Windows 10 | USB-C | October 2018 Update

Nová chyba ve Windows 10 způsobuje výrazné prodloužení procesu vypínání a uspávání

Nová chyba ve Windows 10 způsobuje výrazné prodloužení procesu vypínání a uspávání

Microsoft potvrdil novou chybu, která citelně zpomaluje proces vypínání počítače. Jako příčina je označována implementace řadiče USB Type-C do systému. K problému dochází při odpojení a připojení zařízení do konektoru před vypnutím nebo v jeho průběhu.

Potíže postihují Windows 10 October 2018 Update (sestavení číslo 1809). V dokumentu, který na webu Microsoft Tech Community publikoval v pondělí Philip Froese, uvádí, že vypnutí může trvat déle, pokud je během tohoto procesu připojeno nebo odpojeno zařízení USB-C.

Pomalejší vypínání

Chyba se tedy týká výhradně počítačů, notebooků a tabletů s porty USB-C. Strojů s tradičními konektory USB se nijak nedotýká. K potížím dochází pouze v případě, kdy je rozhraní UCSI (USB Type-C Connector System Software) obsazeno nějakým zařízením – například dokovací stanicí nebo nabíječkou.

Microsoft vysvětluje situaci takto: „Chyba v implementaci softwaru UCSI (USB Type-C Connector System Software Interface) v systému Windows 10, verze 1809, může způsobit zpoždění přechodu do režimu spánku nebo vypnutí systému o 60 sekund, pokud k němu dojde v okamžiku, kdy je software UCSI zaneprázdněn novou událostí připojení nebo odpojení na portu USB-C.“

Dobrou zprávou je, že po opětovném zapnutí počítače by vše mělo fungovat korektně. „Tato chyba nemá vliv na normální funkčnost USB Type-C na vašem počítači. Po příštím probuzení nebo restartu systému by měly porty fungovat i nadále správně.“ uvádí Microsoft.

Řešení je snadné

Možných řešení této nepříjemné situace je hned několik. První, nejjednodušší, je nic neodpojovat a nepřipojovat k portům během přechodu do režimu spánku nebo v průběhu vypínání. Uvedená chyba se navíc týká pouze sestavení s číslem 1809. Ve verzi 1903 se tento problém nevyskytuje, takže se přímo nabízí instalace aktualizace systému.

Uvedená chyba systému Windows 10 s October 2018 Update zatím nebyla opravena a nejsou žádné informace o tom, zda a kdy bude pro tuto verzi vydána případná záplata.

Diskuze (14) Další článek: Evropa připravuje stíhací letoun šesté generace. Bude z něj pěkný výhled a nezachytí ho radar

Témata článku: Microsoft, Windows 10, USB, USB-C, October 2018 Update, Počítač, Výrazné prodloužení, Příčina, Windows +, Microsoft Tech Community, Vypínání, Chyba, Shutdown, Win +, Aktualizace systému, Uspávání, October, Vypnutí, USB Type-C



Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

Taková díra tu dlouho nebyla: prakticky kdokoli může ve Windows 10 získat práva administrátora

** Ve Windows 10 byla nalezena vážná bezpečnostní zranitelnost ** Prakticky kdokoli přes ni může získat práva administrátora ** Microsoft chybu uznal a nabízí dočasné řešení

Karel Kilián
HesloWindows 10Bezpečnost