Nová 3D tiskárna Original Prusa XL: Obří tiskový objem, až pět různých materiálů a senzory prošpikovaný extruder

Prusa Research se pochlubil první ochutnávkou své nové tiskárny Original Prusa XL. Jak už název napovídá, po modelu Mini tentokrát opět míří do velkých vod, chystaná mašina totiž nabídne tiskový objem až 360 × 360 × 360 milimetrů.

Konstrukce CoreXY

Kvůli tomu Prusa opouští svoji dosavadní konstrukci a v modelu XL použije systém CoreXY. To znamená, že pohyb v osách X a Y provádí přímo extruder (tisková hlava) a heatbed (vyhřívaná podložka) se bude pohybovat jen vertikálně v ose Z. Prusa Research tedy použije konstrukci, kterou známe třeba u tiskáren od Ultimakeru.

Klepněte pro větší obrázek
Original Prusa XL s konstrukcí CoreXY a tiskovým objemem 360 × 360 × 360 milimetrů

Segmentovaný heatbed

Další specialitou bude heatbed rozdělený do 16 samostatně vyhřívaných segmentů. Díky tomu se při tisku ušetří zbytečně propálené energie, protože se zahřejí jen ty segmenty, na kterých se bude skutečně tisknout. Jednotlivé segmenty mezi sebou dilatační spáry, které zamezí teplenému kroucení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
16segmentová vyhřívaná deska heatbed

Zcela nový extruder – Nextruder

Prusa XL nabídne také zcela nový extruder, kterému v pražské fabrice na tiskárny říkají Nextruder (next-gen extruder). Tisková hlava je vybavená velmi přesným čidlem, které měří pnutí v celém heatsinku a poslouží k oťukání podložky, k přesnému vytištění první vrstvy, ale třeba i k detekci ucpané trysky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nový Nextruder s integrovaným měřícím čidlem

Díky tomu odpadne jakákoliv ruční kalibrace, a to i po výměně trysky. Mimochodem, její výměna by měla být mnohem snazší, nová konstrukce totiž umožní snadno vytáhnout celý kovový hotend z extruderu.

Měnič nástrojů

Má to svůj důvod, Prusa XY totiž bude podporovat i měnič nástrojů, kterých se na rám vejde až pět. Tisková hlava si k němu sama přijede a snadno změní třeba tiskovou strunu. Mašina je připravená pro multimateriálový tisk.

Klepněte pro větší obrázek
Až pětinásobný měnič nástrojů

Nejdříve na jaře

Nextruder pohání cykloidní převodovka s poměrem 20:1, je vybavený vlastním řídícím mikrokontrolerem a driverem pro krokový motor, a tak do hlavní řídící a 32bitové desky vede jediný kabel.

Klepněte pro větší obrázek
Nextruder slibuje velmi citlivou pohybovou mechaniku

Tiskárnu výrobce kvůli nejisté situaci na trhu s komponentami oznamuje s velkým předstihem a reálně bude k dispozici až ve druhém, nebo dokonce až ve třetím čtvrtletí příštího roku.

Od 53 do 94 tisíc korun

Cena Original Prusa XL se bude odvíjet podle počtu nástrojů od 52 999 Kč po 93 990 Kč (obě ceny včetně DPH).

Tiskárny tak zamíří především k profesionálům a doplní špičkové průmyslové mašiny od Trilabu. Prusa Research v těchto dnech oznámil, že kupuje 80% podíl ve firmě, takže se na scéně 3D tisku ještě více rozkročí.

Diskuze (24) Další článek: Za 550 Kč! Canyon TWS-3 jsou jedny z nejlevnějších bezdrátových sluchátek. Co kvalita?

Témata článku: Materiál, Mini, Objem, Podložka, Ultimakeru, Konstrukce, Tiskárna, Mašina, SenzorQR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

Božská zadní vrátka: Počítač s Windows můžete šmírovat z webového prohlížeče a pomocí API

** Ve Windows je už nějaký čas funkce Device Portal ** Po aktivaci spustí webový server ** Můžete s ním počítač šmírovat přes prohlížeč a HTTP REST API

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuWindows