Notebooky pod čtyřicet tisíc bez daně - pod stromeček, nebo do konce roku

Horní hranice čtyřiceti tisíc korun bez daně je zajímavá především pro firemní klienty. S koncem roku se navíc právě podnikatelé zamýšlí nad tím, jak elegantně snížit základ daně. Notebook s cenou pod čtyřicet tisíc lze dát do nákladů najednou. Vědí to i výrobci a obchodníci, a tak je mezi notebooky kousek pod hranicí čtyřiceti tisíc korun celkem živo. Na rozdíl od levných notebooků se v této kategorii nabízí mnohem větší manipulační prostor pro výběr nejrůznějších komponent. A i výbava těchto notebooků je o poznání bohatší. Ale potřebujete to všechno k životu?
Kapitoly článku

Zatímco jsou u levných notebooků standardem displeje s rozlišením 1024×768 či 1280×800, využívají slabší integrovanou grafickou kartu a menší disk, mají standardní hmotnost převyšující dva kilogramy a hodí se nejlépe ke kancelářské práci, u dražších notebooků už máte na výběr mezi ultra lehkými a lehkými notebooky, opačným extrémem jsou pak těžší desktop replacement notebooky s velkými LCD panely a výkonným hardwarem. U firemních notebooků je často důležité i zabezpečení uložených dat před zcizením. Kromě šifrování disků můžete na noteboocích najít biometrické senzory, které chrání přístup k datům otisky prstů.

Liší se i tím, na jaké zákazníky jsou orientované. Manažerské notebooky jsou elegantní stroje osazené výkonným procesorem, u multimediálních notebooků se zase klade důraz na velké displeje, kvalitnější reprodukci zvuku, audio i video vstupy a výstupy, přítomnost multimediálních tlačítek (či dokonce dálkového ovladače). Nebo můžete mít herní notebook s rychlou grafickou kartou a procesorem. V této cenové kategorii už můžete narazit i na tablet PC.

Výkon PC a notebooku už nelze srovnávat

Jestliže se dalo říct, že nejlevnější notebooky skýtají obdobný výkon, jako nejlevnější stolní PC, není to v kategorii dražších notebooků ani zdaleka pravda. Pokud vám jde především o výkon a mobilita či spotřeba je až někde daleko vzadu na žebříčku preferencí, je stolní počítač jednoznačná volba. Za čtyřicet tisíc už pořídíte sestavu s dvoujádrovým Core 2 Duo E6300, 2 GB RAM, 320GB diskem, výkonným Radonem X1950 Pro a se 24“ LCD s technologií S-PVA a rozlišením 1920×1200 bodů, na které už se vejde HDTV záznam v plném rozlišení.

Pokud budete chtít podobné zařízení v podobě notebooku, za tyto peníze pořídíte stroj se 17" displejem WSXGA+ s rozlišením 1680×1050 bodů, procesorem Core 2 Duo, 1 GB DDR2 RAM, mobilním Radeonem X1600 a 100GB diskem (který je ve srovnání se stolní obdobou pochopitelně pomalejší). Celá sestava je tedy, s výjimkou procesoru, slabší. O poznání horší je i displej – nejen svými rozměry a rozlišením, ale i pozorovacími úhly a podáním barev. Displeje u „levnějších“ notebooků zkrátka nejsou žádný zázrak.

Přesto se dá výkon notebookových procesorů v této kategorii již označit za více než dostatečný. Horší je to s velikostí paměti a kapacitou disků. Pořízení notebooku s 512 MB RAM už je na pováženou, ideální je 1024 MB, a k maximální spokojenosti nelze než doporučit rovnou dva gigabajty. Když už nic, výrazně se omezí používání stránkovacího souboru, a pokud neždímáte obvykle notebook na doraz, můžete swapování zcela vypnout. Spornější je to u grafických karet, kde má pomalé řešení v podobě grafiky integrované v čipsetu výhodu v nižší spotřebě a delší výdrži notebooku. Ještě jedna drobnost ke grafickým kartám - pokud toužíte po tom nainstalovat na notebook Windows Vista a provozovat uživatelské rozhraní Aero Glass, bude lepší vyhnout se notebookům s integrovanými grafickými adaptéry Intel GMA950 a poohlédnout se po noteboocích s výkonnějšími samostatnými grafickými kartami.

Když si někdo kupuje notebook cenové kategorii od 25-40000, musí k tomu už mít dobrý důvod - zejména mobilitu. Notebooky v těchto cenových relacích nejsou paradoxně stupňovány příliš podle výkonu, za třicet tisíc můžete pořídit notebook výkonnější než za čtyřicet. Spíše než o výkon jde o symbiózu většího množství vlastností.

Důležitější jsou vlastnosti notebooků

Asi nedůležitější věc je displej notebooku. Zatímco v segmentu stolních LCD panelů je situace téměř vzorně přehledná – až na výjimky se dá říct, že rozměr úhlopříčky znamená automaticky určité rozlišení, u notebooků je tomu naopak. Narazíte na širokoúhlé 17" displeje s rozlišením, 1680×1050 bodů nebo 1440×900, ale na stejné rozlišení můžete také narazit na 14,1" panelu. 15,4" displej vás zase může překvapit titěrným rozlišením 1920×1200 bodů, mrňavými 1680×1050 body, či obyčejným rozlišením 1280×800. Díky tomu je u každé kombinace naprosto odlišná rozteč obrazových bodů. Čím je člověk starší, tím víc mu vyhovují větší body. Jediná rada je vyzkoušet si to v praxi.

Displeje notebooků se liší i povrchovou úpravou. Stále používanější jsou lesklé displeje, které mají bez debat jasnější barvy a netrpí jemným zrněním od antireflexní vrstvy, na druhou stranu vám spolehlivě kryjí záda, neboť v nich spatříte každé šustnutí za vámi. A zejména s mobilním přístrojem často nespočinete na místě ideálními světelnými podmínkami. Právě proto jsou částí uživatelů lesklé displeje zavrhovány.

Klepněte pro větší obrázek

Stejně jako u levnějších notebooků je také dost důležitá klávesnice – tedy za předpokladu, že hodláte psát na té notebookové. Velké 17" displeje, díky kterým je tělo notebooku širší, umožňují výrobcům vyrábět i klávesnice s numerickým blokem. K rozložení kláves se dá ve zkratce říct jen, že nejlepší je uspořádání nejbližší tomu, které jste doposud používali nejvíce.

Pevná konstrukce - delší životnost

Pokud se podíváte na dražší notebooky, asi mezi nimi objevíte modely, které výkonem osazených komponent neoslňují, přesto mají ve srovnání s jinými značkami vyšší cenu. Tu může ovlivnit třeba konstrukce notebooku. Je jasné, že pokud výrobce tělo notebooku vylisuje celé z plastu, vyjde mnohem levněji, nežli masivnější kovem vyztužené konstrukce či konstrukce využívající odolnějších lehkých kovů jako je hořčík. Prvkem, který je na těle notebooku asi nejvíce náchylný na poškození, jsou panty displeje. A zejména jejich kvalitě je třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Výrobci vám také často procpou chtě nechtě věci, za které musíte připlatit, ačkoliv po nich netoužíte. V této kategorii může jít třeba o biometrické senzory. Další zbytečností, o kterou alespoň u nás málokdo stojí, a na noteboocích se objevuje stále častěji, je webová kamera. Nenajdete už také moc lidí, kteří by ještě používali klasický modem. Přesto se ze setrvačnosti na noteboocích stále objevuje. Zato často postrádáme užitečnější televizní výstup. Další výborná vlastnost je možnost osadit druhý disk do diskového pole. Pozor si dejte i na to, jaké jsou možnosti rozšiřování paměti. Jsou-li všechny sloty obsazené, není to moc dobrá vyhlídka pro budoucí upgrade.

Jde i o služby

Důležitá je i kvalita servisu a poskytovaná záruka. Bohužel, jen málokdo má dostatek zkušeností se servisy různých značek na to, aby mohl fundovaně říci, který je dobrý a který špatný. Názory na kvalitu služeb se tak v širokém podvědomí veřejnosti formují spíše z diskuzí a zkušeností ostatních. Málokdo si však ve svých komentářích na konto servisu věci nepřibarví či dokonce nepřekroutí. Stejně tak se dá říct, že pokud je někdo se servisem spokojený, neběží se s tím ihned někam pochlubit. Zato v případě, že je něco špatně… A podobné je to i s hodnocením kvality.

Nezapomínejte ani na příslušenství, které výrobce k notebooku nabízí. Kvalitní brašna dodávaná k notebooku vám ušetří dva či tři tisíce korun. Na druhou stranu, není dobré příslušenství k notebooku přikládat příliš velkou váhu. Typickou zbytečností je myš v hodnotě dvě stě korun, kterou s velkou pravděpodobností nahradíte něčím lepším.

Zkrátka, je toho hodně, a na většinu věcí, které člověk může postrádat, nebo které mu nebudou vyhovovat přijde až s přibývajícími zkušenostmi.

 

Témata článku: Notebooky, Daně, Jednoznačná volba, Notebook, Maximální spokojenost, Panty, Mobilní příslušenství, Opačný extrém, CTY, Numerická klávesnice k notebooku, Dobrá barva, Cenová relace, Dan, Multimediální centra, Pevná konstrukce, Herní karta, Podobný materiál, Herní model, Stránkovací soubor, Notebookový procesor, Str, Disk zapojený, Velká spotřeba, Dobrá vyhlídka, Tisíc, Notebooky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony