NoteSlate: nové informace o jednoduchém tabletu

Koncept jednoduchého a levného tabletu na zapisování a kreslení poznámek se stává čím dál reálnějším. K dispozici jsou nové podrobnosti i obrázky.

Minulý měsíc jsme vám jako jedni z prvních představili nový tablet NoteSlate, který vůbec nekonkuruje moderním dotykovým tabletům, jež dokáží zastat spoustu různých funkcí od prohlížení internetu až po sledování videa. NoteSlate se jako koncept zaměřil na dnešní tvořivou dobu, která je plná kreativních uživatelů a grafiků. S tím souvisí i nutnost neustálých náčrtů a krátkých popisů pro rychlou prezentaci představivosti.

Přinesli jsme vám i exkluzivní rozhovor s jedním z tvůrců, ale vzhledem k tomu, že reálný produkt zatím není stále k dispozici, spousta čtenářů považuje celý tento projekt spíše za designérský sen. Proti tomuto tvrzení ale hovoří fakt, že NoteSlate stále žije a na oficiálních stránkách se objevily nové informace i obrázky, bohužel stále pouze renderované.

Dostalo se pochopitelně i na spekulace, které však vypadají velmi reálně. Za NoteSlate má podle nich být velký český výrobce Jablotron, který byl jako jediný i na výstavě CES. Mezi dalšími neoficiálními informacemi je, že předešlým projektem hlavního autora myšlenky měl být fotorámeček „Album“.

Album vyšel před dvěma lety a má již druhou verzi, která byla oceněna i na CESu. První videorecenzi tehdy uskutečnil Tomáš Holčík. Zařízení bylo v mnoha směrech podobné – jednoduché s promyšleným designem (také tři ovládací tlačítka, posuvný hardwarový přepínač pro zapnutí) i se snadným ovládáním a vlastním systémem.

Pojďme se ale podívat na nové informace, které se objevily na oficiálních stránkách NoteSlate.com.

NoteSlate: hardware

Jak jsme předpokládali, základním procesorem v NoteSlate bude ARM, konkrétně na frekvenci 233 MHz. Slabý ARM procesor včetně dodatečných čipů je tak sice pomalý, ale vzhledem k funkcím bude bohatě dostačovat a to hlavní splňuje – je levný. K dispozici bude 128 MB operační paměti a 1 GB interní paměti (na jednobarevnou grafiku je to obrovská kapacita). Tu lze v případě potřeby rozšířit pomocí SD slotu až na 4 GB, což stačí na přibližně 70 000 uložených stránek.

Klepněte pro větší obrázek

Pro připojení k počítači i mezi jednotlivými NoteSlate zařízeními slouží jeden USB port. Ten bude sloužit nejen pro kopírování a zálohu dokumentů, ale i pro připojení externích zařízení. Operační systém je totiž otevřený a programátoři tak mohou v budoucnu této možnosti využít podle představ. Pro pohodlnější připojení bude sloužit dodatečný WiFi modul, který lze ovládat mechanickým zámkem, podobně jako u některých flash disků, kdy zabráníte sdílení nebo zápisu.

Klepněte pro větší obrázek

Pro připojení sluchátek je připraven běžný 3,5mm konektor, který lze využít například pro poslech hudby i nahrávání, což se může hodit především školou povinným. Rozměry NoteSlate jsou 21 × 31 × 0,9 cm a hmotnost činí 280 g, přičemž samotný rezistivní displej má rozměry 19 × 27 cm a rozlišení 760 × 1 080. V první verzi se nepočítá s žádným vyhlazováním, základem bude pouze jedna černá barva pixelů, poměr rozlišení pixelů půjde zvětšit v různých krocích (760 × 1 080, 380 × 540, 190 × 270). Speciální magnetická tužka má na druhém konci virtuální gumu, se kterou lze obraz naopak mazat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nabíjení bude probíhat pomocí USB kabelu, Li-Ion baterie s kapacitou kolem 30 Wh by měla být schopná udržet toto extrémně úsporné zařízení v řádu několika dnů a týdnů, podobně jako to známe u elektronické čtečky knih. Do budoucna se počítá i se solárním napájen na zadní straně přístroje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
 

NoteSlate: software

NoteSlate bude mít vlastní jednoduchý operační systém, který bude založený na Linux a otevřený externím vývojářům. Zatím jsou ve výhledu tři verze, rozpoznávání psaného textu by se mělo objevit už u druhé generace, stejně tak různá gesta. V prvních verzích se dočkáme základních funkcí pro ovládání, ukládání, sdílení, import souborů (*.txt, PDF atd.) a práce s obrázky.

Klepněte pro větší obrázek

Budoucí rozšíření mohou obsahovat i nějaký základní prohlížeč, jednoduché hry, kalendář a všechny další možné funkce i s pomocí dalších externích zařízení přes USB port nebo WiFi. Bude tak jen na nápadech vývojářů, co s otevřenou platformou a hardwarem dokáží udělat.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Na některých obrázcích je vidět i návrh prostředí, základní ovládání pomocí třech tlačítek tak bude bohatě rozšířeno pomocí virtuálních menu s velkým množstvím nastavení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stane se sen realitou?

Ačkoli jsou k dispozici stále jen rendery, spousta nových a podrobných informací ohledně vnitřní výbavy i samotného software ukazuje, že se s NoteSlate stále něco děje a není to jen výstřelek v podobě pouhého grafického konceptu.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

  • Displej: 13" (1 080 × 760), e-ink, matný
  • Hardware: ARM 233 MHz, 128 MB RAM, 1 GB flash
  • Výbava: WiFi (volitelně), USB, SD slot (až 4 GB), dotykové pero
  • Rozměry, hmotnost: 21 × 31 × 0,9 cm, 280 g
  • Baterie, výdrž: kolem 30 Wh, v řádu dnů či týdnů
  • Cena, OS: 99 USD (přibližně 2 300 Kč s DPH), open-source NS Firmware
  • Předobjednávky, dostupnost: květen 2011 (červen 2011)
  • Oficiální web: www.noteslate.com

Klepněte pro větší obrázek

Doufejme, že se tedy co nejdříve dočkáme reálných fotografií prvních prototypů nebo videa, kde bude možné zařízení spatřit ve skutečné podobě. Pokud chce ale NoteSlate stihnout uvedení během června tohoto roku, bude muset být výroba přístroje i vývoj operačního systému v plném proudu. NoteSlate by měl totiž přijímat první předobjednávky již v květnu tohoto roku, takže bude přání i všech potenciálních zájemců, aby tyto termíny byly splněny a zpoždění bylo co nejmenší.

Diskuze (74) Další článek: Příští Firefox se možná inspiruje u Internet Exploreru 9

Témata článku: Hardware, Tablety, Tužka, Možné zařízení, Dodatečné zařízení, Dodatečný hardware, Reálný fotograf, Tab, Slabá baterie, Gumy, Základní gesto, Dodatečný čip, Jed, Promyšlený design, USB Wifi, Nejlevnější tablety na Mall.cz


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky