Zhaoxin, Čínský výrobce, Procesor, VIA Technologies, PCI Express


Určitě si přečtěte

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 40

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 158


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11