Notebooky s nejrychlejším Pentiem II pod kapotou

Recenze dvou notebooků Dell Latitude CPi 300 XT a Twinhead Slimnote XL 266TK.
Dell Latitude CPi
Společnost Dell Computer nasadila notebookem Dell Latidue CPi 300 XT vysokou konkurenční laťku. Jedná se o jednoho z prvních notebooků osazených procesorem Intel Pentium II na frekvenci 300 MHz. Nehledě na to, že cena 169 000 bez DPH každého určitě mile překvapí, v této ceně je zahrnut i druhý pevný disk o kapacitě 6,4 GB, což je zajisté impozantní. Ovšem to jen v případě, že jej nutně potřebujete – jinak se samozřejmě sestava dá koupit i bez něj.

Chybička se vloudí
Notebook má pouze dvě věci, které se mi zdály nedořešené. Za prvé, za velmi krátkou chvíli se zahřeje tak intenzivně, že je prakticky nemožné mít jej na kolenou, i přesto, že má vzadu zabudovaný malý větráček (díky chlazení dýchá zhluboka). Naštěstí tato skutečnost nemá vliv na jeho výkon. Druhý záhrdel spočívá v tlačítku Power: Pokud necháte notebook usnout z nabídky systému Windows (tedy ne zaklapnutím víka), je nutné jej vzbudit právě tlačítkem Power. Stisknout jej však musíte jemně – při trochu větší síle stisku se stroj resetuje.

Druhý Ferda Mravenec?
Klasické blikající diody informující o činnosti disku, CD-ROM a dobíjení se nalézají nad klávesnicí. Kontrolky indikující stav klávesnice (Caps Lock atd.) jsou umístěny pod nimi a po jejich levici je pak ono nešťastné tlačítko Power. Klávesnice je uspořádána téměř tak, jako klasická stolní, klávesy jsou sice nahuštěny na sebe, ale zvyknete si. Tento typ se začíná naštěstí pomalu standardizovat (pokud víte, jak vypadaly klávesnice starších notebooků, víte, o čem mluvím).

Kurzor myši je ovládán touchpadem se dvěma tlačítky. Proti touchpadu bych měl jednu malou výhradu; klepnutí třemi prsty nenahrazuje stisk pravého tlačítka, což je funkce, na kterou jsem si u touchpadu docela zvykl. Na bocích jsou pak malé reproduktorky a hudbě na cestě od notebooku k vašim uším nic nebrání – ani sklopený displej.

Fakt síla
Jak jsem již naznačil, k notebooku dostanete i druhý pevný disk, škoda jen, že nemůžete mít oba disky a mechaniku CD-ROM najednou. Disketovou mechaniku můžete totiž připojit k paralelnímu portu – teoreticky by to mělo jít u mechaniky CD-ROM, bohužel tuto variantu se mi nepodařilo rozchodit. Takže vám se dvěma disky pojede pouze disketová mechanika. Ideální konfigurace je zapojit mechaniku CD-ROM jako interní a disketovou mechaniku připojit pouze tehdy, je-li to potřeba. Samozřejmostí je možnost připojení docking-station, která v provedení Dell vypadá opravdu hezky a účelně.

Drsňák
Samotná práce na notebooku je příjemná, pominu-li tlačítko Power, absenci klepnutí třemi prsty na touchpad nahrazující stisk pravého tlačítka myši, jde o skvělou věcičku pro vaši kancelář. Ale ještě, než skončím, musím si trochu postěžovat – při psaní ve Wordu se mi stávalo, že při rychlém psaní se občas prováděly příkazy, k nimž jsem rozhodně z klávesnice příkaz nedal – označovaly se a mazaly bloky textu (jen bůh ví, proč většinou při stisku klávesy R), otevíraly se samy nové dokumenty a aktuální se naopak zavíraly, objevoval se v textu tu o stránku výše, tu o stránku níže. Možná trochu chybně funguje ovladač klávesnice, snad klávesnice samotná. Jen pevně věřím, že je to kusová vada nebo vyskytující se pouze ojediněle, při špatné (srpnové) konstelaci hvězd.

Twinhead Slimnote XL
Středně velká černá skříňka mi představila výkonný, dobře stavěný notebook Twinhead Slimnote XL 266TK. Stroj je hranatý, designem nepřekvapí, váhou také ne. Tak tedy čím?

Pohled z vrtulníku
Nahoře, vlevo i vpravo jsou umístěny reproduktorky, přičemž nad levým je tlačítko Power a nad pravým je interní mikrofon. Mezi reproduktorky je malý displej, informující uživatele zda v dané chvíli pracuje pevný disk, mechanika CD-ROM, zda je notebook napájen ze sítě či akumulátoru atd. Pod tím vším je klávesnice, jejíž klávesy jsou na sebe velmi natěsnány a jejich uspořádání prakticky neodpovídá klávesnici, na jakou jste zvyklí u počítače. Navzdory těmto skutečnostem jsou klávesy příjemné na dotek a celkově se na ní dobře píše. Pod klávesnicí trůní touchpad, s levým a pravým tlačítkem.

Vpředu na notebooku se vyskytují diodky, informující vás o způsobu napájení. Vpravo je integrovaná mechanika CD-ROM a infračervený port. Vlevo je integrovaná disketová mechanika, větrání, interní modem, sloty PCMCIA, stereo vstup a výstup a mikrofonní vstup. Na zadní části notebooku najdeme kromě portů uvedených v tabulce port replikátor a napájecí konektor.

Jen dva prstíčky …
U notebooku Twinhead Slimnote XL 266TK kladně hodnotím jeho tichý chod, malé zahřívání a pohodlnou práci. Za zmínku také stojí, že je s ním nemožné ztratit jakákoliv data v případě vybití akumulátoru. Když zbývá posledních pět procent energie, mašinka sama celou paměť uloží na pevný disk a vypne se. A to i v případě, že na disku není dostatek volného místa, protože pro tuto činnost je na disku vyhrazen speciální prostor. K tomu všemu jeho cena je velmi výhodná.

Lehké zatížení notebooku znamená: Mechaniky disketová i CD-ROM nebyly zaměstnány, byl otevřen pouze Word a v něm zadáván text.

Těžké zatížení notebooku znamená: Notebook zpracovával několik operací najednou (přehrávaní MPEG 3, konverze formátu AVI do MPEG atd.) a navíc ho zaměstnávala hra náročná na grafiku.

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Chyby ochrany u Motivů pracovní plochy ve Windows 98 a co s nimi

Témata článku: Notebooky, Windows, Touchpad, Skvělá klávesnice, Vrtulník, Rychlé dobíjení, CD-ROM, Mile, Pravé tlačítko, Příjemný stisk, Malý stroj, Dell Latitude, Vita, Pentium, Příjemná cena, Notebooky malé, Sklopený displej, Lehké zatížení, Černá práce


Určitě si přečtěte

Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5