Chytrá domácnost

Nová chytrá zásuvka Aqara dokáže zamknout dveře do bytu či domu, když dáte nabíjet telefon

Čínská firma Aqara uvádí na evropský trh novou chytrou zásuvku Wall Outlet H2. K jejím nejzásadnějším výhodám patří možnost spouštění chytrých scén na základě spotřeby elektrické energie, kterou sleduje v reálném čase. Podrobnosti přináší magazín The Verge.

Aqara Wall Outlet H2 Aqara Wall Outlet H2

Pokud dáváte nabíjet telefon na noc, můžete jeho připojením k nabíječce automaticky aktivovat „noční scénu“. V jejím rámci je možné například aktivovat senzory pohybu, zamknout vchodové dveře, zatáhnout žaluzie a zhasnout světla. Samozřejmě to bude fungovat pouze za předpokladu, že máte domácnost vybavenou kompatibilními chytrými spotřebiči.

Podpora chytrých scén Podpora chytrých scén

Aqara Wall Outlet H2

Zásuvka Wall Outlet H2 využívá nejnovější verzi komunikačního protokolu Zigbee 3.0, který je určen pro nízkoenergetická bezdrátová zařízení používaná v rámci IoT (internet věcí). Přes kompatibilní rozbočovač Aqara ji lze integrovat do domácností kompatibilních se standardem Matter.

Zásuvku lze ovládat z aplikace Zásuvku lze ovládat z aplikace

Nutno dodat, že rozbočovače Aqara zajišťují kompatibilitu s platformami Apple Home, Amazon Alexa, Google Home, Samsung SmartThings, Home Assistant, Aqara Home a dalšími řešeními pro chytré domácnosti i bez podpory standardu Matter.

Zásuvka se dokáže automaticky vypnout, pokud odběr elektřiny překročí stanovenou mez. Stejně tak se umí deaktivovat v případě, kdy odběr připojených zařízení klesne na určitou dobu pod uživatelem nastavenou hodnotu. Je tak možné například nastavit, aby po dokončení nabíjení mobilního telefonu došlo k odpojení zásuvky.

Zásuvka se dokáže automaticky vypnout Zásuvka se dokáže automaticky vypnout

Zásuvka si pamatuje předchozí stav, ve kterém díky tomu zůstane při výpadku proudu a následném obnovení dodávek elektrické energie. Její součástí je také LED indikátor, který svým svitem ukazuje, jestli je zapnutá, nebo vypnutá (indikátor je možné v případě potřeby úplně vypnout).

Vejde se do tisícovky

Aqara Wall Outlet H2 má rozměry 86 × 86 × 47,7 milimetrů a jedná se o zásuvku typu F (známou též jako Schuko). Jediným zásadním rozdílem vůči u nás obvyklejší zásuvce typu E je chybějící zemnící kolík, který je nahrazen dvojicí uzemňovacích pásků umístěných nahoře a dole.

Wall Outlet H2 Wall Outlet H2

Zásuvka je určena pro provoz v interiérových podmínkách při teplotách od -10 do 40 °C a relativní vlhkosti vzduchu mezi 0 a 95 %. Fungovat bude v elektrických sítích s napětím až 250 voltů a frekvencí 50/60 Hz, přičemž maximální proud, který je schopná dodávat, je 16 ampérů. Součástí balení je kromě samotné zásuvky také uživatelská příručka a sada šroubků pro instalaci.

Chytrou zásuvku Aqara Wall Outlet H2 bude možné pořídit i v Česku. Již nyní se objevila v nabídkách několika e-shopů, přičemž její cena se pohybuje od 849 do 999 Kč. Aktuálně ještě není k dispozici skladem – většina obchodů deklaruje zahájení dodávek po 27. květnu.

Diskuze (6) Další článek: Bill Gates investoval do podivného větrného kolotoče. Elektřinu vyrobí o polovinu levněji než větrníky

Témata článku: , , , , ,