Nová 3D tiskárna Original Prusa XL: Obří tiskový objem, až pět různých materiálů a senzory prošpikovaný extruder

Prusa Research se pochlubil první ochutnávkou své nové tiskárny Original Prusa XL. Jak už název napovídá, po modelu Mini tentokrát opět míří do velkých vod, chystaná mašina totiž nabídne tiskový objem až 360 × 360 × 360 milimetrů.

Konstrukce CoreXY

Kvůli tomu Prusa opouští svoji dosavadní konstrukci a v modelu XL použije systém CoreXY. To znamená, že pohyb v osách X a Y provádí přímo extruder (tisková hlava) a heatbed (vyhřívaná podložka) se bude pohybovat jen vertikálně v ose Z. Prusa Research tedy použije konstrukci, kterou známe třeba u tiskáren od Ultimakeru.

Klepněte pro větší obrázek
Original Prusa XL s konstrukcí CoreXY a tiskovým objemem 360 × 360 × 360 milimetrů

Segmentovaný heatbed

Další specialitou bude heatbed rozdělený do 16 samostatně vyhřívaných segmentů. Díky tomu se při tisku ušetří zbytečně propálené energie, protože se zahřejí jen ty segmenty, na kterých se bude skutečně tisknout. Jednotlivé segmenty mezi sebou dilatační spáry, které zamezí teplenému kroucení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
16segmentová vyhřívaná deska heatbed

Zcela nový extruder – Nextruder

Prusa XL nabídne také zcela nový extruder, kterému v pražské fabrice na tiskárny říkají Nextruder (next-gen extruder). Tisková hlava je vybavená velmi přesným čidlem, které měří pnutí v celém heatsinku a poslouží k oťukání podložky, k přesnému vytištění první vrstvy, ale třeba i k detekci ucpané trysky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Nextruder s integrovaným měřícím čidlem

Díky tomu odpadne jakákoliv ruční kalibrace, a to i po výměně trysky. Mimochodem, její výměna by měla být mnohem snazší, nová konstrukce totiž umožní snadno vytáhnout celý kovový hotend z extruderu.

Měnič nástrojů

Má to svůj důvod, Prusa XY totiž bude podporovat i měnič nástrojů, kterých se na rám vejde až pět. Tisková hlava si k němu sama přijede a snadno změní třeba tiskovou strunu. Mašina je připravená pro multimateriálový tisk.

Klepněte pro větší obrázek
Až pětinásobný měnič nástrojů

Nejdříve na jaře

Nextruder pohání cykloidní převodovka s poměrem 20:1, je vybavený vlastním řídícím mikrokontrolerem a driverem pro krokový motor, a tak do hlavní řídící a 32bitové desky vede jediný kabel.

Klepněte pro větší obrázek
Nextruder slibuje velmi citlivou pohybovou mechaniku

Tiskárnu výrobce kvůli nejisté situaci na trhu s komponentami oznamuje s velkým předstihem a reálně bude k dispozici až ve druhém, nebo dokonce až ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Od 53 do 94 tisíc korun

Cena Original Prusa XL se bude odvíjet podle počtu nástrojů od 52 999 Kč po 93 990 Kč (obě ceny včetně DPH).

Tiskárny tak zamíří především k profesionálům a doplní špičkové průmyslové mašiny od Trilabu. Prusa Research v těchto dnech oznámil, že kupuje 80% podíl ve firmě, takže se na scéně 3D tisku ještě více rozkročí.

Diskuze (24) Další článek: Za 550 Kč! Canyon TWS-3 jsou jedny z nejlevnějších bezdrátových sluchátek. Co kvalita?

Témata článku: Materiál, Mini, Mašina, Objem, Podložka, Ultimakeru, Senzor, Tiskárna, KonstrukceRecenze monitoru AOC CU34G3S: Extrémní zahnutí a 165 Hz pro pohlcující herní zážitek

Recenze monitoru AOC CU34G3S: Extrémní zahnutí a 165 Hz pro pohlcující herní zážitek

** Výborný monitor pro denní kancelář a večerní hraní ** Většího zahnutí se bát nemusíte ** Nároční hráči se budou dívat nejspíš jinde

Tomáš Holčík
AOCMonitory
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android