Procesory | Čipy | Čína

Nová čínská konkurence pro Intel a AMD: Zhaoxin chystá moderní 7nm procesory s 32 jádry, DDR5 a PCIe 4.0

Technologická strategie Číny je už několik let poměrně známá – zbavit se co nejdříve závislosti na technologiích z jiných zemí, obzvláště pak pocházejících z USA. Jednou z klíčových oblastí jsou procesory, které jsou důležité jak pro klasická koncová zařízení, tak i servery, datacentra i nejvýkonnější superpočítače.

Čínský výrobce čipů Zhaoxin oznámil chystané roadmapy pro procesory řady KaiXian a KaiSheng, které budou na trhu v roce 2021 a přinesou nejen moderní technologii výroby, ale i vysoký výkon a podporu moderních standardů.

Procesory řady KaiXian KX-7000 jsou určené pro koncová zařízení (desktop a notebooky) a oproti současné generaci KX-6000 budou čipy vyráběné místo 16nm rovnou 7nm technologií (zajišťuje TSMC). Modely mají dle varianty až 8 jader se základní frekvencí 3 GHz. Součástí je také integrovaný grafický čip s podporou rozhraní DirectX 12. Procesory budou podporovat nejnovější sběrnici PCI Express 4.0 a chystané operační paměti DDR5.

Pro serverové a datacentrové nasazení jsou určené modely řady KaiSheng KH-40000, které oproti starší generaci s maximálně osmi jádry nabídnou verze až s 32 jádry. Výroba přitom zůstane pomocí starší 16nm technologie.

Procesory budou podporovat dvousocketové zapojení, což ušetří místo a v jednom systému tak bude možné využít až 64 procesorových jader. Tyto serverové čipy budou podporovat ale pouze starší technologie v podobě PCI Express 4.0 a operační paměti DDR4.

Zhaoxin je čínský výrobce procesorů, který vznikl v roce 2013 na základě silných investic VIA Technologies (původem americká firma, nyní jeden z předních taiwanských výrobců hardwaru) a čínského státu. Zabývá se vývojem procesorů kompatibilních s architekturou x86 a cílí primárně na čínský trh. 

Diskuze (16) Další článek: Facebook sleduje vaši polohu, i když mu to zakážete. Zjistí si ji z jiných zdrojů

Témata článku: Technologie, AMD, Intel, Procesory, Počítače, Čipy, DDR5, USA, TSMC, Čína, Servery, Datacentra, Zhaoxin, Jádro, PCI Express, Procesor, Intel a AMD, Modern, Koncové zařízení, Čínská konkurence, Čínský výrobce, VIA Technologies, ČipRusko přišlo s návrhem vybudovat na Marsu jadernou elektrárnu
Jiří Černý
ElektrárnaReaktorMarsRusko
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment